Zamknij

Rafał Trzaskowski szefem PO? "Wspieram Budkę. Jest lepszy niż Schetyna"

09.02.2021 06:15
Rafał Trzaskowski
fot. RadioZET

- Wszystko na to wskazuje – odpowiada Gość Radia ZET Rafał Trzaskowski, pytany o to, czy będzie ponownie ubiegał się o prezydenturę Warszawy

Dopytywany o przejęcie sterów w Platformie, czego chcą niektórzy politycy tej partii, gość Beaty Lubeckiej komentuje: - Mamy szefa, ja go wspieram i tego rodzaju postulaty są całkowicie nieuprawnione, idziemy do przodu. - Ja zajmuję się Warszawą, tworzę ruch Wspólna Polska, ma on zagospodarować energię ludzi, którzy nie chcą się angażować w partie polityczne, jestem aktywny w PO i w koalicji – wylicza Trzaskowski. Budka lepszy niż Schetyna? - Jestem przekonany, że tak. Jest przede wszystkim lepszy jeśli chodzi o sposób komunikacji – ocenia Gość Radia ZET.

"Oczekiwałbym dojrzałej reakcji i rozmów z opozycją"

Pytany o Koalicją 276, czyli nowy plan Platformy Obywatelskiej, wiceszef PO odpowiada, że dokładny plan został przesłany do innych partii opozycyjnych i teraz Platforma czeka na reakcję. - Chciałem podziękować Kosiniak-Kamyszowi, Piotrowi Zgorzelskiemu – ich reakcja była bardzo dojrzała – mówi Rafał Trzaskowski . Dopytywany o Szymona Hołownię, który drwił, że PO powinna popracować nad kurierem, Gość Radia ZET komentuje, że nie będzie bawił się w małe złośliwości tych, którzy uzależnieni są od Twittera. - Oczekiwałbym dojrzałej reakcji i rozmów. Naszym przyjaciołom z opozycji wielokrotnie mówiliśmy o wspólnej liście. Dziś pokazaliśmy bardzo konkretnie, jak to zrobić. Jeśli ktoś chce krytykować, to powinien pokazać lepszy plan – uważa Trzaskowski.

Aborcja? - Mam nadzieję, że pod koniec tygodnia będzie stanowisko PO – zapowiada wiceprzewodniczący partii. Jego zdaniem Platforma powinna mieć jedno stanowisko mimo, że wiele innych partii takiego stanowiska nie zaprezentowało. - Mówimy, że będzie stanowisko, ale na naszych listach znajdą się też ludzie o innych poglądach – mówi Rafał Trzaskowski.

Wspólna Polska? "Przedstawimy projekty w ciągu najbliższych miesięcy"

- Od samego początku mówiłem, że jestem członkiem PO, nie buduję nowej partii. Z jednej strony zmieniamy PO i Koalicję Obywatelską a z drugiej strony staramy się zagospodarować energię, która istnieje wśród ludzi – mówi Gość Radia ZET Rafał Trzaskowski, pytany w internetowej części programu o ruch Wspólna Polska, który stworzył. - Jesteśmy gotowi, żeby w ciągu najbliższych miesięcy pokazywać projekty – zapowiada. - Miejmy nadzieję, że kiedy epidemia będzie wygasać – będziemy mogli ruszyć do boju – dodaje prezydent Warszawy i wiceszef Platformy Obywatelskiej.

Pytany o sobotnią konferencję i Koalicję 276, Rafał Trzaskowski odpowiada, że nie był to całościowy program PO, tylko najważniejsze punkty. - W ciągu najbliższych tygodni, miesięcy będziemy przedstawiali bardzo konkretne propozycje – zapowiada wiceszef partii.

Dopytywany o likwidację TVP info, gość Beaty Lubeckiej ocenia, że występuje tam propaganda, jakiej nie widzieliśmy w Polsce przez kilkadziesiąt lat. - Nawet komunistyczna propaganda była dużo bardziej subtelna – uważa Trzaskowski. Telewizja publiczna nie powinna mieć kanału informacyjnego? - Nie. To powinno natychmiast zniknąć! Żeby już nigdy nikogo nie kusiło – ocenia Gość Radia ZET. Zapowiada, że PO nie pozwoli na to by jakakolwiek partia polityczna próbowała korzystać z tego narzędzia, jako „narzędzia tak topornej propagandy”.

Rafał Trzaskowski: [Za rządów PO - red.] na wizytę u specjalisty czekało się 2 miesiące a dziś czeka się 4

Podwyższenie nakładów na służbę zdrowia do 6 proc. PKB? - Wyciągamy wnioski. Skupialiśmy się przede wszystkim na poprawie infrastruktury, gonieniu UE, ale przyszedł czas, żeby jasno powiedzieć, że absolutnym priorytetem jest służba zdrowia – ocenia Trzaskowski. Jego zdaniem w warszawskich szpitalach dokonał się nieprawdopodobny postęp. - Proszę zerknąć, jak wyglądały przed rządami PO a jak wyglądają dziś. Dziś PiS chce zlikwidować to, co najlepsze – szpitale, które są za rogiem mają być scentralizowane – mówi Gość Radia ZET. - Byliśmy krytykowani, że czekało się 2 miesiące na wizytę u specjalisty – i słusznie, bo powinno być krócej – a dziś czeka się 4 miesiące – dodaje. Pytany o to, skąd wziąć na to pieniądze, Rafał Trzaskowski odpowiada, że chociażby z likwidacji TVP info.

Prezydent Warszawy o ulicy L. Kaczyńskiego: To nie jest dobry moment

Kiedy będzie ulica Lecha Kaczyńskiego w Warszawie? - Radni Platformy powiedzieli, że to nie jest dobry moment, kiedy pałuje się kobiety na ulicach, żeby robić jakiekolwiek gesty i stąd nie byli gotowi podjąć tej decyzji. Ja też rozumiem, że moment nie był najlepszy – komentuje Rafał Trzaskowski.

Zima w Warszawie zaskoczyła? - Nie zaskoczyła. Zaczęliśmy pracować wczoraj o 4 rano. Były problemy w całej Europie, bo śnieg nie ma barw partyjnych, wbrew temu, co twierdzi TVP info – komentuje prezydent stolicy. Dodaje, że od 4:00 na ulicę wyjeżdżało 300 pługów, 3 razy w ciągu dnia. - Należy się spodziewać, że w czwartek będzie to samo. Znów puścimy swoje wszystkie siły na ulice Warszawy. Już dziś zachęcam, żeby warszawiacy przesiedli się na komunikację publiczną – apeluje Rafał Trzaskowski.

Pytany o likwidację kopciuchów do końca 2020 roku, prezydent stolicy odpowiada: - Od początku mówiliśmy, że ten plan będzie trwał 3 a później 4 lata. - Mamy na to pieniądze. Z programu rządowego zlikwidowanych zostało 10 kopciuchów, z programu samorządowego 1000 – mówi Gość Radia ZET.

RADIOZET/MA