Zamknij

Wiceszefowa PO o pomocy dla kredytobiorców: Nasze propozycje są 100 razy lepsze

11.05.2022 06:00
Izabela Leszczyna
fot. Radio ZET

- Morawiecki wprowadza wszystkich w błąd. Na miły Bóg. Zrobił to, co umie robić najlepiej – wystąpił na tle slajdów, nie powiedział niczego nowego. Przez 2 tygodnie rząd nie zrobił nic. Okłamał ludzi i opluł PO – tak wiceszefowa PO Izabela Leszczyna komentuje w Radiu ZET pakiet pomocowy dla kredytobiorców, zaproponowany przez rząd.

- Manipulacja, oszustwo i „chcemy, aby” – komentuje Gość Radia ZET. Dlaczego?

- Wakacje kredytowe – tak naprawdę każdy w umowie z bankiem ma to zapisane. Zapewniam, że bank woli porozmawiać z panią i umówić się na wakacje kredytowe, niż wpędzić panią w spiralę zadłużenia i mieć toksyczny kredyt. Banki robią to bez Morawieckiego – tłumaczy wiceprzewodnicząca Platformy Obywatelskiej. - Drugi „hit” Morawieckiego – Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Został powołany w 2015 roku, sama pisałam tę ustawę z koleżankami i kolegami z PO – dodaje Leszczyna. Jej zdaniem rozwiązania zaproponowane przez rząd to „galimatias, pomieszanie z poplątaniem”.

„Nasza ustawa leży w Sejmie. Niech Morawiecki ją weźmie”

- O naszych propozycjach mało się mówi, a one są 100 razy lepsze od tych pisowskich – ocenia wiceszefowa PO. Co dokładnie proponuje jej partia? Izabela Leszczyna komentuje, że złożyła cały pakiet ustaw antyinflacyjnych. - NBP ma wyemitować obligacje, każdy Polak może kupić do 50 tys. złotych w takich obligacjach. Chodzi o ściągnięcie pieniędzy z rynku i o to, by ten biedny ciułacz, co sobie odkładał, by te pieniądze mu nie stopniały – tłumaczy gość Beaty Lubeckiej. Kolejny punkt? - Raty na poziomie grudnia 2021. Wtedy byliśmy po dwóch podwyżkach stóp i WIBOR wynosił już ponad 2 proc. Mówimy: kredytobiorco, jak zaufałeś Glapińskiemu, to nie możesz być całkiem oszukany przez państwo, państwo musi pomóc, ale ty też musisz ponieść koszty – mówi posłanka. Dodaje, że PO chce, by wzrostem kosztu raty kredytu bank podzielił się z kredytobiorcą. - A ponieważ banki mają kolosalne zyski, to dlaczego nie mogą z nich zrezygnować w ciągu najbliższych 12-24 miesięcy i podzielić się z nimi z ludźmi? – ocenia Izabela Leszczyna.

- Nasza ustawa antyinflacyjna leży w Sejmie. Niech Morawiecki ją weźmie – proponuje wiceszefowa Platformy. Jej zdaniem nie da się dziś rządzić bez „wrażliwości społecznej i empatii wobec tego, że ludzie po prostu chcą żyć i nie chcą być oszukiwani przez państwo”. Leszczyna ocenia, że Adam Glapiński goni inflację, ale ona już dawno wymknęła mu się spod kontroli.

Izabela Leszczyna mówi również o tym, że sama ma 2 kredyty hipoteczne. - Jeden jest na mieszkanie, w którym mieszkam ja z mężem, a drugi na mieszkanie, w którym mieszka córka. Jak przeciętny Polak, żeby mieć własne mieszkanie musiałam zaciągnąć kredyt – dodaje. Dopytywana przez Beatę Lubecką o to, o ile dokładnie wrosły jej raty, posłanka odpowiada: - Posłowie zarabiają naprawdę dobrze i nie jest prawdą, że posłowie, jak inni odczuwają inflację. Precyzuje, że jest to 8 tys. złotych na rękę plus dieta, więc narzekanie byłoby hipokryzją.

