Zamknij

Paweł Szrot: Gorzko myli się ten, kto uważa, że na PAD można coś wymusić naciskami

22.12.2021 06:00
Paweł Szrot
fot. Jakub Szymczuk / KPRP

- Jeśli ktoś uważa, że można jakimiś naciskami czy presją wymusić na panu prezydencie określoną decyzję ws. „lex TVN”, to się gorzko myli. Pan prezydent jest politykiem samodzielnym, samodzielnie prowadzi analizę i zupełnie samodzielnie podejmie decyzję – mówi Gość Radia ZET, szef Gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot.

Minister podkreśla, że „każda presja w tej sprawie wywarta na panu prezydencie może być przeciwskuteczna” i zaznacza, że Andrzej Duda „działa suwerennie”.

Dopytywany przez Beatę Lubecką o to, jaką decyzję podejmie głowa państwa w tej sprawie, jej gość odpowiada, że „są 3 warianty: weto, podpis bądź skierowanie do TK i z jednego z nich skorzysta”. Pytany o to, kiedy prezydent dowiedział o tym, że ustawa medialna zostanie wyjęta z sejmowej zamrażarki, Paweł Szrot komentuje: - W takim terminie, że nie było to dla niego niespodzianką, jak ustawa została wyjęta z szuflady pani marszałek.

„Wprowadzone poprawki stanowią naruszenie prerogatyw prezydenta”

Czy Andrzejowi Dudzie podoba się ustawa w tym kształcie? - Nie jest tajemnicą, że wprowadzone poprawki stanowią naruszenie prerogatyw pana prezydenta, jeśli chodzi o mianowanie członków ciał konstytucyjnych – mówi minister w Kancelarii Prezydenta. Szrot wyjaśnia, że chodzi dokładnie o poprawkę Konfederacji [członków KRRiT miałby wybierać Sejm, za zgodą Senatu, podobnie w przypadku RPO – red.]. Gość Radia ZET zaznacza, że PAD publicznie prezentował swoje zastrzeżenia do tego projektu, „więc nie jest tajemnicą, że ma argumenty zarówno za, jak i przeciwko tej ustawie”.

„Są bardzo poważne argumenty przeciwko tej regulacji – otoczenie międzynarodowe”

Pytany przez Beatę Lubecką o to, czy Andrzej Duda rozważa weto lub odesłanie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego, jak dowiaduje się Onet, minister Paweł Szrot odpowiada: - Są bardzo poważne argumenty przeciwko regulacji – otoczenie międzynarodowe Polski jest bardzo ważną sprawą, a w zakresie bezpieczeństwa od lata tego roku wiele się zmieniło na niekorzyść Polski. Gość Radia ZET dodaje, że chodzi o atak hybrydowy ze strony Białorusi, o sytuację na polsko-białoruskiej granicy i o sytuację wokół Ukrainy. – To wszystko trzeba brać pod uwagę w ramach polityki sojuszy Polski – mówi Szrot.  

- Czy Nowogrodzka naciska na Andrzeja Dudę, by podpisał tę ustawę? – pyta prowadząca. - Z władzami lidera Zjednoczonej Prawicy – PiS – właściwie nasze stanowiska zostały wymienione dawno temu, więc wszystko jest jasne i wszystko jest znane – mówi prezydencki minister.

Paweł Szrot podkreśla, że „pan prezydent nigdy nie jest notariuszem rządu”. - Analizuje każdy projekt, który do niego trafia, każdą ustawę. Analizuje z powodów merytorycznych, prawnych, konstytucyjnych i tak będzie również w przypadku "lex TVN” – zapowiada Gość Radia ZET.

