Zamknij

Tak głosowali młodzi. To oni dali zwycięstwo PiS?

26.05.2019 23:59
Wyniki wyborów do Europarlamentu. Młodzi głosowali na PiS?
fot. Krzysztof Kaniewski/REPORTER

Frekwencja podczas wyborów do Europarlamentu 2019 była rekordowa, bo według sondaży wyniosła aż 43 proc. Eurowybory jeszcze nigdy nie cieszyły się wśród Polaków taką popularnością – ale nie wśród młodych Polaków. Tych do urn poszło stosunkowo niewiele. Na kogo głosowali?

Na kogo głosowali Polacy w wyborach do Parlamentu Europejskiego - to już wiemy. Jak wynika z sondaży exit poll, wybory wygrało Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 42,4 proc. Jak się okazuje, partia Jarosława Kaczyńskiego uzyskała poparcie również młodych Polaków. Tak przynajmniej wynika z sondażu Ipsos.

Zobacz także

Wyborcy w wieku od 18 do 29 lat najchętniej głosowali na Prawo i Sprawiedliwość. Wśród młodych wyborców partia uzyskała wynik 28,4 proc. Tuż za nią znalazła się Koalicja Europejska z 27,3 proc. poparciem. Na podium znalazła się też Konfederacja z wynikiem 18,5 proc.

jak-glosowali-mlodzi-polacy
fot. IPSOS dla TVP, TVN i Polsat.

Niepokojąca jest w tym przedziale wiekowym frekwencja. Jak wynika z sondażu, młodzi zdecydowanie rzadziej  udawali się w niedzielę do urn. To zaledwie 27,6 proc. uprawnionych do głosowania. To niewiele, biorąc pod uwagę, że łącznie w całej Polsce na wybory do PE poszło 43 proc. Polaków.

RadioZET.pl