Zamknij

Jabłoński o reparacjach: W najbliższych dniach nota. Kampania będzie na całym świecie

05.09.2022 06:00

- W najbliższych dniach oficjalnie przekażemy Republice Federalnej Niemiec notę dyplomatyczną, wskazując, że nasze wyliczenia zawierają konkretne podstawy i na ich podstawie oczekujemy od nich, żeby przystąpili do rozmów o wypłacie odszkodowania – zapowiada w Radiu ZET wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

Paweł Jabłoński
fot. RadioZET

Dyplomacja lubi ciszę? - Gdyby było możliwe załatwienie metodami dyplomatycznymi, bez światła kamer, to byśmy to robili. Rozmowy toczyły się wielokrotnie – przyznaje Gość Radia ZET.

Jakie będą działania rządu, poza notą dyplomatyczną? Wiceminister Jabłoński zapowiada: - Będziemy prowadzić kampanię nie tylko w mediach niemieckich, starając się dotrzeć do komentatorów, ale będziemy prowadzić kampanię na całym świecie. Przyznaje jednocześnie, że to „potrwa bardzo długo”. Kampania medialna? - Będą takie działania prowadzone i na rynku niemieckim i w innych sferach medialnych – zdradza polityk. Dopytywany przez Bogdana Rymanowskiego o to, czy polski rząd zaangażuje do tego Roberta Lewandowskiego, Paweł Jabłoński nie chce zdradzić szczegółów, ale zapowiada: - Z pewnością będzie o tym głośno. Wiceszef polskiej dyplomacji uważa, że stanowisko niemieckich polityków ws. reparacji może zmieniać się pod wpływem opinii publicznej i jej nacisku. - Będziemy teraz bardzo ciężko pracowali – mówi Gość Radia ZET.

Pytany o Donalda Tuska i jego zapowiedź, że PO chętnie pomoże rządowi ws. reparacji, polityk PiS odpowiada: - Najwyraźniej ktoś powiedział mu, że to nie jest dla niego politycznie korzystne, więc całkowicie zmienia front i to bardzo dobrze. - Z pewnością jest bardzo inteligentny i zorientował się, że jeśli dalej będzie działał w interesie Niemiec, a wbrew interesowi Polski, to skończy się to dla niego niekorzystnie – dodaje. Jabłoński podkreśla, że w tej sprawie wszyscy politycy powinni mówić jednym głosem.

Wiceminister spraw zagranicznych zapowiada także, że „niedługo” będzie ambasador Polski w Niemczech. - Ten proces jest bliski zakończenia. Kwestia kilku tygodni – precyzuje.

Dopytywany o współpracę z Węgrami, którą zapowiada premier, Paweł Jabłoński komentuje: - Cały czas chcemy współpracować z Węgrami. Gość Radia ZET zapewnia, że „tu nie było zmiany”. Wyjaśnia także, że drogi Polski i Węgier rozeszły się ze względu na stanowiska ws. wojny, ale zapowiada, że Mateusz Morawiecki będzie starał się rozmawiać z Viktorem Orbanem na ten temat.

Kogo PiS ukarał tak ostro, że kosztowało go to życie? Paweł Jabłoński: Oczywiste skojarzenie – Stanisław Kogut

Kogo Jarosław Kaczyński miał na myśli mówiąc, że PiS „karze swoich ludzi tak ostro, że w jednym wypadku kosztowało to tego człowieka życie? - Jak słyszę teorię, że PiS chce zabijać ludzi, to łapię się za głowę, ale kojarzy mi się to ze sprawą byłego senatora Stanisława Koguta – tłumaczy Gość Radia ZET Paweł Jabłoński. Zdaniem polityka partii rządzącej jest to „dość oczywiste skojarzenie”. - Miał pewne zarzuty i nie było wobec niego taryfy ulgowej. On to bardzo ciężko przeżył i niestety zmarł. Myślę, że to miał na myśli pan prezes – wyjaśnia gość Bogdana Rymanowskiego.

- Nie wiem, kogo do końca miał na myśli, ale słowa są kalką z propagandy jeszcze sprzed roku 1989 – odpowiada Gość Radia ZET, pytany o Emmanuela Macrona, który mówił o tym, że UE nie powinna naśladować strategii zagranicznej największych podżegaczy wojennych, w tym Polski. - Znów nie do końca rzetelne ocenienie rzeczywistości – komentuje wiceszef polskiej dyplomacji. Jabłoński przyznaje również, że w ostatnim czasie rozmowy Morawiecki-Macron są intensywne, a kontakty bezpośrednie są częste.

Bogdan Rymanowski pytał swojego gościa także o rzecznika Kremla, który zapowiada, że Władimir Putin jest gotowy do negocjacji. - Rosja mówi wiele, że chce dialogu, porozumienia, negocjacji. Jeśli chciałaby dialogu, to zakończyłaby działania wojenne – ocenia Paweł Jabłoński. Dodaje, że „jeśli ktoś opowiada, że chce dialogu, ale jednocześnie ostrzeliwuje cele cywilne, morduje mieszkańców, to jak możemy mówić o realnej chęci dialogu?”.

„Nie wywieszamy białej flagi. Wniosek o płatność w najbliższym czasie”

Pytany przez słuchacza o to, czy polski rząd pogodził się ze stratą pieniędzy z Unii Europejskiej, wiceminister spraw zagranicznych odpowiada, że „absolutnie nie”. - Cała ta sprawa to przejaw tendencji w UE, które bardzo nam się nie podobają. Wycofanie się świadczyłoby o wywieszeniu białej flagi. My nie wywieszamy – mówi Gość Radia ZET. Zapowiada również, że wniosek o płatność zostanie złożony w najbliższym czasie. - Myślę, że to kwestia kilku tygodni. Choć szansa na to, że to się odbędzie bez przeszkód jest bardzo mała – mówi Paweł Jabłoński.

W jego ocenie i środki w ramach KPO, i reparacje to są pieniądze, które się Polsce należą. - Dla celów politycznych część polityków partii opozycyjnych stara się doprowadzić, by Polska została tych pieniędzy pozbawiona – uważa polityk PiS. Wiceszef MSZ jest pewny, że Polska dostanie pieniądze w ramach reparacji. - Jeśli będzie jedność [polityczna – red.], to my to wygramy. To długo potrwa, ale my to wygramy – mówi gość Bogdana Rymanowskiego.

Andżelika Borys i Andrzej Poczobut? - Co do Andżeliki Borys, dzięki działaniom państwa udało się doprowadzić do tego, że została zwolniona – komentuje Paweł Jabłoński. Poczobut? - Starania trwają, są niezwykle trudne. Mamy pewne możliwości… - dodaje Gość Radia ZET.

RadioZET/MA