Zamknij

Minister ds. współpracy z samorządami? Jaśkowiak: stanowisko nie oznacza poprawy

26.09.2020 09:45
Jacek Jaśkowiak
fot. Jacek Jaśkowiak/Twitter

- Takie stanowisko (minister ds. współpracy z samorządami - przyp. red.) jest oczywiście potrzebne, ale nie rozwiązuje problemu - mówi w Radiu ZET Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Jacek Jaśkowiak, dzisiejszy Gość Radia ZET, w ten sposób komentuje zapowiedź utworzenia w rządzie nowego stanowiska, które będzie odpowiedzialne za współpracę z samorządowcami. Jaśkowiak wątpi, czy powołanie takiego ministra zmieni dotychczasową politykę rządu Mateusza Morawieckiego. - Ważniejsza jest kwestia współpracy. Ostatnie kilkanaście miesięcy, kwestie związane z wyborami, które miały odbyć się w maju pokazują coś innego. Lekceważenie samorządów, wypowiedzi, że jesteśmy rebeliantami - to nie wróży dobrze - mówi prezydent Poznania.

- Samo stanowisko, jakiś etat, który dostanie jakiś minister jeszcze nie oznacza, że coś ulegnie poprawie. Byłoby dobrze, żeby był to samorządowiec. Żeby ta osoba miała doświadczenie na stanowisku np. prezydenta miasta czy marszałka województwa. Jeżeli będzie to osoba, która będzie się uczyła samorządu, to stracimy wiele miesięcy niepotrzebnie - dodaje Jaśkowiak.

Gość Radia ZET dodaje, że w sytuacji zagrożenia epidemicznego, kryzysu gospodarczego, samorządy oczekują ze strony rządu pomocy finansowej. - Mamy mniej pieniędzy, bo to widać po mniejszych wpływach do budżetu z PITu, CITu. Ale również po mniejszych wpływach np. z biletów komunikacji miejskiej. Te korekty (budżetu - przyp. red.) będą głębokie. Najważniejsze jest to, by samorządy utrzymały zdolność inwestycyjną. Bo to my zabezpieczamy najwięcej potrzeb mieszkańców. Od edukacji poprzez np. to, że mamy szpitale jednoimienne. To są olbrzymie koszty - wyjaśnia Jacek Jaśkowiak.

RadioZET/MA