Izabela Leszczyna zapowiada: Nasza kampania będzie taka, że wygramy. Nikt poza PO nie jest w stanie wyprowadzić Polski z kryzysu

- Dostaniemy Polskę w ruinie. Dostaniemy zrujnowane finanse publiczne, zrujnowaną ochronę zdrowia. Palimy się [by przejąć władzę – red.], bo każdy dzień rządów PiS to dramat dla Polski. Samorozwiązanie Sejmu? Gdybym miała podejmować decyzję, to zagłosowalibyśmy za – mówi Izabela Leszczyna w internetowej części programu „Gość Radia ZET”. Wiceszefowa PO ocenia, że „nikt inny, niż PO, nie jest w stanie wyprowadzić Polski z kryzysu, który nam grozi”. Jej zdaniem PiS będzie nas wpychał w zapaść inwestycyjną, w brak praworządności itd. - Nasza kampania będzie taka, że wygramy te wybory. Jesteśmy przygotowani w każdej chwili do prowadzenia kampanii, układania list i wygrywania wyborów z PiS – zapowiada w rozmowie z Beatą Lubecką.

Leszczyna wylicza również: - Jak my rządziliśmy, to pensja minimalna nauczyciela – stażysty – wzrosła o ponad 70 proc., a w czasie PiS-u wrosła o 30 proc., pensja minimalna od 2008 do 2016 wzrosła o prawie 90 proc. Wiceprzewodnicząca Platformy zaznacza, że za PO pensje rosły. - To PiS wmawia wszystkim, że za rządów PO to była ruina – komentuje.

Jedna lista opozycyjna? - Bardzo trudno jest mi sobie wyobrazić siebie na jednej liście z panem Zandbergiem – komentuje wiceprzewodnicząca PO.  Dlaczego? - Przekonanie o tym, że pieniądze spadają z nieba i że można załatwić wszystko rozdawaniem pieniędzy z budżetu, to przerabiamy to od 6 lat – dodaje.

Wiceszefowa PO: Kaczyński żyje w bańce propagandowej jak Putin

- Obawiam się, że Kaczyński żyje w takiej bańce propagandowej, jak Putin. Nie bardzo wie, co się dzieje – mówi Gość Radia ZET. Zdaniem Leszczyny, prezes PiS nie wie, co dzieje się w społeczeństwie i nie dotyka go inflacja. - Dostaje na konto dużo ponad 20 tys. miesięcznie i jej nie odczuwa – zaznacza posłanka.

Gość Radia ZET ocenia, że możemy mieć do czynienia z polityczną korupcją. „Niechżeż prezydent się zastanowi”

Druga kadencja Adama Glapińskiego na fotelu prezesa NBP? - KO zrobi wszystko, by tego głosowania nie było. Będziemy się starali najpierw na Prezydium Sejmu, potem może na początku posiedzenia odwieść większość sejmową od głosowania, zdjąć punkt z porządku obrad – zapowiada Izabela Leszczyna. Dodaje, że chciałaby „dać prezydentowi Dudzie więcej czasu na refleksję”. - Niechżeż się zastanowi. Nie można tego robić Polakom. Jak można rekomendować kandydaturę człowieka, który zrujnował reputację NBP, wartość złotego i siłę nabywczą pieniądza? – komentuje Gość Radia ZET. - Jak słyszę doradcę prezydenta, byłego ministra Muchę, który jednocześnie jest doradcą prezesa NBP to myślę, że żyjemy w świecie korupcji politycznej, pomieszania pojęć – mówi wiceprzewodnicząca PO. Zapowiada również, że jeśli doszłoby do głosowania ws. Glapińskiego, to Koalicja Obywatelska zagłosuje przeciw, a w klubie będzie obowiązywała dyscyplina.

- Gabinet Cieni to była nasza instytucja, która funkcjonowała w klubie PO w poprzedniej kadencji. W tej kadencji nie powoływaliśmy. Mamy pewne sekretariaty – mówi wiceprzewodnicząca partii.

Projekt PiS ustawy o obniżce PIT z 17 proc. do 12 proc.? - Zagłosujemy za tą ustawą, choć mamy świadomość jej wielu mankamentów i to, że np. rodzicom samotnie wychowującym dzieci pozwala odliczyć sobie podatek na pół dziecka – zapowiada Leszczyna.

RadioZET/MA

C