Zamknij

Broniarz: zabiegamy o to, by nauczyciele byli szczepieni z osobami 60+

17.01.2021 07:50
Sławomir Broniarz
fot. Radio ZET

- Jeżeli liczba szczepionek na polskim rynku ulegnie zwielokrotnieniu, zabiegamy o to, by nauczyciele byli szczepieni równolegle z osobami 60 + - mówi w Radiu ZET Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Sławomir Broniarz, dzisiejszy Gość Radia ZET, przyznaje, że w związku z ograniczeniem dostaw szczepionek do Polski, scenariusz dotyczący szczepienia nauczycieli wcześniej jest już nieaktualny. - To jest dla nas zła wiadomość. Wydaje się, że to jest także zła wiadomość z punktu widzenia nie tylko nauczycieli, ale także uczniów. To, co się będzie działo w marcu, kwietniu czy maju jest jedną wielką niewiadomą. Nie będziemy ustawać w dążeniach, by przyspieszyć szczepienie nauczycieli - mówi szef ZNP.  - W momencie pojawienia się na polskim rynku zdecydowanie większej liczby szczepionek, będziemy my także nauczyciele szczepieni, będziemy o to zabiegać - dodaje prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Szczepienia dla nauczycieli? "Tego egzaminu nie da się zrobić online"

Sławomir Broniarz ostrzega, że przyspieszenie szczepień grupy nauczycieli jest konieczne. Jest duże prawdopodobieństwo, że nałożą się ona na terminy egzaminów maturalnych. A to może pokrzyżować plany ich organizacji. - Tego egzaminu nie da się zrobić online. I tu w pewnym momencie ci nauczyciele muszą stanąć twarzą w twarz z uczniami. Pod dużym znakiem zapytania będzie stawiało to samą możliwość przeprowadzenia tego egzaminu - tłumaczy Broniarz.

Dzisiejszy Gość Radia ZET odniósł się również do masowego testowania na obecność koronawirusa nauczycieli z klas I-III, które odbyło się w minionym tygodniu. - To było pokazanie przez ministerstwo, że "coś robimy". Byłoby rzeczą pożądaną, żeby wszyscy ci nauczyciele, którzy mieli wynik ujemny, byli następnego dnia zaszczepieni. Kilkadziesiąt milionów złotych zostało wydanych. Apelowaliśmy o taką możliwość. Teraz sytuacja na to nie pozwala, a szkoda - mówi Sławomir Broniarz. - Myśmy o masowe, częste - przynajmniej raz w tygodniu - testowanie nauczycieli apelowali od wiosny i cały czas to podtrzymujemy. To ma duży sens, jak będziemy robili to systematycznie. Da to obraz, czy to zakażenie narasta w tej grupie, czy wręcz przeciwnie - dodaje szef ZNP.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/RadioZET