Obserwuj w Google News

Hołownia apeluje do PiS o natychmiastowe działania. "Pomylili Polskę z Bizancjum"

4 min. czytania
08.06.2022 07:40
Zareaguj Reakcja

- Im się pomyliła Polska z Bizancjum, albo Polska z totalitarnym ustrojem. To ich państwo, bawią się za nasze pieniądze. Bawią się naszymi tragediami i dramatami. Na stacji benzynowej, w sklepie, na targu – wszędzie, gdzie się nie ruszysz, słyszysz słowa niecenzuralne – tak działania PiS ocenia Gość Radia ZET Szymon Hołownia.

Szymon Hołownia
fot. RadioZET

Ceny węgla? Lider Polski 2050: Działa mafia węglowa

Dopytywany przez Beatę Lubecką o to, jaką Polska 2050 ma receptę na wysokie ceny węgla, jej lider wylicza: - 1. Natychmiast państwo powinno się zorientować, że działa w nim mafia węglowa, z kopalni wyjeżdża po  1 000 złotych, a w detalu jest po 3 000 złotych. – 2. Natychmiast uruchomić pieniądze z KPO i zacząć prowadzić szeroki program wymiany źródeł ciepła w polskich domach – mówi Hołownia. Jego zdaniem za kilkadziesiąt miliardów złotych można wymienić wszystkie kopciuchy w Polsce. - 3. Państwo powinno tak zbudować system, by ludzi było stać na wkład własny – dodaje.

Gość Radia ZET uważa, że trzeba natychmiast rzucić wszystkie siły i środki, by pomóc ludziom tu i teraz, „więc być może dopłaty”, trzeba zlikwidować mafię węglową, trzeba doprowadzić do sytuacji, w której ludzi będzie stać na zakup węgla, trzeba wymienić źródła ciepła. Polityk uważa, że dziś rząd „inkasuje ponad 40 mld złotych więcej od Polaków z powodu inflacji”.

Ceny paliw? Hołownia: Apel do Obajtka, by natychmiast zrezygnował z części dochodów. Paliwo tańsze o 1,5 złotego

- Pytanie do Obajtka: dlaczego Orlen znów ma rekordowy zysk, a ceny na stacjach są, jakie są? Coś się tu nie zgadza – odpowiada Szymon Hołownia, pytany o ceny paliw. Gość Radia ZET apeluje do prezesa Orlenu, by „natychmiast w porozumieniu z premierem zrezygnował z części dochodów, które czerpie dziś z drożyzny i drenuje kieszenie Polaków”.  – Żeby doprowadził do tego, by ceny benzyny były o duże kilkadziesiąt groszy, jeśli nie 1,5 złotego niższe – mówi gość Beaty Lubeckiej.

- Wczoraj Michał Kobosko odbył rozmowę z szefostwem ALDE i Renew Europe. Powiedział jasno i wyraźnie, że to osłabianie integracji europejskiej, osłabianie pozycji UE i powinni się z wniosku wycofać – tak z kolei Szymon Hołownia komentuje wniosek o odwołanie Ursuli von der Leyen i zapewnia: - Renew Europe nie poprze tego wniosku.

Szymon Hołownia o jednej liście opozycji: Jeszcze nikt mnie nie przekonał, że to narzędzie, którym można wygrać z PiS

- Dziś to rozwiązanie niesie wiele ryzyk – mówi Szymon Hołownia, pytany o jedną listę opozycji. Gość Radia ZET dodaje: - Nikt mnie do tej pory nie przekonał, że jest inaczej, że jedna lista jest narzędziem, którym można wygrać z PiS. Lider Polski 2050 uważa, że temat jednej listy to „fetysz polityczny, który krąży dziś po warszawskich salonach”. - Ludzi to nie interesuje – ocenia gość Beaty Lubeckiej.

