Zamknij

Nadażdin o nominacji Czarnka: wielu nauczycieli może poczuć się zagrożonych

04.10.2020 08:00
Draginja Nadażdin
fot. Radio ZET

- To sytuacja jasna, że nie ma ukrywania ze strony rządu, na czym mu zależy. Jest to sytuacja, w której wielu dyrektorów i nauczycieli może poczuć się zagrożonych i że lepiej jest po prostu milczeć, robić tylko to, co trzeba i co się musi robić – mówi w Radiu ZET szefowa Amnesty International Polska Draginja Nadażdin. Dzisiaj przed siedzibą Ministerstwa Edukacji Narodowej odbędzie się protest wobec nominacji Przemysława Czarnka na szefa resortu edukacji i nauki. Czarnek jest krytyczny wobec środowisk LGBT.

- Mamy do czynienia z sytuacją, gdzie niedopuszczalne są wypowiedzi samego ministra, ale też niedopuszczalny jest nasz strach i uważanie, że jeśli czegoś nie zrobimy to się ochronimy przed konsekwencjami. Po prostu te konsekwencje prędzej czy później przyjdą – mówi Draginja Nadażdin. Szefowa Amnesty International Polska wybiera się na protest przeciw nominacji Czarnka.

- Wybieram się tam prywatnie jako obywatelka tego kraju. To jest obowiązek nas wszystkich, żeby pokazać, że nienawiść i budowanie strachu, podważanie praw człowieka to są rzeczy, które nie mogą być zachowaniem, na które jakikolwiek polityk może pozwolić. A tym bardziej osoba, która będzie pełniła rolę ministra edukacji i szkolnictwa wyższego – mówi Nadażdin.

Amnesty International Polska: ataki na osoby LGBT będą szły w parze z próbami ograniczenia praw kobiet

- Sytuacja osób LGBT w Polsce to jest jeden z tych problemów, które widzimy jako wyjątkową odpowiedzialność polskich władz – mówi szefowa Amnesty International Polska Draginja Nadażdin. W oświadczeniu o zamieszkach po zatrzymaniu Margot Amnesty International Polska napisało, że protesty były „efektem trwających od wielu miesięcy działań propagandowych wymierzonych w środowisko LGBT+, niedopuszczalnych w cywilizowanym świecie wypowiedzi polityków obozu rządzącego oraz nagonki ze strony mediów rządowych.”

Gość Radia ZET uważa, że w najbliższym czasie podjęte będą „ bardzo ważne decyzje, jeżeli chodzi zarówno o sytuację osób LGBT, jak i również młodych osób”.

- Trybunał Konstytucyjny ma się ustosunkować do wniosku dotyczącego dostępu do aborcji ze względu na uszkodzenia płodu. Ma też zdecydować co do zakończenia kadencji Adama Bodnara jako Rzecznika Praw Obywatelskich. To jest ostatni urząd broniący praw człowieka w Polsce, który odegrał bardzo dużą rolę, jeśli chodzi o prawa LGBT i prawa kobiet. To się dzieje w tym samym czasie. Może się okazać, że w listopadzie rozmawiamy w zupełnie innym kraju – mówi szefowa Amnesty International Polska Draginja Nadażdin.

RadioZET.pl/Radio ZET