Zamknij

Szymon Hołownia o wotum nieufności: Obywatelskie zatrzymanie pijanego kierowcy

02.11.2022 07:40

Rozmowy Hołownia-Tusk na temat konstruktywnego wotum nieufności wobec rządu Zjednoczonej Prawicy? – Powiedział [lider PO – red.], że ma wątpliwości. Koncentrują się wokół stabilności układu, który by powstał. On mówi: skąd pewność, że przejmując władzę w turbulentnych okolicznościach, będziemy mieli stabilną większość, która nagle nie zacznie żądać więcej? – ujawnia w Radiu ZET lider Polski 2050 Szymon Hołownia.

Szymon Hołownia
fot. Radio ZET

Gość Radia ZET podkreśla: - Mój argument jest taki, że za rok będziemy przejmowali władzę, w dramatycznej sytuacji i może się okazać, że to będzie jeszcze większym wyzwaniem, niż próba przejęcia władzy teraz i odpowiedzialności teraz, kiedy można jeszcze ponaprawiać rzeczy. Hołownia podkreśla, że pomysł z konstruktywnym wotum nieufności nie umarł, wciąż leży na stole. - Jest cała dynamika sceny politycznej, która może sprawić, że za tydzień, za dwa okaże się, że to opcja, która powinna zostać zagrana – uważa szef Polski 2050. Jego zdaniem „argument jest jeden: obywatelskie zatrzymanie”. - Pijany kierowca wiezie nas na ścianę, trzeba mu zabrać kluczyki, przejąć odpowiedzialność – porównuje Hołownia. Co dalej? - Odblokować KPO, natychmiast ustabilizować politykę pieniężną, natychmiast doprowadzić do zajęcia się zieloną energią – zapowiada Gość Radia ZET. Szymon Hołownia uważa, że jeśli opozycja przegra takie głosowanie – należy spróbować jeszcze raz. - Pokazać, że walczymy, bo za chwilę to my będziemy brać odpowiedzialność za kolejny tydzień rządu Morawieckiego – dodaje polityk.

Dopytywany przez Bogdana Rymanowskiego o to, czy prawdą jest, że obraził się na Donalda Tuska i nie poprze go jako kandydata na przyszłego premiera, Gość Radia ZET zapewnia: - W życiu! Dodaje, że nie było w ogóle takich rozmów.

- Bardzo chętnie porozmawiam z premierem i wytknę mu wszystkie głupoty, błędy, kłamstwa, ale być może będzie to kolejna droga, by zaproponować im jakieś rozwiązania – odpowiada lider Polski 2050, pytany o to, czy stanąłby do debaty z premierem. Tusk nie chce debatować z Morawieckim? - Rozumiem, że przedstawił argument, po co ma rozmawiać z podwykonawcą, jak powinien rozmawiać z kierownikiem, ale ja nie mam takiego problemu. Trzeba dziś się konfrontować z kłamstwem, problemami, nieudolnym rządzeniem – komentuje Hołownia. Gość Radia ZET podkreśla jednak, że najpierw trzeba sprawdzić poziom „uczciwości”. - Tak, jak pojechałbym do Końskich, tak samo mógłbym gadać z Morawieckim i każdym, jeśli chodzi o ważne dla Polski sprawy – podkreśla.

Szymon Hołownia o aferze podsłuchowej: Nie wierzę Falencie, Tusk niepotrzebnie to wyciągnął. Sprawa powinna przestać ciągnąć się jak smród

- Nie wierzę mu [że nie sprzedał nagrań Rosjanom – red.]. Dla mnie to straszliwie upokarzające dla polskiego państwa, że musimy zastanawiać się nad tym, co myśli pan Falenta – mówi Gość Radia ZET Szymon Hołownia. - Nie wiem, dlaczego Donald Tusk to wyciągnął. Moim zdaniem zrobił to niepotrzebnie. Nie wiem, jaki był w tym cel i interes polityczny – komentuje lider Polski 2050. Jego zdaniem ta sprawa powinna już dawno zostać wyjaśniona i „przestać ciągnąć się za nami jak smród od tylu lat po polskim życiu publicznym, żebyśmy nie musieli w ogóle się tym zajmować”. Komisja śledcza? - Trzeba ją zrobić, tylko uczciwie. Jeśli PO nie była w stanie odpowiednio tego wyjaśnić, jeśli PiS nie był w stanie tego rozstrzygnąć, to może trzeba się uciec do innych narzędzi? – zastanawia się gość Bogdana Rymanowskiego.

- Płaczę na filmach i wzruszam się bardziej, niż moja żona? – pyta Bogdan Rymanowski.

- Nie – zapewnia Szymon Hołownia.

- Mam wszystkie potrzebne cechy i umiejętności, by zostać prezydentem Polski? – pyta dziennikarz.

- Tak – ocenia polityk.

- Jestem większym samcem alfa, niż Donald Tusk? – pyta gospodarz programu.

