Zamknij

Partia Timmermansa wygrała wybory w Holandii

24.05.2019 13:21
Partia Timmermansa wygrała wybory w Holandii
fot. PAP/EPA

Holenderska Partia Pracy Fransa Timmermansa, centrolewicowego kandydata na przewodniczącego Komisji Europejskiej, jest nieoczekiwanym zwycięzcą wyborów do Parlamentu Europejskiego w Holandii – pisze w piątek rano „Politico”.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Według wstępnych sondaży partia zdobyła pięć z 26 miejsc z ponad 18 proc. głosów, podwajając wynik z poprzednich wyborów europejskich w 2014 roku.

Oznacza to, że holenderscy socjaldemokraci będą większą siłą na szczeblu UE niż Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji (VVD) premiera Marka Ruttego, która zajęła drugie miejsce z 14 proc. poparcia. Trzecie miejsce – według exit poll – zajął Apel Chrześcijańsko-Demokratyczny (CDA). Forum Demokratyczne (FvD) Thierry'ego Baudeta, które typowane było w niektórych sondażach na zwycięzcę, uplasowało się na czwartym miejscu z 11 proc. poparciem.

Zobacz także

Dla wielu komentatorów jest to zaskakujące, bo jeszcze przed wyborami sondaże wskazywały, że socjaldemokraci zajmą trzecie miejsce i otrzymają trzy mandaty, a partie Ruttego i Baudeta miały zdobyć po pięć miejsc.

Rutte pogratulował zwycięstwa Timmermansowi. „Partia Pracy osiągnęła niewiarygodnie dobry wynik” – ocenił. Komentując wyniki swojej partii, powiedział, że VVD poczynił „znaczne postępy”. „To świetny wynik, ale oczywiście wolelibyśmy być największą partią” – dodał. Zapytany, czy jest szczęśliwy, że nie wygrała partia Baudeta, Rutte powiedział, że to dobrze, że FvD nie jest największą siłą.

Zobacz także

Derk Jan Eppink z FvD oświadczył z kolei, że jego partia jest „największym zwycięzcą pod względem liczby miejsc”. „Startowaliśmy od zera, a mamy trzy miejsca” – zaznaczył. Pogratulował także Timmermansowi zwycięstwa.

„Politico” pisze, że wielkim przegranym wyborów jest skrajnie prawicowa Partia na rzecz Wolności (PVV) Geerta Wildersa, która straciła trzy z czterech miejsc w PE.

RadioZET.pl/PAP