Zamknij

Sebastian Kaleta: Mam nadzieję, że urzędnicy z Brukseli opamiętają się

25.11.2020 06:41

- Jasny, zdecydowany sygnał ze strony ministra sprawiedliwości wzmacnia mandat negocjacyjny premiera Morawieckiego. Wskazując, że w tej sprawie jest w naszym obozie jedno stanowisko – mówi Gość Radia ZET Sebastian Kaleta, pytany o to, czy Zbigniew Ziobro dyscyplinuje premiera ws. weta unijnego budżetu.

Zdaniem wiceministra sprawiedliwości, Ziobro jako minister, prokurator generalny i prezes partii „ma pełne prawo, wręcz obowiązek wypowiadać się i cieszy się, że w tej sprawie Zjednoczona Prawica mówi jednym głosem”. - Mam nadzieje, że zostanie zawarte porozumienie budżetowe i urzędnicy z Brukseli, prezydencja niemiecka opamiętają się i nie będą forsowali pozatraktatowych narzędzi – komentuje polityk Solidarnej Polski. Kaleta przytacza również badania, że „Polacy rozumieją, że wiązanie budżetu z arbitralną zasadą praworządności wskazuje, że Polska powinna oponować wobec takich rozwiązań”. - Niemal 2/3 Polaków wskazało, że coś jest na rzeczy – dodaje. Pytany przez Beatę Lubecką o to, czy Zbigniew Ziobro ma chrapkę na posadę premiera, Gość Radia ZET odpowiada, że to są „spekulacje, że pan minister ma jakieś ambicje”. - Nigdy takich ambicji nie formułował w rozmowach koalicyjnych – podkreśla polityk.

"Nie prowadzimy rozmów z posłami, którzy przynależni są do koalicjanta"

- Nasze wzajemne zobowiązania w koalicji polegają na tym, że nie prowadzimy rozmów z posłami, którzy są przynależni do koalicjanta. Żeby nie tworzyć sytuacji wewnętrznej rywalizacji – mówi Gość Radia ZET Sebastian Kaleta, pytany o Lecha Kołakowskiego, który opuścił szeregi Prawa i Sprawiedliwości. Intuicja wiceministra sprawiedliwości podpowiada mu, że Kołakowski i tak będzie głosował tak, jak obóz rządzący. Przyszłość sejmowej większości? - Żaden z polityków nie może dawać pewności co do zachowań innych polityków, więc pozostaje mieć nadzieję, że zostaniemy wierni naszym zobowiązaniom – komentuje poseł Solidarnej Polski.

Pytany przez Beatę Lubecką o to, czy posłowie Kukiz’15 mogą przejść do PiS, Sebastian Kaleta odpowiada: - Widzimy, że Koalicja Polska mierzy się z pewnymi wewnętrznymi problemami. Z dużą uwagą słuchaliśmy ostatniego wystąpienia Pawła Kukiza… . Wiceminister dodaje, że Zbigniew Ziobro pozytywnie wypowiadał się np. w sprawie tzw. sędziów pokoju.  

- O każdej siłowej interwencji policji powinniśmy dyskutować, ale nagrania wskazują, że pani redaktor niestety nie zachowywała się czysto reportersko – mówi wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta, pytany w internetowej części programu „Gość Radia ZET” o interwencję policji i zatrzymanie fotoreporterki, Agaty Grzybowskiej. Polityk uważa, że kobieta mogła nie dostosować się do poleceń policji.  - W skutek swojego uniesienia wypaliła z kilku centymetrów w stronę policjanta. Każda instrukcja dostosowania fleszy wskazuje, że z tak bliskiej odległości nie powinno się tego robić. Dalej widzieliśmy, że mogło dojść do jakiegoś kopnięcia przez panią redaktor – opisuje gość Beaty Lubeckiej. Dodaje, że fotoreporterka mogła narazić zdrowie policjanta. - Ewidentnie z nagrania wynika, że to, że wyciągnęła aparat, z kilku centymetrów błysnęła fleszem, na pewno nie było zachowaniem, które wskazywało, że pomyślała: „A, to świetny moment, żebym uchwyciła portret policjanta, który prosi, żebym zachowywała się tak czy inaczej” – komentuje Sebastian Kaleta. Wiceminister sprawiedliwości podkreśla, że „legitymacja prasowa nie jest immunitetem”.

"Widzimy dziesiątki dewastowanych budynków"

Marta Lempart? - Obecność w życiu publicznym formułuje w postaci agresji, braku dialogu, braku poszanowania dla poglądów innych osób – uważa Gość Radia ZET. Dopytywany o zakaz wstępu do Sejmu i Senatu dla liderki Strajku Kobiet, wiceminister sprawiedliwości odpowiada, że wolałby, żeby nie trzeba było podejmować takich decyzji, ale „widzimy te dziesiątki dewastowanych budynków, kościołów i wulgarne hasła wzywające do agresji”.

- Nie rozumiem co zdrożnego miałoby być w tym, że Ordo Iuris ma kontakt z przedstawicielami Ministerstwa Sprawiedliwości. To fundacja, która ma w swoim gronie dużo wybitnych, młodych, zdolnych, mających wielkie kompetencje prawników – mówi Gość Radia ZET Sebastian Kaleta. - W ramach demokratycznego państwa prawnego mają prawo formułować swoje opinie i oczekiwania a odpowiedzialny rząd ma prawo tych opinii wysłuchiwać – dodaje wiceminister sprawiedliwości. – A tam, gdzie są one dobre [postulaty – red.] , to być może nawet realizować – podkreśla.

Sławomir Nitras? - Nie mam wobec niego sympatii ani antypatii, bo nie mieliśmy nigdy okazji spędzić kilku minut prywatnie. Widujemy się tylko profesjonalnie – odpowiada polityk. - Być może kiedyś będziemy mogli ocenić, czy jesteśmy w stanie jako osoby prywatne darzyć się sympatią, pomimo różnic w poglądach politycznych. Dziś jest tak, jak jest – dodaje.

RADIOZET/MA