Zamknij

Grzegorz Schetyna: Zagrożenie granic PiS chce wykorzystać wyborczo. To ich paliwo

10.11.2021 06:10
Grzegorz Schetyna
fot. RadioZET

- To, co PiS chce zrobić z sytuacją na granicy jest absolutnie polityczno-partyjne – uważa Gość Radia ZET, były szef MSWiA oraz MSZ Grzegorz Schetyna.

Jego zdaniem rządzący „chcą tę sprawę wykorzystać, by zbudować poparcie, bo wiedzą, że kwestia nielegalnej migracji pomogła im wygrać wybory w 2015 roku”. – PiS chce to samo dziś powtórzyć, wykorzystać zagrożenie granic. To paliwo wyborcze – ocenia polityk PO. - Mam wrażenie, że PiS nie jest zainteresowany, żeby tę sprawę zakończyć – dodaje Schetyna.

Pytany przez Beatę Lubecką o to, jak w takim razie rozwiązać konflikt na granicy, były szef MSZ odpowiada, że „problem na polsko-białoruskiej granicy zostanie rozwiązany wtedy, kiedy zwycięży dyplomacja i skuteczna polityka zagraniczna”. - Nie tylko blokada granicy i blokowanie przejść, ale przede wszystkim mądra polityka zagraniczna – podkreśla Gość Radia ZET. Jego zdaniem nasz minister spraw zagranicznych „powinien być w Brukseli oraz w europejskich stolicach i budować poparcie dla polskiej polityki w tej kwestii”. Spotkanie europejskich ministrów dopiero w przyszłym tygodniu? - Trzeba to przyspieszyć i musimy to zrobić, ale jeśli nie ma głosu polskiego szefa MSZ, Polska nie ma inicjatywy, to przecież nikt nie będzie się wpychał i wymuszał poparcie – uważa Grzegorz Schetyna. Były szef MSZ podkreśla, że Polska musi być aktywna dyplomatycznie i „budować w Unii Europejskiej wsparcie dla procesu obrony wschodniej granicy UE”.

Pytany przez prowadzącą o to, czego dowiedział się na wczorajszym specjalnym posiedzeniu Sejmu, dotyczącym sytuacji na granicy, polityk PO odpowiada: - Najkrócej powiedziałbym, że niczego. - To nie była debata po to, żeby się czegoś dowiedzieć. To był spektakl propagandowo-państwowy, pokazujący, że rząd wszystko kontroluje – ocenia Schetyna. Jego zdaniem „cały anturaż spotkania, informacje i zapowiedzi, że jesteśmy w szczególnym miejscu pokazuje, że PiS chce politycznie, wyborczo, wewnętrznie wykorzystać to, co dzieje się na wschodniej granicy”.

Grzegorz Schetyna: Dzisiejszy wieczór, noc i jutrzejszy dzień będą krytyczne

- Polska jest tylko krajem tranzytowym dla nich. Nie można doprowadzić do tego, byśmy to my pomagali tranzytowi uchodźców z Białorusi do Niemiec. Nikt nam tego nie usprawiedliwi – mówi Grzegorz Schetyna w internetowej części programu „Gość Radia ZET”. Zdaniem byłego szefa polskiej dyplomacji, jeśli migranci chcą poprosić o azyl w Polsce, to powinni mieć taką możliwość. Polityk PO uważa, że „dzisiejszy wieczór, noc i jutrzejszy dzień będą krytyczne”. - Będziemy świadkami prób przekraczania granic i spektakularnych rzeczy – ocenia Schetyna.

Pytany o Marsz Niepodległości, gość Beaty Lubeckiej odpowiada, że to „czysta polityka”. - PiS puszcza sygnał do wyborców Konfederacji, do radykalnej prawicy, że gwarantuje im legalność marszu – komentuje Grzegorz Schetyna. Jego zdaniem rządzący robią to w „absolutnie przedziwny sposób”.

RadioZET/MA