Zamknij

Waldemar Kraska: w sobotę mamy 14,8 tys. nowych przypadków zakażeń

06.03.2021 07:50
Waldemar Kraska
fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER

- Dzisiejsze dane są niepokojące. Mamy 14 857 nowych zakażeń, zmarło 245 osób. Jeżeli porównamy tydzień do tygodnia, to dzisiejszy wynik jest większy niż w ubiegłą sobotę o prawie 2,5 tysiąca zakażeń - mówił w Radiu ZET Waldemar Kraska. Mazowsze z lockdownem za dwa tygodnie? - Być może tak się stanie - oświadczył wiceminister zdrowia. Dodał jednak, że wierzy w odpowiedzialne zachowanie Polaków.

Waldemar Kraska pytany był na antenie Radia Zet o sobotnie dane dotyczące nowej liczby zakażeń. Wiceminister zdrowia poinformował, że "dzisiaj mamy wynik 14 tys. 857 nowych przypadków koronawirusa, zmarło 245 osób".

Wiceminister zdrowia ujawnił nową liczbę zakażeń koronawirusem. "Pandemia się rozpędza"

Gość Radia ZET mówił, że w danych, które codziennie zbiera resort zdrowia, widać dalsze wzrosty zakażonych koronawirusem. - Codziennie tych nowych przypadków jest coraz więcej, pandemia rozpędza się, nie tylko jeśli chodzi o dzienną liczbę nowych przypadków, ale także liczbę zajętych łóżek szpitalnych - podkreślił Waldemar Kraska. - Mnie to bardzo niepokoi, ponieważ tych łóżek codziennie przybywa, codziennie jest coraz więcej zajętych, dzisiaj o 300 więcej. Ale także zwiększa się liczba zajętych respiratorów - dodał.

Wiceminister zdrowia zaznaczył, że wśród zakażonych w tej chwili jest najwięcej młodych ludzi. - W ciężkim stanie trafiają coraz młodsi ludzie. To jest efekt tego, że za długo leczymy się w warunkach domowych. Mój apel, żebyśmy nie czekali, nie leczyli się na własną rękę. Jest teraz wielkie "boom" na wypożyczanie koncentratorów tlenu. Użycie tlenu to domena czysto medyczna, czysto lekarska. Nie róbmy tego na własną rękę, bo może być za późno - ostrzegał Waldemar Kraska.

Wiceminister zdrowia był pytany także, czy w związku z dużymi liczbami zakażonych koronawirusem również Mazowsze może czekać lokalny "lockdown". - Przygotowaliśmy taką strategię, że będziemy co tydzień zmieniać ewentualne obostrzenia w regionach Polski. Województwo mazowieckie jest w tej chwili na trzecim miejscu po województwie warmińsko-mazurskim i pomorskim. Jeżeli będzie taka sytuacja, to może tak się stanie - odpowiedział wiceszef resortu zdrowia.

Za tydzień mają zacząć obowiązywać, ogłoszone na piątkowej konferencji prasowej, obostrzenia na Pomorzu. Gość Radia ZET przyznał, że sytuacja związana z dużą liczbą zakażeń w regionie jest bardzo trudna, ale wprowadzenie obostrzeń już w ten weekend, byłoby równie trudne. - My tutaj ważymy nie tylko aspekty medyczne, ale też gospodarcze. Trudno z dnia na dzień tę branżę poinformować, że od dzisiejszej soboty będą zamknięte hotele. Zrobiliśmy to z wyprzedzeniem, aby ten tydzień wykorzystać na przygotowanie się, by tych strat było jak najmniej - tłumaczył Kraska.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET/MA