Zamknij

Henryk Kowalczyk: Moje zadanie to sprawne wdrożenie Polskiego Ładu dla wsi

04.11.2021 06:10
Henryk Kowalczyk
fot. RadioZET

- Przede wszystkim mam zadanie, żeby sprawnie wdrożyć pakt dla wsi, czyli Polski Ład dla wsi – mówi w Radiu ZET nowy wicepremier oraz minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

- Wszystkie elementy, które są w Ładzie wymienione dla rolnictwa, ja mam to sprawnie wdrożyć – podkreśla polityk PiS. Pytany przez Beatę Lubecką o to, jak to się stało, że wcześniej zawieszony w prawach członka partii polityk został teraz wicepremierem i ministrem, Kowalczyk komentuje: - Gdybyśmy tak po każdym głosowaniu i po każdych decyzjach się rozchodzili, to już by było 360 partii w Sejmie. Henryk Kowalczyk został zawieszony za głosowanie przeciwko „Piątce dla zwierząt”, popieranej przez Jarosława Kaczyńskiego. Nowy minister rolnictwa uważa, że tzw. Piątka Kaczyńskiego „nie była do końca przemyślanym pomysłem”. – Ja na pewno nie będę jej reanimował – deklaruje jasno Gość Radia ZET.

Wzrost stóp procentowych? - To jest interwencja na ten moment potrzebna – ocenia wicepremier. - Mamy inflację z rożnych przyczyn i nie sądzę, by nagły, mocny wzrost stóp procentowych osłabił ją, ale może ostudzić gospodarkę – dodaje. Zdaniem polityka PiS, na inflację trzeba patrzeć również z perspektywy wzrostu wynagrodzeń. - Jeśli wzrost wynagrodzeń jest dużo szybszy, niż inflacja, to jest to w porządku. Ludzie mają więcej pieniędzy - mówi Gość Radia ZET i dodaje:

Adam Glapiński? „Dla mnie jest znakomitym prezesem”

Dopytywany przez Beatę Lubecką o to, czy Adam Glapiński ma szansę na drugą kadencję w NBP, Kowalczyk odpowiada: - Dla mnie jest znakomitym prezesem. Zdaniem wicepremiera, Glapiński do tej pory „prowadził bardzo dobrze Narodowy Bank Polski, podniosły się rezerwy złota, bank przynosi corocznie zyski, a polityka monetarna prowadzi do rozwoju gospodarczego”. Adam Glapiński najgorszym prezesem NBP według „Global Finance”? - Instytucje międzynarodowe byłyby dla mnie autorytetem, jakby przewidywały kryzys finansowy roku 2008 czy przewidywały to, co się dzieje w okresie pandemii – komentuje Henryk Kowalczyk. Jego zdaniem podważanie kompetencji prezesa Glapińskiego jest nie na miejscu. Gość Radia ZET podkreśla, że „mamy po pandemii znakomity wzrost gospodarczy, jeden z największych w Europie i to powinniśmy docenić”.

Wicepremier: Myślałbym o kompensacji za ceny energii dla najuboższych

Pytany o „tarczę inflacyjną”, zapowiadaną przez rzecznika rządu, wicepremierem komentuje, że jest to „potencjalne wyrównywanie dochodów lub redukcja kosztów, jeśli gdzieś są ponad miarę”. - Myślałbym tu o pewnej kompensacji dla najuboższych za ceny energii, bo to niestety jest poza polityką krajową – cena gazu, czy cena energii elektrycznej związana z emisją CO2, opłatami za emisję – mówi wicepremier Henryk Kowalczyk. Podkreśla, że „mogłaby być taka kompensacja za ceny energii dla najuboższych, którzy mają niezbyt duże zarobki”.

- Mówię uczciwie, że na Boże Narodzenie nie ma szans, by ceny żywności zmalały. One utrzymają się na tym poziomie. I tak wzrost cen żywności jest mniejszy, niż inflacja – mówi wicepremier Henryk Kowalczyk w internetowej części programu „Gość Radia ZET”. Polityk dodaje, że „porzeciętny Polak czy przeciętna Polka zawsze porównuje, ile ma w kieszeni jak kupi żywność i ile mu zostaje, a zostaje mu więcej, niż w poprzednich latach”. Cena chleba? - Ja kupuję chleb za poniżej 3 złote. Ale może kupuję w dobrej piekarni, która nie zdziera z klientów – komentuje Gość Radia ZET.

