Zamknij

Rudzińska-Bluszcz w Radiu ZET: RPO powinien być jak najdalej od polityki

20.09.2020 07:00
Zuzanna Rudzińska-Bluszcz
fot. Radio ZET

- Bardzo zależałoby mi na tym, żeby nie być wciągniętą na niczyj sztandar. Myślę, że stanie na jakiejkolwiek barykadzie politycznej, partyjnej byłoby tylko z uszczerbkiem dla RPO i ochrony praw obywatelskich w Polsce. Rzecznik musi być tą "ziemią niczyją". Tak, żeby każdy czuł, że to jest bezpieczna przestrzeń dla niego. Niezależnie czy i na kogo głosował - mówi w Radiu ZET kandydatka na RPO Zuzanna Rudzińska - Bluszcz.

Rudzińska - Bluszcz jest jedyną formalnie zgłoszoną kandydatka na następcę Adama Bodnara, którego kadencja upłynęła 9 września. Sejm miał głosować na jej kandydaturą w czwartek, ale punkt został zdjęty z porządku obrad. Dzisiejszy Gość Radia ZET zapewnia, że przez ten dodatkowy czas, będzie próbowała przekonać do siebie polityków, zwłaszcza obozu rządzącego. - Od dwóch miesięcy spotykam się z politykami, również Zjednoczonej Prawicy. Te spotkania , które były - w zasadzie wszystkie, bo widziałam się ze wszystkim siłami z parlamencie - były dobre. Były merytoryczne - mówi Rudzińska - Bluszcz. - Apeluję, żeby politycy zrobili coś inaczej, razem. Żebyśmy się wsłuchali w prawa obywatelskie, żeby one nie były znowu obiektem politycznych targów - dodaje prawniczka.

Rudzińska - Bluszcz przypomina, że została zgłoszona jako kandydatka społeczna, a nie partyjna: - Jestem kandydatką zgłoszoną przez organizacje społeczne. Nie jestem sama, nie kandyduję sama. Obecnie jestem popierana przez 700 organizacji społecznych. I dlatego przyjęłam tę propozycję, bo ona wyszła od strony społecznej.

RadioZET/MA