Zamknij

Krzysztof Łanda w Radiu ZET: Decyzja o zamknięciu cmentarzy jest irracjonalna!

30.10.2020 23:39
Krzysztof Ładna
fot. Radio ZET

Decyzja o zamknięciu cmentarzy jest irracjonalna. Straty przedsiębiorców będą bardzo wysokie - mówił w sobotę poranny Gość Radia ZET lekarz, były wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda

To, co mnie najbardziej uderzyło w tym wszystkim to fakt, że premier dopiero w przyszłym tygodniu przedstawi plan, w jaki sposób zamierza pomóc przedsiębiorcom. Moim zdaniem, jeśli już ktoś podejmuje taką decyzję i robi to z pełną odpowiedzialnością, to natychmiast powinien położyć na stole plan wsparcia dla zaskoczonych ludzi, którzy sprzedają w tym okresie kwiaty czy znicze - mówił Krzysztof Łanda w programie "Gość Radia ZET".

Dopytywany przez Justynę Dżbik o to, że rząd nie decydował się wcześniej na zamknięcie cmentarzy, bo liczono, że wzrost liczby zakażeń nie będzie aż tak duży, odpowiedział:

- Przepraszam, to jakiej liczby zakażeń spodziewał się rząd?! Tydzień temu było kilkanaście tysięcy to co? Miało w ciągu tygodnia spaść do tysiąca?! Taką decyzję powinno się podjąć z wyprzedzeniem, a jeśli ktoś nie potrafi tego zrobić, to nie powinien wprowadzać takich obostrzeń - oznajmił.

Krzysztof Łanda:  Decyzja o zamknięciu cmentarzy jest irracjonalna

Gość Radia ZET dodał również, że przebywanie teraz na cmentarzach jest z epidemicznego punktu widzenia mniej niebezpieczne niż przebywanie w zakładach pracy:

- Ta decyzja jest też kompletnie nieuzasadniona z punktu widzenia epidemicznego. Moim zdaniem jeżeli jesteśmy na cmentarzu, jeżeli się dystansujemy, a tam jest przecież zazwyczaj duża przestrzeń, jeżeli nosimy maseczkę, jest wiatr, przewiew to naprawdę nie ma dużego ryzyka zakażenia. Cmentarze nie były aż takim ryzykiem, jak zamknięte pomieszczenia. Większość ludzi zakaża się teraz w zakładach pracy. Rząd powinien wprowadzić tam obowiązek noszenia maseczek, i to tych porządnych, z filtrami ffp2 czy ffp3 - podkreślał.

RadioZET.pl