- Pan prezydent nie działa pod presją. Vox populi? Vox donaldi tusti można powiedzieć. To, co mówił przewodniczący Tusk pod Pałacem Prezydenckim… Wyrażanie publicznie nadziei, że jego polityczny przeciwnik popełni samobójstwo, to niech to pani sama oceni – mówi Gość Radia ZET Paweł Szrot, pytany w internetowej części programu o to, czy niedzielne protesty ws. „lex TVN” zrobiły wrażenie na prezydencie. „Lepszy dla ciebie byłby świt zimowy. I sznur i gałąź pod ciężarem zgięta" – cytował szef PO Czesława Miłosza, przed Pałacem Prezydenckim. Jak zareagował Andrzej Duda? - Pan prezydent nie będzie dowartościowywał Donalda Tuska i w jakikolwiek sposób odnosił się osobiście do tej sprawy. Ja jestem oburzony – odpowiada szef Gabinetu Prezydenta RP.

- Jeśli się wczytamy w tę ustawę [lex TVN – red.], to aspekt wolności słowa, który jest i te wszystkie zagraniczne reakcje mogłyby to potwierdzać, ale zagrożenie dla niego nie jest bardzo, bardzo istotne – komentuje minister. Paweł Szrot ma wątpliwości co do telewizji TVN. - Sposób, w jaki ta stacja relacjonowała kwestię kryzysu granicznego – ani ja, ani pan prezydent nie byliśmy tym stylem zbudowani – dodaje.

Pytany o wiceministra sportu Łukasza Mejzę Gość Radia ZET odpowiada: - To sprawy, które – moim zdaniem i zdaniem pana prezydenta – powinny zostać bardzo czytelnie wyjaśnione. Szrot dodaje, że Polakom należy się informacja, a jeśli minister złamał prawo, to w oczywisty sposób powinien ponieść konsekwencje.

Prezydencki minister był również pytany przez słuchacza o byłego oficera BOR, który w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” przyznał, że składał fałszywe zeznania ws. wypadku z udziałem premier Beaty Szydło. Do składania takich zeznań miała go skłonić sugestia ze strony przełożonych. - To dla mnie sprawy osobiście trudne. Pamiętam ten bardzo nerwowy wieczór w KPRM. Ta sprawa powinna zostać przedstawiona opinii publicznej – uważa Paweł Szrot. Jego zdaniem „to są bardzo poważne zarzuty, jeśli ktoś twierdzi, że był nakłaniany do składania takich zeznań”. - Jeśli ten człowiek jest przekonany, to powinien skierować powiadomienie o podejrzeniu dokonania przestępstwa – zaznacza gość Beaty Lubeckiej. - Jestem absolutnie przekonany, że pani premier osobiście nie uczestniczyła w procesie wyjaśniania wypadku, którego była ofiarą – mówi Gość Radia ZET.

Szrot: NATO i UE powinny udzielić Ukrainie mocnego wsparcia

- Muszę występować w tej rozmowie trochę w roli sławnego rzecznika wodociągów kieleckich i z uporem powtarzać, że pan prezydent rozmawiał z prezydentem Bidenem o sytuacji na Ukrainie i w naszym regionie Europy – zapewnia minister. Podkreśla, że Andrzej Duda ocenia „poważnie” sytuację na Ukrainie. - Uważa, że NATO i UE powinny udzielać Ukrainie mocnego wsparcia. Był na Ukrainie w poniedziałek, udzielił silnego wsparcia. Prezydent uważa, że cały demokratyczny świat powinien takiego wsparcia udzielać – dodaje Paweł Szrot.

Fundusz Medyczny – na leczenie dzieci w tym roku przeznaczono niecałe 110 mln złotych? - Prezydent nie był z tego powodu zadowolony. Podjął określone kroki wobec rządu i jest duża szansa, że sytuacja zostanie poprawiona, działania są realizowane – komentuje Gość Radia ZET.

Prezydencki minister był pytany przez słuchacza również o podpis prezydenta pod 2 miliardami dla TVP. - Nie chcę komentować kwestii sprawowania przez pana Kurskiego stanowiska prezesa TVP. Nie chcę komentować, bo nie chcę komentować - mówi Paweł Szrot.

RADIOZET/MA

C