Zamknij

Niedzielski: w ciągu doby zaproponujemy pomoc handlowcom przy cmentarzach

30.10.2020 17:02

- Zaproponujemy w ciągu najbliższej doby rozwiązania. Pomogą tym, którzy w tej sytuacji zostali postawieni. Rozumiem niedogodność tej sytuacji - mówi w Radiu ZET minister zdrowia Adam Niedzielski o handlowcach, którzy po decyzji o zamknięciu cmentarzy zostali pozbawieni możliwości zarobku.

Rząd podjął decyzję o zamknięciu cmentarzy między 31 października a 2 listopada.

Gość Radia ZET przyznaje, że liczył na spadek zakażeń koronawirusem w Polsce.

- Przyglądaliśmy się bardzo uważnie trendowi liczby dziennych zachorowań. Mieliśmy sygnały na początku tygodnia, że liczba zleceń na testy z POZ maleje. Jak się okazuje, mieliśmy złudną nadzieję, że ta liczba nie będzie rosła. Staramy się podejmować te decyzje, żeby chronić ludzi - mówi Adam Niedzielski. - Jest mi przykro, że ona zapada tak późno, ale proszę mi wierzyć, że jest robione w dobrej wierze - dodaje minister zdrowia w rozmowie z Joanną Komolką.

Całkowity lockdown - niewykluczony

Minister zdrowia pytany o to, czy rząd rozważa wprowadzenie całkowitego "lockdownu", odpowiada że nie można tego wykluczyć, ale będzie to ostateczność.

- Jak zastanowimy się, co zostało w arsenale naszych obostrzeń, to zostało tak naprawdę bardzo niewiele - mówi Adam Niedzielski. Gość Joanny Komolki podkreśla, że walka z pandemią "to nie jest perspektywa kilku najbliższych dni".

- To perspektywa miesięcy, nawet pół roku. Nie można podejmować decyzji na dwa tygodnie - ocenia Niedzielski.

Minister zdrowia o propozycji prezydenta dot. aborcji. "Jestem zwolennikiem deeskalacji konfliktu"

- Jestem zwolennikiem deeskalacji tego konfliktu. Uważam, że każda inicjatywa, która się temu przysłuży zasługuje na docenienie. Zawsze można lepiej, ale nie można sformułować zarzutu, że nic nie zostało zrobione - w ten sposób Adam Niedzielski odnosi się do trwających od ponad tygodnia protestów po orzeczeniu, które w sprawie dopuszczalności aborcji wydał Trybunał Konstytucyjny.

Adam Niedzielski liczy, że dzisiejsza propozycja zmiany ustawy, którą przedstawił prezydent jest momentem, który może doprowadzić do deeskalacji tego konfliktu.

- Nie ma we mnie złości, tylko troska. Troska o to, czy będziemy mieli dalszą eskalację pandemii, ponieważ jesteśmy w szalenie trudnej sytuacji i się martwię - mówi minister zdrowia.

Adam Niedzielski przyznaje, że wśród swoich znajomych ma ludzi o różnych poglądach.

- Bardzo szanuję wszystkie światopoglądy. Wśród moich znajomych też są ludzie, którzy protestują wobec tego orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego - mówi szef resortu zdrowia.

Gość Radia ZET dodaje, że w tej sprawie wypowiedzi polityków "powinny być stonowane".

RadioZET/PaNa