Zamknij

Hanna Gronkiewicz-Waltz o kredytobiorcach: Nie można wszystkim pomagać

27.05.2022 06:00

- Wakacje kredytowe dla wszystkich, jak ocenia NBP, zawierają wiele pułapek. Wakacje kredytowe tak, ale nie dla każdego. Ludzie, którzy zarabiają godziwe pensje mogą spłacać kredyty, skoro je wzięli – mówi była prezes NBP Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Hanna Gronkiewicz-Waltz
fot. RadioZET

Zdaniem Gościa Radia ZET „nie można wszystkim pomagać”. - Jeśli trzeba pomóc kredytobiorcom to tym, którzy mają mniejsze dochody. Trzeba by to zrobić przez pewne ulgi podatkowe. Od pewnej sumy dochodów np. obniżyć spłatę – proponuje Gronkiewicz-Waltz. Jej zdaniem, jeśli ktoś zarabia mało, to powinno się mu obniżyć oprocentowanie kredytu, musiałyby się zgodzić na to banki, a państwo dopłacałoby lukę. Narodowy Bank Polski kontra rząd ws. wakacji kredytowych dla wszystkich? - NBP wzięło się trochę bardziej do roboty i robi to, co powinno i walczy trochę bardziej z inflacją – uważa gość Beaty Lubeckiej.  Dopytywana o to, czy Adam Glapiński się „wyjastrzębił”, Hanna Gronkiewicz-Waltz odpowiada: - Za dużo powiedziane, może słucha więcej doradców, a wcześniej robił politykę.

Pytana o to, co ona by zrobiła jako prezes NBP, by obniżyć inflację, była szefowa Banku Centralnego komentuje, że zatrudniłaby w NBP od ręki jak najlepszych specjalistów i zrobiła burzę mózgów. - Sama bym nie wymyśliła – przyznaje. Zdaniem Gościa Radia ZET inflacja może być jeszcze wyższa, a wszystko przez 6 lat „dość kompromitującej postawy” prezesa Glapińskiego. - Nie zapobiegł inflacji. Albo nie słucha się doradców, albo miał złych – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Narodowy Bank Polski powinien emitować obligacje oprocentowane na poziomie inflacji? - To byłoby dużo bardziej atrakcyjne [niż obligacje w Ministerstwie Finansów – red.]. Uważam, że na dłuższy okres, niż na 2 lata – 5 lat, żeby ludzie trzymali pieniądze, a inflacja zmniejszyła się jak najszybciej – ocenia Gronkiewicz-Waltz. Dodaje, że wolałaby zainwestować w obligacje NBP, niż obligację rządu.

Była prezydent Warszawy i prezes NBP przyznaje, że sama spłacała kredyt w latach 90. i wtedy były dużo wyższe odsetki. - Wszystkie pieniądze, które zarobiłam w NBP, a miałam godziwą pensję – [przeznaczyłam na kredyt – red.], spłaciłam wcześniej – mówi Gość Radia ZET. 3 mln złotych oszczędności i 600 tys. złotych ulokowane w funduszach? - Już nie mam 600 tys. funduszy, bo przestały przynosić dochód – przyznaje Hanna Gronkiewicz-Waltz.

"Jarosław Kaczyński zainwestował w Mateusza Morawieckiego na poważnie. Będzie sukcesorem"

- Jestem przekonana, że Jarosław Kaczyński zainwestował w Morawieckiego na poważnie i Zbigniew Ziobro nie ma przy nim szans, jeśli chodzi o miejsce w planach Kaczyńskiego. Morawiecki będzie sukcesorem i zdeterminuje wszystkich – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz w internetowej części programu „Gość Radia ZET”.

Dopytywana przez Beatę Lubecką o doniesienia dziennikarza śledczego Radiozet.pl Radosława Grucy, że prezes PiS ma odejść z rządu na początku czerwca, była prezydent Warszawy odpowiada: - Aktywny to on za bardzo nie było jako wicepremier ds. bezpieczeństwa. Jej zdaniem, jeśli tak by się stało, to w Zjednoczonej Prawicy zacznie się walka o to, kto jest delfinem – Ziobro czy Morawiecki. - Wydaje mi się, że Kaczyński postawi na Morawieckiego. Ziobro będzie się denerwował, ale Kaczyński nie chce go utracić – komentuje członkini PO.

- Gdybym miała do wyboru jakąś pracę, to zawsze wykonawczą. Chętnie, jak będziemy przyjmować euro, to mogę przyjąć stanowisko głównego specjalisty w KPRM – mówi Gość Radia ZET. - Zrobiłam denominację, znam jeszcze tych, którzy wprowadzali euro w Słowacji. Mogę się przydać, tylko niech się rząd spieszy – dodaje. Podkreśla, że gdyby dostała realną władzę, to może pracować dla każdego rządu, również Prawa i Sprawiedliwości.

Pytana o honorową obywatelkę Warszawy, była prezydent stolicy odpowiada, że były takie propozycje, wszystko zależy od radnych i deklaruje, że chciałaby nią zostać.

14. emerytura? - W ogóle trzeba zmienić system emerytalny, a nie 14., 15., 16. czy 17 emerytura. Trzeba troszeczkę podwyższyć tym, którzy mają bardzo niskie emerytury – uważa była szefowa NBP. Zdaniem Gościa Radia ZET minimalna emerytura faktycznie jest głodowa. - Widzę osoby w sklepach, które widać, że mają po 20 lat te same ubrania. Z kolei jak robiłam zakupy, to stał za mną pan i wziął tylko jedną bułkę za 2 złote i 15 groszy – opowiada w rozmowie z Beatą Lubecką.

Pytana o inflację pod koniec roku, była prezes banku centralnego ocenia, że wyniesie ona ok. 16 proc. - Mam nadzieję, że nie dojdzie do 20 proc. – dodaje.

Tusk na premiera, Trzaskowski na prezydenta – mówi w Radiu ZET Gronkiewicz-Waltz

- Donald Tusk byłby lepszym szefem PO, niż Rafał Trzaskowski. Rafał miał bardzo dobry wynik w wyborach, ale to był antypisowy wynik. To dopiero Donald ruszył z 12 proc. na ponad 20 proc. Powinni działać jako tandem – mówi członkini PO w internetowej części programu „Gość Radia ZET”. Jej zdaniem „Rafał miał tak dobry wynik, że mógłby startować na prezydenta Polski”. - A co mu szkodzi. Reagan chyba 3 razy startował. To dobry kandydat – ocenia Gronkiewicz-Waltz.

Co zrobi Platforma, by wygrać najbliższe wybory parlamentarnej?  - Trzeba użyć wszystkich metod komunikacji społecznościowych, trzeba uruchomić akcję telefoniczną. Tylko, żeby nie budzili w nocy – mówi gość Beaty Lubeckiej. Zapowiada również, że młodzi ludzie z partii będą „bardzo aktywni”.

RadioZET/MA