Zamknij

Adam Bielan: Prawo w Polsce jest dziurawe. Nie nadąża za rozwojem gospodarki

22.04.2022 08:40
Adam Bielan
fot. RadioZET

Prezes Partii Republikańskiej był pytany o informacje portalu radiozet.pl nt. Michała Cieślaka, czyli ministra w Kancelarii Premiera, wiceszefa partii Bielana. Miał on zataić w swoim oświadczeniu majątkowym posiadanie znacznej kwoty kryptowalut.

- Wiem, że portal zadawał w tej sprawie panu ministrowi pytania z tezą. Na wszystkie odpowiedział. Negatywnie. Nie widzę tutaj żadnej afery – komentuje gość Beaty Lubeckiej. Zdaniem Adama Bielana zarzuty te są „dość absurdalne”.

- Posłowie powinni wpisywać do oświadczenia majątkowego posiadanie kryptowalut i w tej sprawie powinniśmy mieć bardziej restrykcyjne regulacje, niż dotąd – przyznaje jednak europoseł. Dodaje, że „prawo nie nadąża za rozwojem gospodarki” i przypomina, że ustawa o oświadczeniach była tworzona 20 lat temu. - W przypadku kryptowalut – prawo w Polsce jest w tej kwestii dziurawe – mówi gość Beaty Lubeckiej. Jego zdaniem kryptowaluty mogą być bardzo dobrym sposobem na korumpowanie polityków. Bielan zaznacza, że wszystkie składniki majątku powinny być wpisane do oświadczenia majątkowego.

Adam Bielan o wyborach we Francji: Każda wypowiedź polskiego polityka może być uznana za próbę wpłynięcia na ich wynik

- Oboje kandydaci mają swoje plusy i minusy z punktu widzenia Polski. Nie chcę mówić publicznie o moich osobistych preferencjach. Kampania budzi olbrzymie emocje i nawet najmniej istotna wypowiedź polskiego polityka może być uważana we Francji za próbę wpłynięcia na werdykt  - mówi w Radiu ZET europoseł Adam Bielan, pytany o to, komu kibicuje w wyborach we Francji. Gość Beaty Lubeckiej przyznaje, że podczas debaty kandydatów na prezydenta, Marine Le Pen była lepiej przygotowana, niż 5 lat temu. - W kwestiach polityki międzynarodowej żaden z tych kandydatów nie jest z punktu widzenia Polski idealny, ze względu na postawę wobec Rosji – ocenia prezes Partii Republikańskiej. Dodaje jednak, że tu więcej „celnych strzałów” oddał Emmanuel Macron. - W kwestiach polityki społecznej, gospodarczej – wiemy, że we Francji jest duża frustracja – i tu Marine Le Pen kilka razy cennie punktowała Macrona – uważa europoseł.

Adam Bielan ubolewa nad tym, że we Francji od dekad obserwujemy fascynację Rosją. - Mam nadzieję, że Francja nie wyjdzie z NATO – dodaje Gość Radia ZET, dopytywany czy jest to możliwy scenariusz w przypadku wygranej kandydatki skrajnej prawicy.

- Negocjacje w sensie technicznym, merytorycznym ws. KPO w zasadzie już się zakończyły. Teraz potrzebne są decyzje polityczne – mówi europoseł Adam Bielan w internetowej części programu „Gość Radia ZET”. - Mam nadzieję, że zapadną w ciągu najbliższych kilku, kilkunastu dni – dodaje polityk. Gość Beaty Lubeckiej zaznacza, że Polska musi do końca roku zakontraktować 70 proc. środków, które zostały nam przyznane. - Zostało bardzo mało czasu, byśmy ten wymóg spełnili. Jeśli decyzja nie zapadnie na dniach, to możemy nie zdążyć tych środków wydać – podkreśla Bielan. Jego zdaniem to ostatni dzwonek.

- Zależy nam na obniżeniu napięcia. Nie sądzę, by to był mądry i dobry ruch – tak Adam Bielan komentuje propozycję Solidarnej Polski, by Polska zawiesiła wpłaty składek członkowskich do Unii Europejskiej. Gość Radia ZET nie sądzi, że powinniśmy w tej chwili zaostrzać spór. - Rozmawiamy o udzieleniu przez Komisję Europejską pomocy uchodźcom i państwom, które tej pomocy udzielają  - przypomina europoseł. Jego zdaniem „to wstyd, że UE po tylu już miesiącach wciąż znacznie mniej udziela pomocy, niż USA, które nie leżą na naszym kontynencie”. Dopytywany przez Beatę Lubecką o to, czy nie jest tak, że UE podchodzi do Polski z dystansem, przez nasze stanowisko ws. kryzysu uchodźczego w 2015 roku, Adam Bielan odpowiada: - Politycy europejscy przyznają nam dziś rację. - Uważają, że to my mieliśmy rację w 2015 roku, a krytycznie oceniają to, co robiła Merkel i Tusk – zaznacza polityk.

Bielan: Nie proponujemy w Polsce Teksasu

Adam Bielan uważa, że Polacy powinni mieć łatwiejszy dostęp do broni, ponieważ jesteśmy w tej sprawie na szarym końcu wśród państw europejskich. - Jest chyba tylko jedno państwo, która ma statystycznie mniej broni na tysiąc mieszkańców. To Watykan – mówi europoseł. - My nie proponujemy w Polsce Teksasu, nie likwidujemy pozwolenia na broń, badania psychologicznego, tylko upraszczamy egzamin, w którym jest szereg absurdów – zapewnia prezes Partii Republikańskiej i przyznaje, że w obecnie obowiązującej ustawie jest „szereg absurdów”. - Np. konieczność bardzo długiego procesu zdobywania pozwolenia na broń przez mundurowych. Mnie strzelać uczył były oficer GROM-u, który przez 3 lata starał się o pozwolenie na broń – opowiada Gość Radia ZET. Dodaje, że strzelać się uczył, ponieważ miał „taką potrzebę”, ale pozwolenia jeszcze nie zdobył. - Wszystkich do tego zachęcam – mówi Bielan. Prezes Republikanów tłumaczy, że w Polsce jest za mało strzelnic, a nowe bardzo trudno wybudować przez szereg barier administracyjnych. - Minister Bortniczuk zaproponował też specjalny program zachęty dla młodzieży do uprawiania strzelectwa jako sportu – dodaje polityk. Adam Bielan zdradza również, że były już na ten temat pierwsze rozmowy z Jarosławem Kaczyński i zapowiada, że będą kolejne.

II kadencja prezesa Glapińskiego? - Mieliśmy przez rozpoczęciem tej fazy wojny spotkanie z panem prezesem, zaprosił naszych posłów do siedziby NBP. To była długa i szczera rozmowa. Formalna decyzja na początku przyszłego tygodnia – zapowiada prezes Partii Republikańskiej. Dopytywany przez Beatę Lubecką o to, jak on ocenia I kadencję Adama Glapińskiego, Adam Bielan odpowiada, że „można dyskutować na różnym poziomie o różnym poziomie zarządzania NBP”. - To czas bardzo dużego wzrostu inflacji. Pytanie, na ile to skutek błędów NBP, a na ile sytuacji światowej. Osobiście uważam, że NBP, RPP powinna podjąć decyzję o podwyżkach stóp nieco wcześniej – mówi Gość Radia ZET.

RadioZET/MA

C