Zamknij

Dr Cholewińska-Szymańska: jesteśmy w stanie pseudo-wojennym

17.10.2020 21:56
Gość Łukasza Konarskiego w Radio ZET
fot. Radio ZET

- Jesteśmy w stanie pseudo-wojennym. Wiadomo, że na wojnie buduje się tego typu szpitale. Ale tam nie da się robić poprawnego postępowania medycznego. To już jest ostateczność, jak już naprawdę nie będziemy mieć nic, to wtedy będziemy kłaść ludzi pokotem w tych halach, czy namiotach. Jednak potrzebny jest tlen, potrzebny jest respirator i anestezjolog do obsługi tego respiratora, pielęgniarki, asystenci medyczni. Skąd ich wziąć – mówi w Radiu ZET dr Grażyna Cholewińska – Szymańska.

Dzisiejszy Gość Radia ZET w ten sposób odnosi się do zapowiedzi rządowych. Rząd rozważa możliwość budowania dodatkowych szpitali polowych. W pierwszej kolejności miałyby powstać w Małopolsce i na Mazowszu. Szpitale mogłyby powstać przy szpitalach wojskowych. Pojawił się też pomysł wykorzystania do tego hal wystawowych.

Ordynator w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie mówi w Radiu ZET, że już pracują w warunkach niemalże polowych.

- Robimy co się da. Wyciągnęliśmy stare butle tlenowe, których się nie używało od 20 lat. Staramy się do jednego reduktora tlenowego w ścianie podłączyć trzy kable. Instalacja już w tej chwili wysiada i zaopatrzenie szpitala w tlen nie nadąża za zapotrzebowaniem – mówi dr Cholewińska – Szymańska.

RadioZET.pl