Zamknij

Olga Semeniuk o otwarciu gastronomii: Patrzymy na możliwość otwierania ogródków

01.03.2021 06:00
Olga Semeniuk
fot. RadioZET

- Przedsiębiorcy, którzy zamierzają dziś protestować, powinni mieć na względzie sytuację służby zdrowia, która jest tam na granicy wydolności – mówi w Radiu ZET Olga Semeniuk, pytana o protest warmińsko-mazurskich przedsiębiorców, którzy zamierzają zebrać się przed Kancelarią Premiera.

- Mam obawy o zdrowie i życie Polaków i czy tego typu zgrupowania, masowe protesty nie spowodują jeszcze większego rozprzestrzeniania się koronawirusa – dodaje wiceminister rozwoju. Gość Radia ZET zaznacza, że „każde narzędzie i instrument z tarczy branżowej będzie przedłużany - ZUS, postojowe, mała dotacja do 5 tys., dopłaty do kosztów stałych pracownika”.

Wesela? "Celujemy w okres, kiedy będzie znacząco cieplej"

Kiedy będzie możliwa organizacja wesel? - Jestem świeżo po spotkaniu z branżą weselną w ubiegłym tygodniu, niestety celujemy w okres, kiedy będzie znacząco cieplej i część eventów rodzinnych będzie można przenieść na otwartą przestrzeń – zapowiada wiceminister rozwoju, pracy i technologii. Najwcześniej w maju? - Nie chcę wyrokować czy końcówka kwietnia, czy maj czy początek kwietnia. Mam nadzieję, że sytuacja epidemiczna pozwoli, żeby zrobić to jak najszybciej – komentuje.

Dopytywana przez Beatę Lubecką o branżę gastronomiczną, która szykuje zbiorowe pozwy przeciwko skarbowi państwa, wiceminister odpowiada, że „inicjatorem tego wielkiego pozwu jest pan Sławomir Grzyb z Polskiej Izby Gastronomii, który nie tak dawno mówił, że ok. 20 tys. restauracji będzie otwartych”. - Na szczęście te prognozy się nie sprawdziły. Są punktowe, wyrywkowe działania przedsiębiorców, niezgodne z rozporządzeniem, którzy decydują się na otwarcie a większość skrupulatnie przestrzega zaleceń – dodaje Semeniuk.

Olga Semeniuk: Będziemy starali się doprowadzić do spadku mobilności społecznej, jeśli liczba dziennych zakażeń będzie większa

- To jeden z wariantów omawianych za Rządowym Zespole Zarządzania Kryzysowego. Jesteśmy do tego przygotowani, w zasadzie od ubiegłego roku – mówi Gość Radia ZET Olga Semeniuk, pytana w internetowej części programu o regionalizację odmrażania poszczególnych branż. Wiceminister rozwoju podkreśla, że decyzję w tej sprawie podejmie premier. Zamknięcie stoków? - Wszystko zależy od prognoz Rady Medycznej i plasowania się liczb – komentuje Semeniuk i zapowiada: - Jeżeli te liczby będą zdecydowanie większe [dziennych zakażeń – red.], to będziemy starali się doprowadzać do spadku mobilności społecznej.

Dopytywana o zapowiadany protest przedsiębiorców, wiceminister rozwoju, pracy i technologii odpowiada: - Gdyby pomoc z budżetu państwa nie była na poziomie prawie 190 mld złotych i nie była wystarczająca, to na ulicach mielibyśmy dużą liczbę protestujących przedsiębiorców. - Nam nie chodzi o to, żeby zamykać gospodarkę i robić na złość przedsiębiorcom. Chodzi o transmisję wirusa – zaznacza. - Mogę ścigać się i opowiadać o różnych miejscach [transmisji wirusa – red.], ale takie badania, które będą wskazywały na konkretne miejsca, nie powstały i myślę, że przed długi czas jeszcze nie powstaną – mówi Gość Radia ZET.

Podatek od reklam? "Nie widzę drogi, by się z tego wycofać"

Wiceminister była również pytana o podatek reklamowy. - Na ten moment nie widzę drogi i horyzontu, żeby się z tego wycofać – komentuje Olga Semeniuk. Zapowiada także korektę projektu. - Aktualizacja jest w toku – dodaje.

Olga Semeniuk była także pytana o propozycję PO, czyli obniżenie na rok VAT do 5 proc. dla najbardziej dotkniętych branż. Gość Radia ZET komentuje, że to nic nowego. - To projekt, który jest konsultowany u nas w resorcie z Ministerstwem Finansów, jak również z premierem. Moja rekomendacja i propozycja jest co do tego pomysłu pozytywna, ale mówimy o czasowości trwania tej ulgi. Decyzja nie zapadła – mówi Semeniuk. Jej zdaniem „to pozytywny ruch”. - Jeden z podstawowych postulatów, który pojawiał się podczas wszystkich branżowych spotkań. To postulat przedsiębiorców – komentuje.

Paszporty dla osób zaszczepionych? - Nie słyszałam, żeby były takie pomysły. Być może to jest koncepcja, która była omawiana na wokandzie UE, ale nie mam w tym zakresie szerszych informacji – mówi Olga Semeniuk.

Wiceminister i warszawska radna była również pytana o Parady Równości:

- Ci ludzie – grupy homoseksualne - mają możliwość korzystania ze swoich praw, te prawa nie są w żaden sposób łamane - dodaje Gość Radia ZET.

RADIOZET/MA