Zamknij

Róża Thun o środkach na pomoc dla uchodźców: Coś mi się nie skleja. Niech rząd pokaże papiery

05.05.2022 06:56

- Te pieniądze czekają, są gotowe. Popatrzmy trzeźwo na sprawę: to polski rząd blokuje unijne pieniądze w ramach KPO – mówi Gość Radia ZET Róża Thun.

Róża Thun
fot. RadioZET

Europosłanka ocenia, że Polska powinna dostać te środki, ponieważ są nam niezwykle potrzebne, ale za ich brak odpowiada rząd Zjednoczonej Prawicy. - Wszyscy czekamy na decyzję rządu, by udostępnił nam te pieniądze – komentuje w rozmowie z Beatą Lubecką. Zdaniem Róży Thun „aby dało się pilnować funduszy – musimy mieć niezawisłe i niezależne sądy”.

Pytana przez Beatę Lubecką o debatę w Parlamencie Europejskim, dotyczącą praworządności w Polsce, zorganizowaną 3 maja, Róża Thun odpowiada, że „polska konstytucja jest ważna, należy jej przestrzegać i nie ma takich momentów, kiedy święto przykrywa łamanie prawa”. - Bardzo poważny konflikt jest na takiej linii, gdzie z jednej strony jest polska konstytucja, polskie prawo i prawo unijne, a z drugiej strony jest rząd Zjednoczonej Prawicy. Nie ma konfliktu Polska-Bruksela. Jest konflikt PiS-polska konstytucja, polskie prawo, prawo wspólnotowe – ocenia europosłanka. Thun zaznacza, że temat przestrzegania praworządności jest tematem europejskim i dodaje: - A my pilnujemy tego, by we wszystkich krajach UE prawo było przestrzegane. - To, kiedy w PL jest łamane prawo – jest tematem dla całej UE – zaznacza europarlamentarzystka. Gdzie konkretnie w Polsce zostało złamane prawo? - Jest niewykonany wyrok TSUE, który mówi o 3 rzeczach: rozwiązaniu Izby Dyscyplinarnej, zniesieniu ustawy kagańcowej i przywróceniu do pracy zawieszonych czy zwolnionych sędziów – komentuje Róża Thun. Jej zdaniem Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego wciąż nęka sędziów.

„Zawsze głosuję za tym, by rządy prawa były w UE przestrzegane”

Dopytywana o głosowanie w PE ws. kolejnej rezolucji dotyczącej Polski i Węgier, europosłanka z Polski 2050 zapowiada: - Ja zagłosuję za art. 7, bo zawsze głosuję za praworządnością. Jej zdaniem rezolucja ta zostanie przyjęta. - Apel dotyczy tego, by Polska i Węgry przestrzegały praworządności. Zawsze głosuję za tym, by rządy prawa w UE były przestrzegane – mówi Gość Radia ZET.

Pytana o to, dlaczego Komisja Europejska nie kwapi się, by udzielić Polsce pomocy na pomoc dla uchodźców, Róża Thun odpowiada: - Nie wiem, czy możemy mówić o opieszałości, rząd musi się o to starać. - Niech polski rząd pokaże te papiery, który złożyli w KE, niech pokażą, jak KE na te papiery nie odpowiedziała. Coś mi się ta całość nie skleja – dodaje europosłanka. - Nie wiem jak jest z kosztami, które rząd ponosi ze względu na tę migrację. Tak, jak ja obserwuję duży ciężar przejmują na siebie obywatele Polski, samorządy, organizacje pozarządowe – ocenia Gość Radia ZET.

Róża Thun o środkach na pomoc dla uchodźców: Budżet UE to nie jest worek bez dna. Nie bierze się z nieba

- Powinna być, oczywiście, ale budżet UE to nie jest worek bez dna, gdzie Unia może sobie w ciągu 2 tygodni opodatkować dodatkowo kraje członkowskie, wziąć od nich pieniądze i przekazywać je na Ukrainę – mówi europosłanka, pytana w internetowej części programu „Gość Radia ZET” o unijne środki na pomoc dla uchodźców. - Nie widzę zgody na to, by więcej przekazywać z krajów członkowskich do wspólnego budżetu. Ten budżet Unii nie bierze się z nieba. To są nasze składki – zaznacza Róża Thun. Jej zdaniem dodatkowo rząd Zjednoczonej Prawicy nie przyspiesza integracji UE, tylko ją spowalnia. - Jeśli narzekamy na długie procedury, to zwracajmy się też do tych, którzy nie są silniejszej UE z większymi kompetencjami– zaznacza Thun.

- Bardzo bym chciała mieć taki rząd w Polsce, który w RE współpracuje rzeczowo i sensownie, który jako piąty co do wielkości kraj w UE, z odpowiednią siłą głosu ma wpływ na całość – mówi Gość Radia ZET. - Zamiast tego, by były wciąż awantury o to, że ten rząd łamie prawo – chciałabym, by ten rząd konstruktywnie budował prawo dla całej Europy – podkreśla.

Czy Papież Franciszek powinien pojechać na Ukrainę? - Jasne, że bardzo byłoby miło, gdyby papież spotkał się z prezydentem Zełenskim. Tylko czy to zmieniłoby sytuację? – komentuje Róża Thun. Europarlamentarzystka dodaje, że Wołodymyr Zełenski jest „bohaterskim prezydentem bohaterskiego kraju i możliwe, że wizyta papieża byłaby moralnym wsparciem, ale jeśli cokolwiek ma się zmienić, to wpłynięcie na Putina”.

Papież o „NATO szczekającym pod drzwiami Rosji”? - Ja nie wiem, dlaczego papież tak powiedział. Po prostu nie wiem. Nie rozumiem tego – komentuje Thun. - Na razie ta wypowiedź jest dla mnie bardzo bolesna i kompletnie jej nie rozumiem – dodaje,

- Nie żałuję odejścia z PO. Dzięki temu, że jestem w Polsce 2050 powołaliśmy bardzo szybko komisję specjalną ds. Pegasusa w PE. Renew Europe bardzo nas wsparła – mówi Róża Thun. - Nie bardzo miałam w PO wpływu na rzeczywistość albo znaczniej mniej, niż to, co jest w PL2050. Jest bardzo jasno napisany program i wiemy, do czego idziemy. Mam większą sprawczość – komentuje Gość Radia ZET.

RadioZET/MA