Obserwuj w Google News

Prezydent o Odrze: Instytucje państwa zadziałały w sposób chaotyczny, spóźniony

4 min. czytania
29.08.2022 07:45
Zareaguj Reakcja

- Oczywiście, że instytucje państwa zadziałały w sposób chaotyczny, spóźniony – mówi Gość Radia ZET, prezydent Andrzej Duda, pytany o katastrofę ekologiczną na Odrze.

Andrzej Duda
fot. Radio ZET

Zdaniem gościa Bogdana Rymanowskiego osoby odpowiedzialne powinny ponieść konsekwencje. Dopytywany przez prowadzącego o to, czy dwie dymisje to za mało i powinny „polecieć kolejne głowy”, prezydent odpowiada: - Jak odpowiedzialność zostanie ustalona – powinna zostać wyciągnięta, ale bez politycznych połajanek. - W 2017 roku dokonano zebrania i ujednolicenia kompetencji pomiędzy administracją centralną, a wojewódzką, jeśli chodzi o nadzór nad wodami, tylko nie zostało to dokończone z punktu widzenia środowiska. To bardzo ważne zadanie dla rządu, z którego będę chciał, by rząd się wywiązał, żeby poprawić rozwiązania prawne – przyznaje głowa państwa.

Andrzej Duda dodaje, że 2 dni temu był z wizytą w Krakowskim Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej i rozmawiał nt. stanu wód w Polsce. Przyczyny katastrofy ekologicznej? Gość Radia ZET podkreśla, że słucha głosu ekspertów w tej sprawie. - To prawdopodobnie splot przyczyn naturalnych z przyczynami wynikającymi z działalności ludzkiej – komentuje. Prezydent zapowiada, że w najbliższym czasie będzie miał w tej sprawie spotkanie z ekspertami, „na zachodzie Polski”.

Prezydent Andrzej Duda o brakach żywności: Nie ma o to obawy. Polskie rolnictwo zapewni nam samowystarczalność

- Uważam, że to głosy absolutnie przesadzone. Nie ma poważnej obawy o to, żeby zaistniały braki żywności. Polskie rolnictwo zapewnia nam samowystarczalność żywnościową i bezpieczeństwo żywnościowe – ocenia w Radiu ZET prezydent Andrzej Duda. Głowa państwa przyznaje w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim, że ma wrażenie, że „niektóre osoby chcą wywołać panikę na rynku” tak, jak było to np. w przypadku wykupowania cukru.

Gość Radia ZET przyznaje, że jest problem z cenami energii, ale dodaje, że jest to problem ogólnoświatowy. Kolejki przed magazynami węgla? - To ogromny problem, wielkie i bardzo ważne zadanie rządu, by problem rozwiązać w jak największym stopniu – komentuje głowa państwa. Andrzej Duda przypomina, że wielokrotnie był wyśmiewany za wypowiedzi dot. jak najdłuższego utrzymania polskiego górnictwa. - Nie da się w ciągu kilku miesięcy otworzyć nowych ścian wydobywczych [węgla – red.]. – mówi prezydent.   

Gość Radia ZET zapowiada także, że „w najbliższym czasie wybiera się na rozmowy w związku m.in. z przyszłością polskiej energetyki, dostawami gazu do Polski”. - Odwiedzę szereg krajów afrykańskich, m.in. Senegal. Tam jest zainteresowanie eksportem gazu do naszego kraju. Były wstępne rozmowy – mówi prezydent Andrzej Duda.

Andrzej Duda o 15. emeryturze: Będę mobilizował rząd. Jeśli jest potrzebna – trzeba będzie rozważyć

Pytany przez Bogdana Rymanowskiego o 15.emeryturę, o której Duda mówił jeszcze w trakcie kampanii, prezydent RP odpowiada: - Jeśli będzie potrzebna 15. emerytura, to również trzeba będzie ją rozważyć, także w kontekście możliwości budżetowych. Gość Radia ZET zapowiada: - Będę razem z rządem pracował nad tymi kwestiami i będą mobilizował rząd. Głowa państwa dodaje, że „trzeba się dziś pochylać nad sytuacją tych, którzy mają najmniej i są w najtrudniejszej sytuacji”.

