Zamknij

Róża Thun o premierze: Stroszył się, gdy umierali ludzie. Jego pokaz jest spóźniony

25.11.2021 07:45
Róża Thun
fot. RadioZET

- Ten cały pokaz jest spóźniony – tak Gość Radia ZET Róża Thun ocenia ofensywę dyplomatyczną premiera ws. kryzysu na polsko-białoruskiej granicy.

Zdaniem europosłanki to Angela Merkel i Emmanuel Macron zaczęli załatwiać za nas sprawy, sytuacja dzięki nim deeskaluje, a polski premier nie robił absolutnie nic. - Ci politycy [Merkel, Macron – red.] stwierdzili w końcu, że trzeba coś z tym fantem zrobić i prowadzić rozmowy i całe szczęście, że się za to zabrali, bo polski rząd nie robił nic – komentuje Thun. Pytana przez Beatę Lubecką o to, skąd jej zdaniem wzięła się nagła aktywność Mateusza Morawieckiego na forum unijnym, europarlamentarzystka odpowiada: - Skoro jest jakiś sukces na granicy, premier nie robił niczego, to szybciutko chce pokazać, że to nie (…) starsza pani 3 tygodnie przed emeryturą [Angela Merkel – red.] ukradła mu polityczne złoto, tylko, że to on załatwia te sprawy. Zdaniem Thun, polski premier „jeździ, gdzie tylko może, a jak nie udało mu się wystąpić w Parlamencie Europejskim, to Orban natychmiast zorganizował mu na cito spotkanie wyszehradzkie”. - Trzeba było od razu reagować mądrze, sensownie, współpracować z instytucjami europejskimi i szefami innych rządów, a nie stroszyć się mimo, że na granicy umierali - i wciąż umierają - ludzie oraz twierdzić, że świetnie sobie sami poradzimy – uważa Róża Thun z Polski 2050.

„Polacy są niezwykle zmęczeni, czują się fatalnie”

Pytana o sondaż dla „Gazety Wyborczej, z którego wynika, że ponad połowa Polaków dobrze ocenia działania polskiego rządu na wschodniej granicy, Gość Radia ZET odpowiada, że Polacy są „niezwykle zmęczeni tą sytuacją”. - Czują się niepewnie, fatalnie, że tych ludzi, którzy zostali przewiezieni przez Łukaszenkę i w ohydny sposób oszachrowani, czeka okropny los – uważa Thun. Za takie nastroje europosłanka wini m.in. TVP. - Mamy już od lat koszmarną propagandę w mediach publicznych, która straszy ludźmi z Bliskiego Wschodu, snuje kolosalną kampanię antyniemiecką, antyeuropejską i co ma połowa Polaków na skutek tego powiedzieć? Chciałaby, żeby to się nie działo – komentuje. Jej zdaniem polityka służy do tego, by „obywateli kraju traktować poważnie i przedstawiać problemy jakimi one są, a nie siać populistyczną propagandę strachu”.

Róża Thun o budowie muru na granicy: Wyrządza straszne szkody ekologiczne. Ohydna konstrukcja będzie stała na pięknym terenie

- Nie jest tak, że Polska 2050 odnosi się entuzjastycznie do budowy muru. Z wszystkich wypowiedzi Polski 2050 widać niechęć do krojenia Europy na plasterki. Strasznie przykre jest oddzielanie się od Białorusinów murem – mówi europosłanka Róża Thun, pytana w internetowej części programu „Gość Radia ZET” o zaporę na polsko-białoruskiej granicy. - Taki mur również ekologicznie straszne szkody wyrządza. Kiedyś ta sytuacja będzie tam deeskalować, nie będzie uchodźców, ale w dalszym ciągu natura będzie zniszczona. Ta ohydna, okropna konstrukcja będzie stała w pięknym terenie – komentuje w rozmowie z Beatą Lubecką. Thun dodaje, że nie wierzy w mury, ponieważ XXI wiek to nie są czasy, kiedy mury musimy budować. - Lepiej działają sankcje, dyplomacja, polityka, a szczelność granicy można dziś zapewnić metodami nowoczesnych technologii – mówi europarlamentarzystka.

„Obawiam się, że europejskie instytucje nie bardzo mogą wysyłać pieniędzy do takiego kraju”

Pytana o Fundusz Odbudowy, Róża Thun odpowiada, że „najwyższy czas, by rząd PiS poważnie pomyślał o obywatelach Polski i nie pozbawiał nas tych ogromnych funduszy, które są nam koniecznie potrzebne”.

Zdaniem Thun, polski rząd oddala nas od Unii Europejskiej, przekreśla nam wszystkim możliwość na dalszy rozwój Polski, ponieważ skreśla możliwość korzystania z ogromnych funduszy, czyli Funduszu Odbudowy.

- Widzę ogromne, autentyczne zaangażowanie tego środowiska w to, żeby po zmianie rządu rzeczywiście wyciągać Polskę z katastrofy, w którą wprowadził nas PiS. Widzę przygotowane bardzo starannie projekty. PO? Nie widziałam [tego – red.] – mówi Róża Thun, pytana w internetowej części programu „Gość Radia ZET” o dołączenie do Polski 2050 Szymona Hołowni. – Polska 2050 przygotowuje się do przejęcia władzy nie na zasadzie mówienia, że PiS jest zły, tylko co należy zrobić. Słyszę konkrety. Widzę przygotowanie do rządzenia – dodaje europarlamentarzystka. Thun podkreśla, że jej drogi z Platformą Obywatelską rozchodziły się już od dłuższego czasu. - Decyzje w głosowaniach podejmowaliśmy różne. Czarę goryczy przechyliło u mnie to, że PO wstrzymała się przy głosowaniu Funduszu Odbudowy, więc uczciwie jest się rozejść – opisuje Gość Radia ZET.

Ewa Kopacz szefową PE? - Wczoraj w EPP, której członkiem jest pani Ewa Kopacz, wybrano Maltankę, która się nazywa Roberta Metsola. Stosunkowo młoda osoba, bardzo dynamiczna, szalenie Polsce życzliwa – komentuje eurodeputowana i podkreśla: - Ewa Kopacz nie będzie kandydatką na przewodniczącą Parlamentu Europejskiego.

„Jak ktoś z prawej strony wychodzi w PE do mikrofonu, to sala już wzdycha”

Róża Thun ubolewa nad zachowaniem niektórych europosłów z PiS. - Są takie wypowiedzi w Parlamencie Europejskim, niestety w moim ojczystym języku, przy których człowiekowi jest tak wstyd, że chowa się pod stół. Mówię o przedstawicielach partii rządzącej. Są kompletnie niemerytoryczne, obraźliwe w stosunku do PE – opowiada europosłanka. - Jeżeli w Europarlamencie występują po polsku ludzie, którzy nie wnoszą nic konstruktywnego poza wykrzyknikami, że tu siedzi banda kretynów i nie ma o czym z wami rozmawiać, to po prostu jest wstyd. Często wystąpienia te graniczą z wulgarnością – dodaje Gość Radia ZET. - Jak wychodzi ktoś z tej prawej strony do mikrofonu, to już sala wzdycha, bo wiadomo, że znów jakieś kalumnie się posypią, kompletnie nie na temat – opisuje Róża Thun.

Rejestr ciąż? - Na pewno jest jakaś obsesja w tej chwili z ciążami wśród rządzących. Buduje to ogromny brak zaufania wśród pacjentek. Dobrze byłoby, gdyby ten rząd przestał się wreszcie wtrącać w to, kto jest w ciąży, a kto nie – komentuje Gość Radia ZET.

RADIOZET/MA

C