Zamknij

Prezes PSL: Stanowisko Episkopatu ws. szczepionek wyrządza dużą szkodę

15.04.2021 06:10
Władysław Kosiniak-Kamysz
fot. RadioZET

- Prosiłem Episkopat, żeby na początku grudnia włączyli się w promocję szczepień. Wtedy abp Gądecki mi odpisał, że to wolność wyboru, że nie będą nikogo zmuszać. Nie włączyli się, nie chcieli wysłać listu pasterskiego, zachęcającego, to teraz nie powinni dawać pod wątpliwość [szczepień – red.] – mówi Gość Radia ZET Władysław Kosiniak-Kamysz, pytany o stanowisko Episkopatu ws. szczepionek na koronawirusa.

Korzystanie z niektórych preparatów Kościół uznaje za sprzeczne z jego nauką, ponieważ mają być produkowane z abortowanych płodów, co budzi „poważny sprzeciw moralny”. - To stanowisko wyrządza dużą szkodę, budzi wątpliwości. Znów może być załamanie w rejestracji do szczepień. To nie jest dobry sygnał i nie do końca prawdziwy – ocenia prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego. Jego zdaniem Episkopat zasiał ziarno niepewności w sprawie, w której wszyscy powinniśmy stać po jednej stronie.

Gość Radia ZET był również pytany o nowy projekt PSL pt. „Chadecja Polska”. - Od dawna mówimy o politycznym centrum, chrześcijańskiej demokracji, bloku centrowym dla opozycji – komentuje Kosiniak-Kamysz. Dopytywany o to, czy pod takim szyldem ludowcy pójdą do kolejnych wyborów parlamentarnych, prezes odpowiada, że będzie to blok centrowy o wartościach chadeckich, który będą współtworzyć. Prezes PSL dodaje, że liczy na wygranie wyborów i przejęcie władzy.

Prezes PSL o dyżurach w szpitalu: Poświęciłem wszystko, żeby pomagać. Gdybym chciał zrobić użytek polityczny, to zrobiłbym to w kampanii

- Pomagałem moim kolegom lekarzom w przyjmowaniu pacjentów, pobierałem wymazy, zajmowałem się wszystkimi pacjentami, którzy do nas trafiali. Pacjentów i pracy jest bardzo dużo – mówi Gość Radia ZET.

Polityk podkreśla, że to jest „wojna”, w której wszyscy ramię w ramię walczą o zdrowie i życie Polaków. - III fala to moment, który najtrudniej doświadczył i szpitale, i pacjentów, i cały personel medyczny. Takiego naporu, zgonów, zachorowań, trudnych przypadków, powikłań nie mieliśmy do tej pory – ocenia lekarz. Dopytywany przez Beatę Lubecką o powrót do szpitala, Władysław Kosiniak-Kamysz odpowiada, że tuż po zakończeniu posiedzenia Sejmu chce wracać i dalej pomagać. - To wielkie wyzwanie łączyć bycie szefem partii, klubu, posłem, ale przez ostatnie tygodnie poświęciłem to wszystko, żeby robić coś, co jest głęboko w moim sercu – komentuje Gość Radia ZET.

Kosiniak: Gowin lepiej czułby się w bloku politycznego centrum

- Wczoraj rozmawiałem z Jarosławem Gowinem telefonicznie, ws. Funduszu Odbudowy. Ja przedstawiałem nasze argumenty i wnioski, które należy uwzględnić – mówi Gość Radia ZET Władysław Kosiniak-Kamysz, pytany o kontakt z wicepremierem. - Gowin jest częścią obozu rządzącego, która może dawać lub nie dawać większości. Razem przesunęliśmy wybory kopertowe, więc może teraz uda się zmienić Krajowy Plan Odbudowy, żeby był do przyjęcia dla wszystkich – tłumaczy prezes ludowców. Dopytywany przez Beatę Lubecką o to, czy Jarosław Gowin i Porozumienie dołączą do nowego projektu PSL, Chadecji Polskiej, Gość Radia ZET odpowiada: - Blok politycznego centrum jest na pewno tym miejsce, gdzie lepiej by się czuł, niż w obozie rządzącym, z ciągłymi walkami, waśniami i sporami. - Ale na razie nie zmienił miejsca – dodaje Kosiniak-Kamysz.

Wcześniejsze wybory? Zdaniem gościa Beaty Lubeckiej to mało prawdopodobne. - Pomimo, że napięcia i burze w obozie rządzącym są bardzo silne to nie sądzę, żeby zakończyły się przedterminowymi wyborami. A na pewno nie w tym roku – ocenia.

"Jeżeli rządzący nie mówią prawdy, to jest to nieetyczne i niemoralne"

Polityk i lekarz był również pytany o to, czy jego zdaniem rząd zaniża statystyki dot. liczby dziennych zakażeń, jak mieli powiedzieć Onetowi anonimowi eksperci z Rady Medycznej przy premierze. - To sytuacja, która nie mieściłaby mi się w głowie, żeby nie podawać prawdy w takich momentach – komentuje Władysław Kosiniak-Kamysz.

"Już raz Kukiz przegrał z nami proces"

Beata Lubecka zapytała swojego gościa także o Pawła Kukiza i o jego wypowiedź w TVP, że ludowcy go okradli, oszukali i „zgarnęli 6 baniek” subwencji.

Wybór RPO? Kosiniak-Kamysz: Nie widzę przeszkody, żebyśmy wszyscy zagłosowali np. za Ikonowiczem...

- Senat nie powinien poprzeć urzędującego posła partii rządzącej, Wróblewskiego. My mamy ten komfort, że jako jedyne ugrupowanie opozycyjne głosowaliśmy na wszystkich kandydatów opozycji. Nie widzę przeszkody, żebyśmy wszyscy głosowali za Ikonowiczem czy żeby Lewica zagłosowała za naszym kandydatem – mówi Gość Radia ZET.

RADIOZET/MA