Zamknij

Szef KPRM o odejściu Kaczyńskiego z rządu: Odegrał niezwykłą rolę, żałuję

06.06.2022 07:50
Michał Dworczyk
fot. RadioZET

- Zapowiadał, że nastąpi to wkrótce. Wszystko wskazuje na to, że ten moment się zbliża – zapowiada Gość Radia ZET Michał Dworczyk, pytany o to, kiedy Jarosław Kaczyński odejdzie z rządu.

Szef Kancelarii Premiera ocenia, że wicepremier ds. bezpieczeństwa „odegrał niezwykłą rolę, jeśli chodzi o ostatnie miesiące – przygotowanie do wojny, bezpieczeństwo, sytuacja na polsko-białoruskiej granicy”. - Żałuję, że konsekwencją odejścia premiera Jarosława Kaczyńskiego z rządu będzie pewien brak w tym obszarze. Ale wierzę, że jako obóz Zjednoczonej Prawicy poradzimy sobie z wewnętrznymi różnicami – komentuje gość Beaty Lubeckiej. Michał Dworczyk zaznacza, że prezes PiS był bardzo mocno zaangażowany „w różnego rodzaju sytuacje wewnątrz obozu”. Łagodził spięcia? - Tak można powiedzieć, że pomagał znaleźć wspólny język różnym środowiskom – mówi szef KPRM. Polityk zapowiada, że Jarosław Kaczyński będzie teraz prowadził polityczną ofensywę.

Michał Dworczyk: Pomoc dla Ukrainy to nie tylko kwestia altruistycznego odruchu serca. Odbudowa? Korzyść dwóch stron

- To nie jest tylko kwestia altruistycznego odruchu serca, choć oczywiście jesteśmy empatyczni i chcemy pomagać, ale to także dobrze pojęty interes bezpieczeństwa – mówi o pomocy dla Ukrainy ze strony Polski szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk. Gość Radia ZET zaznacza, że dziś jeszcze jest za wcześnie, by mówić o odbudowie Ukrainy, ale dodaje, że w porozumieniu międzyrządowym był zapis dotyczący tego, że Polska w sposób szczególny będzie angażowała się w odbudowę obwodu charkowskiego. - Rozumiem tę odbudowę w przyszłości jako korzyść dwóch stron – korzyść Ukrainy, która otrzymuje pomoc, a z drugiej strony – korzyść polskich firm, które angażują się w odbudowę infrastruktury czy w inne wsparcie przy odbudowie rewitalizacji – tłumaczy minister.

Pytany przez Beatę Lubecką o morale ukraińskich władz, szef KPRM odpowiada, że pomimo 100 dni obrony przed bardzo brutalną agresją, praktycznie wszyscy politycy i wojskowi mają w sobie mnóstwo energii i pewność dot. zwycięstwa. - Rosjanie nie docenili Ukraińców. Myśleli, że to będzie spacerek, w którym bez problemu będą zajmowane kolejne miasta, w tym Kijów. Okazuje się, że Ukraińcy zaskoczyli cały świat odwagą – komentuje Gość Radia ZET.

Władimir Putin straszy inne państwa? - Nie można lekceważyć gróźb Rosji, ponieważ to nieobliczalne państwo, ale nie możemy dać się sparaliżować strachem. Musimy pomagać Ukrainie. Rosja szanuje tylko język siły – ocenia Michał Dworczyk.

Dopytywany o to, czy premier zaprosi Igę Świątek do KPRM, szef Kancelarii odpowiada: - Nie wiem, czy zostanie zaproszona. Dodaje, że „takie rzeczy się zdarzają, choć teraz jest bardzo gorący czas: wojna, a z drugiej strony szereg ekonomicznych wyzwań”. - Nie wiem, czy dojdzie do takiego spotkania – komentuje minister. Michał Dworczyk podkreśla, że Mateusz Morawiecki jest pod wielkim wrażeniem tenisistki. Zaznacza również, że jej wypowiedź nt. Ukrainy to był bardzo wzruszający moment. - To bardzo dobrze, że ludzie, którzy są dziś ikonami popkultury przypominają o tym, co się dzieje na Ukrainie, nie pozwalają zapomnieć o zbrodniach, które popełniają Rosjanie – mówi Gość Radia ZET. - Ostatnio znajomy pokazywał mi porównania w Google, że w ciągu ostatnich 100 dni zainteresowanie konfliktem na Ukrainie spadło kilkudziesięciokrotnie – opowiada Dworczyk i przypomina, że wciąż na Ukrainie giną kobiety i dzieci.

Michał Dworczyk o PiS: Potrafimy się przyznać, jeśli coś zostało całkowicie spartolone

- Był to pewien ważny kamień milowy, ważny moment w życiu partii. Premier Kaczyński podsumował kilka ostatnich lat, ogłosił mobilizację i plan wyruszenia w Polskę przez kluczowych polityków PiS – mówi Michał Dworczyk w internetowej części programu „Gość Radia ZET”. Szef Kancelarii Premiera dodaje: - Nie wiem, czy to będzie atak z lądu, morza i powietrza, ale na pewno będą to skuteczne działania, których celem będzie rozmowa z wyborcami. Polityk podkreśla, że Prawo i Sprawiedliwość chce „osobiście zdiagnozować sytuację w terenie”. - Rozmawiać z Polakami na temat ich percepcji obecnej sytuacji, na temat potrzeb – wyjaśnia gość Beaty Lubeckiej. Inflacja i drożyzna? - Gdyby nie działania zaradcze wprowadzone przez rząd – jak tarcze antyinflacyjne, inne działania, które były podjęte, a teraz będą wydłużone – to inflacja byłaby jeszcze wyższa, a drożyzna jeszcze większa  - ocenia Dworczyk.

- To nas różni od polityków PO, którzy twierdzą, że nigdy nie popełniali błędów, że my potrafimy się przyznać, jeśli coś się nie do końca udało albo zostało całkowicie spartolone – mówi Gość Radia ZET. Dopytywany przez prowadzącą o to, co zostało „całkowicie spartolone”, Michał Dworczyk nie precyzuje. Polityk dodaje, że jego formacja w ciągu 6,5 lat popełniła „szereg błędów”. - Część udało się naprawić, z części wyciągnąć wnioski. Mam nadzieję, że z absolutnej większości – komentuje minister.

- W najbliższych tygodniach zaprezentujemy rozwiązanie, które pomoże osobom w najtrudniejszej sytuacji ekonomicznej, będzie proponowało możliwość dostępu do tańszego węgla, niż ten, który jest w tej chwili – zapowiada polityk.

Michał Dworczyk ocenia również Kukiz’15 i jej lidera. - Cenię bardzo Pawła Kukiza i jego współpracowników. Znam ich osobiście i doceniam ich zaangażowanie, również społeczne. To, co Paweł robi ostatnio pomagając Ukrainie budzi mój wielki szacunek – chwali minister. Jedna lista wyborcza? Dworczyk podkreśla, że to decyzja kierownictwa PiS.

Ozusowanie umów zleceń? - KPO to dla nas wielka szansa, jak kiedyś był plan Marshalla. Ma pomóc nam w rozwoju, byśmy gonili, jeśli chodzi o standard życia, takie kraje, jak: Niemcy, Francja, Wielka Brytania. Umowy o dzieło na pewno nie będą oskładkowane. Chodzi o umowy śmieciowe – tłumaczy szef KPRM.

- Wszyscy politycy powinni dokładać wszelkich starań, by korespondencja, którą prowadzą była prowadzona w sposób odpowiedzialny i bezpieczny – mówi Gość Radia ZET.

 

RadioZET/MA

C