Pytany o legalny dostęp do aborcji do 12. Tygodnia ciąży, Hołownia odpowiada: - Umówiliśmy się w Polsce 2050, że nie będą naszymi postulatami sprawy światopoglądowe. Polityk dodaje, że ta sprawa powinna zostać rozstrzygnięta przez Polaków w referendum.

Czy Szymon Hołownia składał Rafałowi Trzaskowskiemu propozycję stworzenia „antytuskowego frontu”? - Nie złożyłem takiej propozycji – zapewnia Gość Radia ZET. Zaznacza, że absolutnie nie ma żadnego pomysłu na front antytuskowy. - Żaden front „anty” dziś nie przejdzie. Jeśli miałby powstawać front, to powinien być ku czemuś – uważa Szymon Hołownia.

- To się nie wydarzy. Wczoraj odbyło się spotkanie organizacyjne, na którym zostało ustalone, że nie odbędzie się w tym terminie, czego żałuję – mówi Szymon Hołownia, pytany w internetowej części programu „Gość Radia ZET” o sobotnią debatę liderów. - Wszyscy liderzy wyrazili gotowość, później zaczęły się kłopoty z terminami. Wczoraj pojawiły się poważne wątpliwości ze strony naszych partnerów dotyczące formuły – opisuje lider Polski 2050. Zaznacza, że jego formacja była zdecydowana na merytoryczną dyskusję z zaprezentowaniem propozycji i dodaje, że „były opory niezwiązane z tym, że ktoś nie chce rozmawiać, tylko z tym, że to może za wcześnie”. Nie wiadomo kiedy i czy w ogóle taka debata się odbędzie.

Szymon Hołownia: Szlag jasny mnie trafia jak patrzę na te liczby!

- 500+ miało sens, ale ile do tego jeszcze doładowano transferów socjalnych wewnątrz tego środowiska? Ile kasy przepieprz…no na różnego typu pomysły?! Jak patrzę na te liczby, to mnie po prostu szlag jasny trafia! – mówi lider Polski 2050 w internetowej części programu „Gość Radia ZET”. Szymon Hołownia proponuje zerowy VAT na żywność do końca roku. - Na podstawowe produkty, aż inflacja spadnie poniżej 5 proc. – dodaje. Wysoka inflacja? Zdaniem polityka, „trzeba ściągać pieniądze z rynku”. - Nie zrobimy tego obligacjami, które Morawiecki daje dziś ludziom za 5 proc. Obligacje musi emitować NBP i muszą mieć procentowanie równe inflacji – uważa gość Beaty Lubeckiej. Jego zdaniem „Morawiecki umi”. - On działeczkę kupi, sprzeda, na żonę przepisze. Jak trzeba, to kupi obligacje, bo ma wiedzę, której inni nie mają – komentuje Szymon Hołownia.

- Ile razy nam opowiadano, że jak będzie euro, to będzie drożyzna? Nie mamy euro, a mamy drożyznę. Trzeba zacząć iść tą drogą, żebyśmy się nie ciągnęli w ogonie za Bułgarami i Chorwatami, którzy właśnie to zrobili – uważa Hołownia. Jego zdaniem „to się w głowie nie mieści do czego myśmy doszli przez tych nieudaczników”. - Oni oczywiście będą mówili, że to Putinflacja, a to PiSinflacja – podkreśla.

Pytany o spotkanie z prezydentem Francji, Gość Radia ZET opowiada, że była to krótka rozmowa „face to face”. - Poznaliśmy się. Jako człowiek, z którym masz pierwszy raz w życiu kontakt – bardzo energetyczny, bardzo przekonany do swoich racji, bardzo otwarty, bardzo dobrze przygotowany – opowiada polityk Polski 2050.

Chłopaki nie płaczą? - To są jakieś bzdury. Oczywiście, że chłopaki płaczą, oczywiście, że się wzruszają i powinni być ludźmi z krwi i kości, mieć emocje pozytywne i negatywne. Płakał John McCain, Barack Obama, Bill Clinton, wielcy generałowie i wojskowi – mówi Hołownia.

RadioZET/MA