Zamknij

Borys Budka: PiS boi się komisji ds. podsłuchów, bo wyszłaby prawda, kto skorzystał

25.10.2022 07:41

- Czy Donald Tusk, domagając się komisji śledczej, nie nadepnął na grabie? – pyta gospodarz programu „Gość Radia ZET” Bogdan Rymanowski. - Pokazał, że sprawa musi być wyjaśniona. On nie patrzy w kategoriach tego, czy coś się opłaca, czy nie, tylko z elementarnego poczucia odpowiedzialności za państwo – odpowiada polityk PO Borys Budka.

Borys Budka
fot. RadioZET

Jego zdaniem „w interesie państwa jest, by wyjaśnić, dlaczego nagle polski rząd od 2016 roku odchodzi od odnawialnych źródeł energii, rozpoczyna masowy import węgla ze wschodu, dlaczego uzależnia polskie elektrownie od rosyjskiego węgla”. - Opinia publiczna powinna poznać cały materiał z tzw. afery taśmowej, choć to tak naprawdę wygląda na aferę węglową czy energetyczną. Co ze słynnymi zeznaniami kelnerów, które mówiły o rozmowach Mateusza Morawieckiego? – dodaje Budka.

Szef klubu Koalicji Obywatelskiej jest przekonany, że „dziś najbardziej komisji śledczej obawiają się ludzie PiS, bo wyszłaby prawda, kto zlecał podsłuchy i kto skorzystał na tym politycznie”. Dopytywany przez prowadzącego o to, czy Platforma poprze wniosek Prawa i Sprawiedliwości o komisję weryfikacyjną ds. podsłuchów, polityk tej partii odpowiada: - Nie mówimy nie, tylko mówimy: panie Kaczyński, jak ma pan inny pomysł na komisję śledczą, to karty na stół. Borys Budka dodaje, że jak na razie, Jarosław Kaczyński „robi sobie atrapę państwa i zamiast organów konstytucyjnych wymyśla różne rady, np. rada, która będzie nadzorować strategiczne spółki”. - No, na Boga! Chodzi o to, by przyspawać ludzi PiS do stołków w spółkach Skarbu Państwa – mówi Gość Radia ZET.

Poseł PO uważa, że prezes PiS chce uciec od komisji śledczej. - Trzeba zbadać wątek, którego prokuratura przez 5 lat nie dotknęła, czyli wpływu rosyjskich służb na politykę energetyczną rządu i wpływ na ewentualne zmiany polityczne – podkreśla Budka. Dopytywany przez Rymanowskiego o to, dlaczego PO tego nie zrobiła w latach 2014-2015, Borys Budka odpowiada, że „wtedy była niezależna prokuratura, a nie prokuratura Ziobry, zeznania pojawiły się później”. - Byliście przeciw – dlaczego? Czy jesteście dziś wiarygodni, opowiadając się za komisją? – pyta dziennikarz. - Była prokuratura, która wówczas zajmowała się sprawą. Trudno powoływać komisję śledczą na samym początku, kiedy organy państwa mają coś sprawdzić – komentuje polityk.

Borys Budka zapowiada również, że Daniel Obajtek „wróci na miejsce, z którego wyciągnął go PiS – na ławę oskarżonych, w procesie, w którym miał zarzuty i niech sąd rozstrzygnie czy jest winny, czy nie”.

- Prezydent będzie mógł wetować ustawę tylko po to, by utrzymać Obajtka? – pyta Bogdan Rymanowski.

- My sobie poradzimy z każdym problemem – odpowiada Gość Radia ZET.

- Z Andrzej Dudą też? – dopytuje prowadzący.

- Ależ jasne – zapewnia polityk opozycji.

- Będziecie mieć taką większość do obalenia weta? – zastanawia się gospodarz programu.

- Spokojnie. 276 musi być po to, by nie patrzeć na to, że trzeba z kimś handlować i prosić prezydenta – komentuje szef klubu KO.

Borys Budka ma nadzieję, że opozycja pójdzie do wyborów na jednej liście i zapowiada, że ta jesień będzie „przełomowa”.

Krótka piłka w Radiu ZET: Tylko Tusk premierem, Hołownia nie byłby najlepszym kandydatem na prezydenta

- W przyszłym roku pokonam maraton w mniej, niż 2 godziny 10 minut? – pyta Bogdan Rymanowski.

- Nie, bez przesady – odpowiada Gość Radia ZET Borys Budka.

- Szymon Hołownia będzie najlepszym kandydatem opozycji na prezydenta? – pyta prowadzący.

- Nie – komentuje polityk PO.

- Tylko Donald Tusk może być premierem rządu zjednoczonej opozycji? – pyta gospodarz programu.

- Tak – zapewnia szef klubu Koalicji Obywatelskiej.

