Zamknij

Bodnar w Radiu ZET: cały proces wyborczy powinien rozpocząć się od nowa

16.05.2020 07:30
Adam Bodnar
fot. RadioZET

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar poprosił o opinię Organizację Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie co do organizacji wyborów prezydenckich w Polsce. Jego zdaniem to, że wybory prezydenckie nie odbyły się, a teraz politycy szukają sposobu na przeprowadzenie ich w czasie pandemii koronawirusa świadczy, że w Polsce „nie mamy stabilnego systemu demokratycznego”.

- Oczywiście byłoby idealnie by zrestartować cały proces wyborczy, ponieważ mamy do czynienia „de facto” z drugimi, nowymi wyborami. Nie mamy takiej sytuacji, która byłaby w przypadku stanu nadzwyczajnego, czyli swoistego zatrzymania stopera i ruszenia ponownie do wyborów. Zgodnie z Konstytucją to jest zupełnie nowy proces wyborczy – mówi w Radiu ZET Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

Zobacz także

Nadal nie jest znana nowych data wyborów, nie ogłosiła jej Marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Nie są też znane dokładne wytyczne jak nowe wybory będą przeprowadzone, ustawa to regulująca trafiła dopiero do Senatu.

Zobacz także

- Tutaj pojawia się zagwozdka. Nawet jeśli uznamy, że te komitety mogą być ponownie zarejestrowane na podstawie przepisów ustawowych i pani Marszałek Sejmu ogłosi nowy termin wyborów, to musimy pamiętać o tym, że ci nowi kandydaci, którzy się pojawią muszą mieć równe szanse. Nie może być tak, że daje im się trzy, czy pięć dni na zebranie podpisów, bo to byłaby kpina ze standardów – mówi Adam Bodnar. - W czasie debaty w Senacie musimy doprowadzić do przyjęcia takich przepisów, które szanse tych dodatkowych, nowych kandydatów będą należycie uwzględniały i szanowały, bo w przeciwnym przypadku będziemy naruszali ich bierne prawo wyborcze do bycia kandydatami w wyborach prezydenckich – dodaje.
Całość rozmowy na radiozet.pl

RadioZET.pl