Zamknij

Budka o transporcie Polaka z Wlk. Brytanii: to obrzydliwe, co robią politycy

24.01.2021 09:23
Borys Budka
fot. Tomasz Jastrzębowski/REPORTER

Uważam, że to jest naprawdę obrzydliwe, jeżeli ktoś próbuje robić politykę w takiej sytuacji. Uważam, że to jest kwestia sumienia, rodziny. To jest kwestia medyków, którzy wyraźnie wskazują, że w tej sytuacji osoba jest nie do uratowania - mówił w Radiu ZET Borys Budka, przewodniczący PO.

Borys Budka był gościem w niedzielnej audycji w Radiu ZET. Przewodniczący Platformy Obywatelskiej w rozmowie z Joanną Komolką skomentował m.in. decyzję rządu PiS o próbie przetransportowania mężczyzny w śpiączce z Wielkiej Brytanii do Polski.

Budka o transporcie Polaka z Wlk. Brytanii: to jest naprawdę obrzydliwe

Brytyjscy lekarze stwierdzili nieodwracalne uszkodzenia mózgu pacjenta i zdecydowali (za zgodą miejscowego sądu) o odłączeniu Polaka od części aparatury podtrzymującej życie. Część rodziny mężczyzny na to się nie zgadza. Polskie ministerstwa - sprawiedliwości i spraw zagranicznych - chcą przewieźć Polaka do Kliniki "Budzik" w Olsztynie.

- To jest niesamowite, jak ten obóz potrafi wykorzystywać tragedie ludzkie do tego, by zajmować się polityką. Przecież widzieliśmy Jarosława Kaczyńskiego w kościele w ósmą rocznicę śmierci jego mamy, że z ambony mówił o aferze Amber Gold. Czy to jest przyzwoite? Kłamstwo smoleńskie, na którym zbudowano obóz Zjednoczonej Prawicy. Czy to jest przyzwoite? - pytał przewodniczący PO. 

- A dzisiaj znowu wychodzą politycy, oczywiście mówiąc o wartościach, ale (...) nawet jeżeli ktoś ma taki pogląd, to przede wszystkim powinien robić to w ciszy z rodziną, a nie w świetle jupiterów, bo ja przez to nie wierzę w dobre intencje w tej sprawie - dodał. 

Uważam, że to jest naprawdę obrzydliwe, jeżeli ktoś próbuje robić politykę w takiej sytuacji. Uważam, że to jest kwestia sumienia, rodziny. To jest kwestia medyków, którzy wyraźnie wskazują, że w tej sytuacji osoba jest nie do uratowania 

Borys Budka

Zgodę na transport mężczyzny z Wielkiej Brytanii wydał na wniosek prokuratury polski sąd. Transport ma zorganizować Ministerstwo Zdrowia. W tej chwili polski rząd czeka na zgodę na przewóz ze strony władz brytyjskich. Budka został zapytany, czy osobiście zaangażowałby się w tę sprawę. - Nie. Uważam, że to jest kwestia sumienia, rodziny, to jest kwestia medyków, którzy wyraźnie wskazują, że w tej sytuacji osoba jest nie do uratowania - powiedział.

Budka: PiS to ostatnia partia, do której powinien zapisywać się przyzwoity człowiek

Borys Budka nie wykluczył też podczas niedzielnej rozmowy, że jeszcze w lutym poznamy kolejne partie, które dołączą do Koalicji Obywatelskiej. Nie podał jednak więcej szczegółów. Zapytany zaś, czy wie, ilu nowych członków w ubiegłym roku przystąpiło do kierowanego przez niego ugrupowania, powiedział: - Na razie sprawdzałem tylko kwestie członków do 30. roku życia. Było to mniej więcej ok. 300 osób. W Platformie podejrzewam, że będzie to około 1 tys. osób. Co najmniej.

Z uzyskanych przed tygodniem przez Polską Agencję Prasową danych wynika, że w ubiegłym roku do Prawa i Sprawiedliwości dołączyło 5 tys. nowych członków. Budka poproszony o komentarz do tej informacji, stwierdził, że liczy się "nie ilość a jakość". - PiS to w tej chwili ostatnia partia, do której przyzwoity człowiek powinien się zapisać - stwierdził polityk. 

RadioZET.pl/PAP/RadioZET.pl