- Już nigdy nie zawalczę o przywództwo w PO? – pyta dziennikarz.

- Nigdy nie mów nigdy… Nie – mówi Gość Radia ZET.

- W reklamówkach z Biedronki nieraz nosiłem zakupy? – pyta Rymanowski.

- Jak najbardziej – przyznaje Budka.

Borys Budka: Ziobro powinien siedzieć. Miałbym olbrzymią satysfakcję

- Ziobro powinien siedzieć za Fundusz Sprawiedliwości. Za to, co zrobiono z wyprowadzaniem publicznej kasy na idiotyczne projekty! To był fundusz wyborczy Solidarnej Polski. Chciałbym, żeby został osądzony przez niezależny sąd za: Fundusz Sprawiedliwości, za PEGASUSA, za środki na niejawny fundusz służb i to, o czym mówi NIK, że za te środki był kupiony PEGASUS. To nie będzie zemsta, tylko sprawiedliwy osąd – wylicza Borys Budka w internetowej części programu „Gość Radia ZET”.

- Życzycie ludziom, żeby siedzieli w więzieniu? – dopytuje Bogdan Rymanowski.

- Jasne – odpowiada polityk PO.

- Cieszyłby się pan, miałby pan satysfakcję? – pyta prowadzący.

- Tak i to olbrzymią satysfakcję! – przyznaje Borys Budka.

Gość Radia ZET dodaje, że Zbigniew Ziobro popełnił również czyn karalny, który „wypełnia znamiona przestępstwa zniesławienia”, ponieważ odtajnił zeznania, które zniesławiają Donalda Tuska i jego syna.

Szef klubu KO zapowiada obcięcie budżetów Kancelarii Premiera i Prezydenta

- KPRM ma mieć budżet 1,5 mld w przyszłym roku. PO go skasuje? Ależ absolutnie -  zapowiada Borys Budka. Dodaje, że będzie to „chociażby do poziomu sprzed pandemii”. - Jak Tusk odchodził, to budżet KPRM to było kilkaset milionów – przypomina polityk PO i podkreśla, że Donald Tusk sam sobie utnie ten budżet, jak wygra opozycja, a on zostanie premierem.

- A tniecie budżet Kancelarii Prezydenta? – pyta gospodarz programu.

- Oczywiście! – zapowiada Gość Radia ZET.

- I potem chcecie z nim fajnie współpracować? – dopytuje Rymanowski.

- To będzie w porozumieniu. Powiemy mu: skoro tniemy budżety, musi pan też zrozumieć – mówi Budka.

„To nie jest tak, że Tusk ma receptę na wszystko”

Były szef PO przyznaje, że obecny szef partii jest mocnym liderem. Dyktatorem? - Gdzie tam. Tyle rozmów, burzowań, zefirków, które są w różnych gronach… Kwestia pomysłów, wypracowywania stanowisk – to nie jest tak, że Tusk ma receptę na wszystko, tylko bardzo dużo konsultuje – komentuje Borys Budka. Dodaje, że zdarzają się sytuacje, w których Tusk przyznaje się do pomyłki i przyznaje rację innym.

- Na jakiej podstawie prawnej będziecie odwoływać sędziów powołanych po 2015? – pyta słuchacz Gościa Radia ZET.

- Ustawa o KRS i ustawa o SN gotowe. Jeśli w procesie nominacji nie było prawidłowo wyznaczonych sędziów, bo KRS został powołany niezgodnie z prawem – powołanie jest nieprawidłowe – odpowiada Borys Budka.

- Dlaczego nie popieracie rządu ws. KPO? – pyta słuchacz.

- To nie jest kwestia popierania czy niepopierania rządu. Rząd ma większość w Sejmie. Jeśli nie będzie łamał prawa – pieniądze natychmiast się znajdą – komentuje polityk PO. Dodaje, że jest przygotowany zestaw ustaw, które natychmiast odblokowują pieniądze europejskie i można to przyjąć już dziś.

- Jakie PO ma pomysły na walkę z inflacją? – pyta inny słuchacz.

- Obligacje, które wypuszczałby NBP, obligacje antydrożyźniane, antyinflacyjne, pokazywaliśmy kwestie zamrożenia rat kredytów – odpowiada Gość Radia ZET. Dodaje, że „trzeba likwidować fundusze, które są poza budżetem, które nie są kontrolowane przez parlament”.

W PO pracuje zespół, który przygotowuje ustawy na pierwszych 100 dni

Plan na 100 dni rządzenia, pakiet ustaw? - Jest dosyć duża grupa osób, które bardzo często zgłaszają się z rozwiązaniami. To kilkadziesiąt osób, ścisłe grono to kilka osób. Eksperci, politycy, prawnicy. Wśród nich jest Donald Tusk – zdradza Borys Budka.

RadioZET/MA