Pytany przez Beatę Lubecką o to, czy VAT na nawozy zostanie obniżony, minister rolnictwa odpowiada, że na tym etapie nie byłoby to dobre i sprawiedliwe rozwiązanie. - Większość rolników odlicza VAT. Dla nich zniesienie nie byłoby ulgą. Ten proces nie ma racji bytu ekonomicznego – ocenia Kowalczyk. - Na pewno dużo ponad 100 tys. rolników jest VAT-owcami, więc dla nich nie byłoby to żadne działanie – podkreśla minister.

Dopytywany, jak przebiegały jego rozmowy z Agrounią, szef resortu rolnictwa odpowiada, że „na początku może trochę w sytuacji wzajemnego obwąchiwania się, ale później bardzo dobrze”. - Rozmawialiśmy merytorycznie. Kilka rzeczy było zdiagnozowanych prawidłowo przez pana Kołodziejczaka – mówi Gość Radia ZET.

Minister rolnictwa zapowiada również, że nie będzie tańszego paliwa rolniczego. - Rolnicy dostają zwrot akcyzy opłat paliwowych, więc paliwo rolnicze dla ciągników, które byłyby nowoczesne, byłoby to możliwe, ale niestety to nie tylko ciągniki – to też transport, kombajny – komentuje Henryk Kowalczyk.

Rolnicy? „Nie sądzę, by były powody do protestów”

- Chcę otwarcie mówić o kłopotach, robić wszystko, co jest możliwe w skali kraju, starać się o to, co jest możliwe do ugrania na forum Unii Europejskiej i nie sądzę, żeby były powody do protestów – mówi minister rolnictwa i rozwoju wsi. Dodaje, że „rolnikom należy się jasne wytłumaczenie pewnych przyczyn”.

- Nie można obarczać prawa za to, co się wydarzyło. W takim razie dopuśćmy przerywanie ciąży, bo ktoś za późno działa? – tak wicepremier Henryk Kowalczyk komentuje sprawę 30-latki, która zmarła, ponieważ lekarze czekali z wykonaniem aborcji do śmierci płodu. Polityk zaznacza, że jest to bardzo przykra sprawa i podkreśla: - To nie PiS zaostrzał przepisy aborcyjne, tylko wyjaśnienie i interpretację dał TK. - Po drugie: przepisy zezwalają na ratowanie życia matki, bez względu na to, co się stanie z dzieckiem. Lekarze z tego nie skorzystali – mówi Kowalczyk.  

Pytany przez Beatę Lubecką o wypowiedź Marka Suskiego z TVP, który powiedział, że „niestety wciąż czasem przy porodach kobiety umierają”, Henryk Kowalczyk odpowiada, że „do tej sytuacji to był zły komentarz”. Dodaje jednak, że „człowiek zawsze na coś umiera”. - Pewnie zdarzają się przypadki, że kobiety umierają przy porodzie, ale nie sądzę, żeby teraz była sytuacja, że kobiety umierają przy porodach. To naprawdę są przypadki bardzo rzadkie – komentuje Gość Radia ZET.

Aborcja? Zdaniem polityka PiS aborcja na życzenie jest zabójstwem. - Jeśli jest to w pełni świadoma aborcja, która nie ma nic wspólnego z ratowaniem życia i zdrowia matki, to jest ona zabójstwem. To jest fakt – dodaje.

Kowalczyk o dobrych kandydatach PiS na prezydenta: Szydło i Morawiecki

Dlaczego Beata Szydło byłaby dobrą kandydatką na prezydenta? - Każdy z PiS jest bardzo dobrym kandydatem. Beata Szydło ma swoje ogromne zalety. Może dlatego, że jest kobietą, została znakomicie zapamiętana przez Polaków. Dobrym kandydatem byłby też Mateusz Morawiecki – uważa polityk PiS.

RadioZET/MA

C