- (Śmiech) Proszę inny zestaw pytań – komentuje Gość Radia ZET i dodaje: - Nie myślę o sobie w tych kategoriach, więc odpowiem chyba „nie”, ale może „tak”?

- Na kolację wolałbym pójść z Rafałem, niż z Donaldem? – pyta prowadzący.

- Z oboma – deklaruje lider Polski 2050.

- Prof. Balcerowicz jest moim ekonomicznym guru? – pyta Rymanowski.

- Nie, ale bardzo go szanuję – komentuje Hołownia.

Szymon Hołownia o elektrowniach atomowych w Polsce: Trzeba być realistą

- Duży temat. Ciągnie się od wielu, wielu, wielu lat i wszyscy mają sporo na sumieniu. Gdybyśmy zaczęli 15 lat temu, to moglibyśmy myśleć, że to w tej sytuacji cokolwiek zmieni – mówi Gość Radia ZET Szymon Hołownia, pytany w internetowej części programu o budowę elektrowni atomowych. - Decyzja nie jest z gatunku, że wybieramy najwspanialszą rzecz na świecie, która nas zbawi. Pierwsze megawaty z elektrowni będą pewnie gdzieś przed 2040 rokiem – dodaje lider Polski 2050. Jego zdaniem „trzeba być realistą i powiedzieć sobie, że to jest wiele, wieeele lat”. - Ten rząd ma skłonność – w zakupach zbrojeniowych i innych – pójdziemy do sklepu i kupimy wszystko. Trzeba zadbać o przejrzystość procedur. Jeśli mówimy, że te kilowaty będą i tak za 17 lat, to zróbmy tak początek, by w 2026 móc zacząć budować – komentuje polityk. Gość Bogdana Rymanowskiego uważa, że „co do samej zasady dużego atomu, dziś nie można tego kwestionować, ale trzeba rozwijać odnawialne źródła energii natychmiast!” - To nam zmieni ceny energii dziś i za rok, a nie za 17 lat – dodaje Szymon Hołownia.

Hołownia: Nie ma przestrzeni na zmianę wieku emerytalnego, 500+ należy zostawić bez zmian

Pytany o to, czy podwyższenie wieku emerytalnego i obniżenie dodatków socjalnych to dobry pomysł na walkę z inflacją, Gość Radia ZET ocenia, że jeśli chodzi o wiek emerytalny, to „nie ma w Polsce przestrzeni do takich zmian”. – My proponujemy system zachęt, by Polacy pracowali jak najdłużej, jeśli mają taką możliwość. Np. tym, którzy zechcą pracować po osiągnięciu wieku emerytalnego, państwo powinno wypłacić wszystkie „zaległe” 13. emerytury. Systemem ulg podatkowych powinno się sprawić, by ludziom opłacało się pracować – opisuje lider Polski 2050.

Dopytywany o 500+, Szymon Hołownia odpowiada, że należy zostawić świadczenie w takiej postaci, w jakiej jest.

„Położymy projekt ustawy”

- Tarcza antyinflacyjna oczywiście, że powinna być. Położymy taki projekt ustawy – zapowiada Hołownia. Jego zdaniem „to niedopuszczalne, byśmy w listopadzie nie wiedzieli, jak będzie wyglądał VAT na podstawowe produkty”.

Hołownia apeluje do opozycji: Więcej pokory

- Wszystkim, którzy już się ekscytują, dzielą stanowiska – więcej pokory. Wiem, że nas kręci, niesie, już nie możemy wytrzymać, ale w polityce pycha kroczy przed upadkiem – apeluje gość Bogdana Rymanowskiego. - Nie bądźmy zbyt pewni wygranej – dodaje Szymon Hołownia.

- Nie zakładamy na razie pójścia z PO, z PSL toczymy rozmowy. Nadal przygotowujemy się do samodzielnego startu. Decyzje zapadną albo pod koniec tego roku albo na początku przyszłego – zapowiada Gość Radia ZET. Co ze sprawą np. aborcji? - Jeśli będziemy budowali koalicję, w której będzie PO, to Tusk będzie musiał wiedzieć, że ws. aborcji u nas każdy będzie głosował zgodnie z własnym sumieniem – komentuje Hołownia.

Pytany o prof. Maksymowicza, gość Bogdana Rymanowskiego odpowiada, że sprawa ta jest na zarządzie partii. - W tym tygodniu pewnie i w przyszłym. To nie jest prosta sprawa. To spór medyczny przede wszystkim. Maksymowiczowi nikt nie postawił zarzutów prokuratorskich, przed Rzecznikiem Odpowiedzialności Zawodowej – mówi lider Polski 2050.

Uchylenie immunitetu: posłom, senatorom, sędziom, prokuratorom? - Jesteśmy bardzo ostrożni co do takich pomysłów. PiS chce zrobić sobie z tego używanie przedwyborcze i pod hasłem „dajemy ludziom prosty dostęp do polityków” będzie próbował powsadzać wszystkich nieswoich jeszcze przed wyborami – uważa Szymon Hołownia i dodaje: - Nie wymienia się zamków z włamywaczem.

RadioZET/MA