Zamknij

Prezydent Sopotu: Pracujemy nad kartą dla naszego nowego mieszkańca z Ukrainy

17.06.2022 07:20
Jacek Karnowski
fot. Jan Bielecki/East News

- Rozmawiam z MSWiA, żeby chociaż część uchodźców dalej obejmować dopłatą 40 złotych – ludzi starszych, niepełnosprawnych czy rodziny wielodzietne, czyli matki z więcej, niż 3 dzieci – mówi w Radiu ZET prezydent Sopotu Jacek Karnowski.

Gość Radia ZET dodaje, że w tej chwili w jego mieście jest ponad 2 tys. uchodźców. Uczniowie? - Prawie 20 proc. dzieciaków w naszych szkołach to są Ukraińcy. Trochę boimy się tej sytuacji. Większość z nich jest poza naszym systemem oświaty – komentuje Karnowski. Włodarz Sopotu zaznacza, że rozmawia z ministrem Szefernakerem oraz prezydentem Dudą o tym, że trzeba przygotować się na większą falę uczniów we wrześniu. - Ciągle czekamy na długofalowe działania państwa ws. uchodźców. Stąd spotkanie z prezydentem, okrągły stół i „biała księga”, którą przekazaliśmy Andrzejowi Dudzie. Mamy nadzieję we wtorek przekazać również panu premierowi – zapowiada Jacek Karnowski. Prezydent Sopotu dodaje również, że jego miasto pracuje nad „kartą dla naszego nowego mieszkańca z Ukrainy”. - Chcemy, żeby mieli równe prawa. Już mogą pobrać kartę, która upoważnia ich do zniżek, darmowego wejścia na molo, a dzieciaki mogą korzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej – mówi gość Beaty Lubeckiej. Dodaje jednak, że sytuacja finansowa samorządów jest coraz gorsza.

Jak zapowiada się sezon w Sopocie? - Dzięki Bogu są nasi nowi mieszkańcy z Ukrainy w Sopocie. Inaczej mielibyśmy kłopoty, szczególnie w gastronomii z zapełnieniem miejsc pracy – komentuje włodarz miasta. Dopytywany o inflację i o ceny wczasów, Karnowski zapowiada, że „tanio nie będzie, zdecydowanie”. - Dla samorządowców energia elektryczna podrożała o kilkadziesiąt procent, o kilkaset procent gaz To nie są tanie wczasy – mówi Gość Radia ZET.

Jacek Karnowski dodaje, że mimo tego „Monciak” już teraz jest zapełniony. - Przyjeżdża bardzo dużo turystów z zagranicy, szczególnie tych z Warszawy. Trzeba uważać, żeby wcześniej kupić sobie bilet. Ja ostatnio spędziłem podróż w Warsie częściowo na stojąco, bo wszystkie pociągi są przepełnione – opowiada gość Beaty Lubeckiej.

Prezydent Sopotu przed spotkaniem z premierem: Oczekujemy wyjaśnienia sytuacji finansowej, ustabilizowania subwencji oświatowej, środków na zieloną energię

- Oczekujemy przede wszystkim wyjaśnienia sytuacji finansowej samorządów. Pędząca inflacja, hiperinflacja, szczególnie w energetyce. Na pewno będziemy rozmawiali głównie o finansach – mówi Jacek Karnowski, pytany w internetowej części programu „Gość Radia ZET” o wtorkowe spotkanie z premierem. - Oczekujemy mobilizowania dochodów własnych. Każdy woli zarobić, niż dostać zapomogę. Żebyśmy mieli dochody własne, a nie czekali na subwencje – podkreśla prezydent Sopotu. – Oczekujemy ustabilizowania subwencji oświatowej, bo jest ona za niska. Oczekiwalibyśmy też środków na zieloną energię, na poprawę ochrony środowiska. To zostało scentralizowane – wylicza samorządowiec. - Oczekiwalibyśmy też wpływu na służbę zdrowia [finansowanie - red.] – dodaje przed spotkaniem z Mateuszem Morawieckim.

Dopytywany o spotkanie z prezydentem, Jacek Karnowski odpowiada: - Jako samorządowcy rozmawiamy z prośbą, by sprawy oświatowe też były sprawami ponad podziałami, z pełnym szacunkiem dla różnic ideologicznych, z poszanowaniem dla nauczycieli. Efekty spotkania? – Pan prezydent obiecał, że stworzy specjalny zespół, do którego zostaniemy zaproszeni, by wypracować taką politykę [pomocy dla uchodźców – red.] i wypracować kolejne rozwiązania – mówi Gość Radia ZET.

Przemysław Czarnek do dymisji. „To zupełny skandal”

Jacek Karnowski komentuje również nowy przedmiot szkolny – Historia i Teraźniejszość. - Myślę, że minister Czarnek stara się być bardziej skrajny od Ziobry i Konfederacji. To jego zadanie w PiS – bycie frontmanem na prawo. Taki minister powinien się podać do dymisji, po porównaniu w jednym rozdziale nazizmu i feminizmu czy ekologizm – uważa prezydent Sopotu. Jego zdaniem „porównanie liberałów do tych, co strzelali do żołnierzy wyklętych jest skandalem”. - Ja jestem katolem, ale jak można porównać liberała do człowieka, który strzela do żołnierzy wyklętych?! To zupełny skandal – podkreśla Gość Radia ZET.

Pytany o wybory parlamentarne, Jacek Karnowski odpowiada, że „jeśli będzie 1 lista do Sejmu, maksymalnie 2, to wielu samorządowców wesprze te listy”. - Jak będą 3 – niestety zostaje nam pojechać na wakacje i ten czas spędzić nie na kampanii wyborczej, tylko na wakacjach – dodaje gość Beaty Lubeckiej.

Wizyta 3 unijnych przywódców w Kijowie, dopiero po 100 dniach wojny? - Francja i Włochy leżą troszkę dalej, niż Polska, Czechy, Słowacja, Finlandia, Litwa czy Łotwa. Obywatele tamtych państw „mniej czują” wojnę, niż Polacy – komentuje Jacek Karnowski. - Nam, Litwie i Łotwie szczególnie zależy na tym, by Ukraina się obroniła. Powinniśmy przekonywać sojuszników z UE, a nie ich lżyć i opluwać – podkreśla Gość Radia ZET. - Jeśli to prawda, że była propozycje dla premiera Morawieckiego, by pojechać razem z Macronem i Scholzem do Kijowa, to trzeba było pojechać. Mówi się, że była taka propozycja. Żeby znów nie było tak – o tym mówił też prezydent Duda – że to Francuzi, Niemcy i Włosi decydują o pokoju – mówi prezydent Sopotu. Jego zdaniem „nasza dyplomacja polega przede wszystkim na dobrych stosunkach z Węgrami i z panią le Pen. Tu nikomu nie przeszkadza, że tam były pieniądze pożyczone z Rosji”.

Jacek Karnowski chwali Andrzeja Dudę. - Gratulowałem mu odwagi pobytu w Kijowie. Ja odważyłem się pojechać tylko do Lwowa. Do Kijowa miałbym duże wątpliwości. PAD był tam dwukrotnie. Wielki szacunek – mówi samorządowiec.

RadioZET/MA

C