Czy dostaniemy pieniądze w ramach KPO? - To problem polityczny, politycznie dziś rozgrywany. Sam uczestniczyłem przez szereg tygodni w procesie rozmów, kiedy powstawała ustawa. Mimo wszystkich ustaleń, moich rozmów – te ustalenia zostały złamane – komentuje gość Bogdana Rymanowskiego. - Okazuje się, że dla Komisji Europejskiej, jej przedstawicieli, niektórych polityków UE te słowa, które wtedy wypowiedzieli nie mają znaczenia – dodaje.

Zwiększenie liczby okręgów wyborczych? Andrzej Duda: Nikt nie odbywał ze mną poważnej rozmowy na ten temat

- Gdyby to było przesunięcie tylko o kilka miesięcy, które nie spowodowałoby drastycznej zmiany, to byłbym skłonny się temu przychylnie przyjrzeć – odpowiada Gość Radia ZET Andrzej Duda, pytany przez Bogdana Rymanowskiego o zwiększenie liczby okręgów wyborczych. Prezydent dodaje: - Nikt nie odbywał ze mną poważnej rozmowy na ten temat.

„Zawsze mam wątpliwości”

- Gdyby zadzwonił do pana prezes Kaczyński i powiedział: panie prezydencie, proszę zgodzić się na zmianę ordynacji wyborczej, żeby było więcej okręgów – zgodziłby się pan? – pyta prowadzący.  - Czy zadzwoni do mnie pan prezes, pan premier, jakikolwiek inny polityk, lider innej partii, pierwszym moim żądaniem będzie konkretny projekt ustawy – komentuje Gość Radia ZET. Prezydent dodaje, że „zawsze ma wątpliwości, jeśli chodzi o każdą ustawę”. - Każda ustawa chcę, by była zgodna z konstytucją, normami – zaznacza.

Relacje z prezesem PiS? - Ja realizuję zadania państwowa i to jest moja podstawowa troska. Dbanie o interes i bezpieczeństwo obywateli – staram się wywiązywać z tego jak najlepiej – komentuje prezydent w rozmowie z Bogdanem Rymanowski. - Jestem cały czas w kontakcie z panem premierem, ministrami. Nawet dziś będziemy mieli spotkanie w BBN, związane z kwestiami bezpieczeństwa Polski – dodaje.

Pytany o wypowiedź prezesa PiS, który stwierdził, że gdyby nie weto ustaw sądowych, nasze relacje z UE byłyby zupełnie inne, Andrzej Duda odpowiada: - Pamiętam zupełnie odwrotne wypowiedzi pana prezesa z 2020 roku, kiedy mówił, że to słuszne decyzje. - Wszyscy, którzy mają dobrą pamięć (…) wiedzą, z ilu kwestii pan prezes potem sam się wycofywał – mówi głowa państwa.

Andrzej Duda był również pytany o domniemane maile szefa KPRM Michała Dworczyka. - Jeśli treści są prawdziwe, to posługiwanie się tego typu kanałem do prowadzenia takich dywagacji było mało rozsądne – mówi prezydent.

"Żaden prezydent w tak zdecydowany sposób nie recenzował obozu politycznego, z którego pochodził"

- Mam głębokie poczucie, że jestem prezydentem wszystkich Polaków – mówi Andrzej Duda w internetowej części programu „Gość Radia ZET”. Prezydent zaznacza, że „w bardzo spokojny i konstruktywny sposób weryfikuje działania obozu rządzącego”. - Żaden prezydent w sposób tak zdecydowany nie recenzował obozu politycznego, z którego pochodził, a który rządził – ocenia głowa państwa.

„Mamy polityczny związek przyjacielski, koleżeński, wzajemnego zrozumienia i szacunku”

Andrzej Duda był również pytany o prezydenta Ukrainy. - Mogę powiedzieć, że w sensie politycznym to mój przyjaciel. Silny związek koleżeński w polityce z poczuciem wzajemnego szacunku, przede wszystkim mojego szacunku do niego. Stanął na wysokości zadania – opowiada prezydent RP. - Mamy polityczny związek przyjacielski, koleżeński. Czynię wszystko, żeby go wspierać – zapewnia Gość Radia ZET.

RadioZET/MA