Zamknij

Łukasz Schreiber: Czeki rozdawane przez premiera to nie jest niczyja kiełbasa

03.07.2020 06:54

- Pan premier wykonuje przecież szereg obowiązków służbowych w tym czasie – mówi gość Radia ZET minister Łukasz Schreiber, pytany przez Beatę Lubecką o to, czy Mateusz Morawiecki wziął urlop na czas wyjazdów w teren i agitacji za Andrzejem Dudą.

- Premier na spotkaniach rozmawia o całym pakiecie rozwiązań dla samorządów. Kiełbasa dla samorządów? To nie jest niczyja kiełbasa – komentuje szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. Dopytywany o to,  jak premier może rozdawać symboliczne czeki, kiedy ustawa, na podstawie której mają być wydawane, nie weszła w życie, Schreiber odpowiada: - W czym to może stanowić aż tak wielki problem? Owszem, był to pomysł i propozycja prezydenta, ale jeśli chodzi o rozdawanie czeków, czy raczej pokazywanie, ile dzięki tarczy inwestycyjnej będzie można skierować pieniędzy w gminach, trudno uznać, że to kampania na rzecz jakiegokolwiek z kandydatów – ocenia gość Radia ZET. Premier w rozjazdach, prezydent w rozjazdach, to kto rządzi krajem? - Cały czas podejmujemy decyzje, które są potrzebne z punktu widzenia Polaków – mówi polityk PiS. - Ale Trzaskowskiemu zarzucacie, że nie ma go w Warszawie – zwraca uwagę Beata Lubecka. - Ja nic takiego nie zarzucam – odpowiada Łukasza Schreiber.

Posiedzenie rządu? "To nie jest najpilniejsza potrzeba"

Ostatnie posiedzenie rządu 16 czerwca? - Na razie i tak nie mamy zaplanowanego posiedzenia Sejmu więc to nie jest najpilniejsza potrzeba – komentuje szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. Minister dodaje, że różnego rodzaju ustawy czy uchwały mogą być przyjmowane przed Radę Ministrów także obiegiem, czyli zdalnie i tak się dzieje.

Schreiber: Prezydent chce kontynuowania polityki odważnych inwestycji a nie dziadostwa i napychania kieszeni tzw. warszawce

Pytany przez prowadzącą o wywiad Andrzeja Dudy w Polsat News, który podkreślił, że pochodzi z „krakowskiej inteligencji”, polityk PiS odpowiada: - Miał na myśli to, że chce, żeby była kontynuowana polityka odważnych inwestycji i dbania o człowieka a nie polityka dziadostwa i napychania kieszeni warszawskiemu salonowi, tzw. warszawce.

Łukasz Schreiber o debacie: Jeden z kandydatów stara się doprowadzić do ustawki, przy użyciu swojej telewizji

- Mamy sytuację, w której jeden z kandydatów stara się doprowadzić do ustawki, przy użyciu swojej telewizji. Ta telewizja jawnie staje po stronie jednego z kandydatów – mówi gość Radia ZET Łukasz Schreiber z PiS, pytany w internetowej części programu „Gość Radia ZET” o debatę prezydencką m.in. w TVN-ie. - Polska to zbyt poważna sprawa, by mieć ryzyko tego rodzaju ustawki – dodaje minister. Pytany przez Beatę Lubecką o to, czy debata w TVP nie będzie „ustawką”, Schreiber odpowiada: - Mam ogromną nadzieję i przekonanie, że żadna to ustawka nie będzie.

"Całkowity monopol w demokracji byłby bardzo zły"

- Całkowity monopol w demokracji zawsze byłby bardzo zły, gdyby opozycja nie mogła działać skutecznie, gdyby była niszczona, gdyby wszystkie instytucje były w rękach jednej formacji – ocenia polityk PiS. Jego zdaniem teraz tak nie jest. Rząd i prezydent z jednej formacji to umocnienie monopolu władzy? - Jak pokazuje obecna rzeczywistość – nie – uważa Łukasz Schreiber.

RADIOZET/MA