Zamknij

Marek Suski o relacjach Kaczyński-Duda: Poprawne. Nie są bardzo serdeczne

23.11.2020 06:05

- Raczej nie. Nikt nie zapowiada chęci odejścia. Póki co, nawet Leszek Kołakowski, który odchodzi mówi, że nadal będzie popierał rząd PiS w głosowaniach sejmowych – mówi Gość Radia ZET Marek Suski, pytany o odejścia z Prawa i Sprawiedliwości.

Dopytywany przez Beatę Lubecką o Kołakowskiego, wiceszef klubu PiS odpowiada, że ten dziś jeszcze się nie wypowiadał, więc może znów zostaje, „być może zmieni zdanie kolejny raz”. Jan Krzysztof Ardanowski? - Na razie zostaje. A jeśli kiedyś zdecyduje się na odejście, to przyszłość nie jest znana – komentuje Suski. Kryzys w partii? - Było to widać, że był jakiś kryzysik, ale wydaje się, że on już jest za nami – mówi polityk.

- A może romans z Pawłem Kukizem ma zabezpieczyć utrzymanie większości sejmowej? – pyta prowadząca. – A może… - odpowiada Gość Radia ZET. Dopytywany o przyjęcia do PiS posłów Kukiza, Marek Suski komentuje, że „być może ktoś ma takie plany, ale na razie są one odległe”. - W każdym Sejmie następują różne ruchy odśrodkowe. Kukiz miał swój klub, później mu się to rozsypało i poszedł do PSL, ale on przecież nie wstąpił do PSL, więc nie jest wykluczone, że znów odejdzie i znów będzie samodzielnie prowadził prace – komentuje polityk PiS. Dodaje, że może nastąpić rozstanie w Koalicji Polskiej „a którędy później podążą - pieśń przyszłości, poczekajmy”. - Przyszłość jest nieznana, ale na dziś mamy większość i nie planujemy przyspieszonych wyborów – zapowiada polityk partii rządzącej.

Marek Suski o obostrzeniach na czas świąt: Popieram bez entuzjazmu

- Bez entuzjazmu – odpowiada Gość Radia ZET, poseł PiS Marek Suski, pytany o to, czy popiera wprowadzenie obostrzeń na czas świąt Bożego Narodzenia. – Ale szczerze - nie jest to przecież zachcianka rządu tylko wynik pandemii – dodaje. - Podobać czy się nie podobać… Gdybyśmy mogli pozwolić sobie na dowolne podróżowanie, to pewnie byśmy podróżowali – mówi polityk partii rządzącej.

- Poprawne. Choć to nie są takie bardzo serdeczne, rodzinne. To po prostu prezydent i prezes, którzy czasami ze sobą dobrze współpracują – mówi polityk PiS Marek Suski, pytany w internetowej części programu „Gość Radia ZET” o relacje Jarosława Kaczyńskiego z Andrzejem Dudą. - Wiem, że się kontaktują, rozmawiają. Słyszałem, że prezydent dzwonił do prezesa – dodaje gość Beaty Lubeckiej. Suski ocenia, że prezydentowi „wolno mieć inne zdanie”.

Prezydencki projekt dot. aborcji? - Tak, jak rozmawiałem z osobami [z komisji – red.], które pracują nad tą ustawą, to mówią, że sporo tam trzeba poprawić. A jak sporo trzeba poprawić, to praca trochę potrwa – mówi Gość Radia ZET.

Polityk PiS był pytany przez słuchacza również o kandydata jego partii w kolejnych wyborach prezydenckich. - Myślimy, ale nie jest wytypowana jedna osoba. Jest grupa osób, która mają szanse i mogą uzyskać nominacje – komentuje Marek Suski. Beata Szydło? - Jest jedną z tych osób, które taką szansę mają – dodaje.

Suski zapowiada powrót "piątki dla zwierząt"

Będzie powrót do prac nad „piątką dla zwierząt”? - Najprawdopodobniej tak. Nie wycofujemy się z tego. Ale w tej chwili jest trochę innych, ważnych spraw na głowie więc nie wkładamy tego pod obrady Sejmu. W PiS trwają nad nią prace. Jak ustawa będzie poprawiona – wrócimy do niej. Projekt najprawdopodobniej poselski – zapowiada Marek Suski. - Prezes jeszcze wróci do tematu i wtedy wygramy – dodaje.

Mateusz Morawiecki może być pewien swojej posady do 2023 roku? - Pewności nikt nie może mieć. Tego rodzaju rzeczy nie są pewne. Tutaj nikt z nas nie ma pewności – komentuje Gość Radia ZET.

"Duże prawdopodobieństwo na podział Mazowsza w przyszłym roku"

Pytany o podział Mazowsza odpowiada, że to sprawa odwleczona. - Trzeba byłoby robić wybory do 2 nowych samorządów. Początkowo mieliśmy plan, że miało to być od 1 stycznia przyszłego roku. Trzeba poczekać na lepsze czasy – mówi Suski. Dodaje, że projekt jest w zasadzie gotowy. Kto jest odpowiedzialny? - W tej chwili pewna grupa posłów, która koordynuje prace. To koordynacja powiedzmy z poziomu Nowogrodzkiej. Marek Suski będzie pilotował? Być może – komentuje polityk PiS. Jego zdaniem „jest duże prawdopodobieństwo”, że Mazowsze zostanie podzielone w przyszłym roku.

RADIOZET/MA