Zamknij

Dulkiewicz: Trzymam kciuki za Dworczyka. To jest interes wszystkich Polaków

20.12.2020 08:00
Aleksandra Dulkiewicz
fot. Radio ZET

- Trzymam kciuki za ministra Dworczyka, bo to jest interes nas wszystkich - Polaków, żeby jak największa liczba w jak najszybszym czasie została zaszczepiona - mówi w Radiu ZET Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Aleksandra Dulkiewicz przyznaje, że w Gdańsku proces przygotowania punktów szczepień trwa. - Jesteśmy ciągle jeszcze w procesie wyłaniania przychodni, punktów szczepień. To, co mówią osoby prowadzące przychodnie to to, że jest to skok w nieznane. To jest ogromne wyzwanie logistyczne. To nie jest odpowiedzialność gminy, ale poważnie angażujemy się w pomoc w przygotowaniu Narodowej Strategii Szczepień. W ubiegłym tygodniu minister Dworczyk prosił nas o pomoc w zorganizowaniu dojazdów do punktów szczepień dla osób, które nie mogą się samodzielnie poruszać. I w to się włączamy.
Prezydent Gdańska tłumaczy, że nakłonienie Polaków do szczepień na Covid-19 nie będzie łatwe. - To, co jest teraz najważniejsze, to odbudowa zaufania obywateli do państwa. Jeżeli obywatele nie ufają instytucjom państwa, to jak mają zaufać, że mają się iść zaszczepić. To jest konsekwencja wielu lat działania i podburzania zaufania do instytucji państwa - mówi Dulkiewicz.
- Jeżeli będzie taka możliwość, to też będę namawiać do szczepień. Tylko nie mam wiedzy, czy nie będzie tak, jak ze szczepionką na grypę. Wszyscy namawiali. Od premiera, ministra zdrowia przez samorządowców. My z własnych pieniędzy, samorządowych organizowaliśmy poszerzony programy szczepień. I co z tego, jak szczepionek nie było i nikt nie mógł ich dostarczyć. Mam nadzieję, że szczepionka będzie, że wszystko zadziała sprawnie - zaznacza prezydent Gdańska.
I dodaje: - Jeśli będzie taka możliwość, to się zaszczepię. Przede wszystkim będę chciała, żeby jak najszybciej zaszczepiła się moja mama.

RadioZET.pl