Zamknij

Żukowska o apelach Tuska ws. listy: Chodzi o to, kto pierwszy powie „nie”. Wszyscy się boją

24.01.2023 07:45

- Wszyscy chcą wspólnej listy, ale szansę na jej zbudowanie są niewielkie – ocenia w Radiu ZET Anna Maria Żukowska.

Anna Maria Żukowska
fot. RadioZET

Pytana przez Bogdana Rymanowskiego o Donalda Tuska, który wzywa do tego, by opozycja poszła razem do wyborów, posłanka Lewicy odpowiada: - Gdzieś przeczytałam, że to już ostatnie wezwanie i kolejnych nie będzie i dodaje: - Chodzi o to, kto pierwszy powie „nie”, a wszyscy się boją.

Gość Radia ZET zaznacza, że z jednej strony mamy deklarację PSL, które mówi, że absolutnie nie wyobraża sobie startowania z Lewicą, z drugiej strony jest lider Polski 2050, który też nie ma na to ochoty. Anna Maria Żukowska nie widzi w tym momencie sensu rozmów z Szymonem Hołownią nt. wspólnej listy. - Ciężko będzie odwieść pana Szymona od tej decyzji – uważa posłanka. - Lewica jest gotowa na wspólną listę wszystkich ugrupowań demokratycznych, ale nic nie zapowiada, żeby nasze deklaracje mogły się ziścić, bo inne ugrupowania nie mają takiej woli politycznej – ocenia Anna Maria Żukowska.

Żukowska o Hołowni: Chyba jeszcze niedoświadczony. Nie można zmieniać zdania

Zdaniem Gościa Radia ZET Szymon Hołownia jest „świeżym, nowym politykiem i jest chyba jeszcze niedoświadczony”. - Można decydować o wielu sprawach, podejmować decyzję co do głosowania, współpracy, ale po to, by budować zaufanie na przyszłość, trzeba jasno komunikować, co się planuje. Nie można zmieniać zdania, wysyłać różnych sygnałów. Nowe doświadczenie pana Hołowni. Oby wyciągnął wnioski – mówi posłanka Lewicy.  Jej zdaniem szef Polski 2050 nie ma doświadczeń związanych z rządzeniem, więc powinien pamiętać, że nie zawsze ma się rację i czasem popełnia się błędy.

„Powinien przestać to robić”

Bogdan Rymanowski pyta również Annę Marię Żukowską o to, czy Lewica posłucha premiera i odetnie się od słów Radosława Sikorskiego. Europoseł PO, pytany o to, czy rząd PiS myślał o rozbiorze Ukrainy, odpowiedział: - Myślę, że miał moment zawahania w pierwszych 10 dniach wojny, gdy wszyscy nie wiedzieliśmy, jak ona pójdzie, że może Ukraina upadnie. - Nie muszę się odcinać. To nie jest członek mojej partii. PO ma problem. To nie jest pierwsza taka wypowiedź. Nie wiem, czy wynika to ze zbyt długiego języka pana eurodeputowanego… - komentuje posłanka Lewicy. Jej zdaniem wypowiedzi byłego szefa dyplomacji „nie są ani mądre, ani rozsądne”. - Nie wiem, dlaczego Sikorski nie zauważa, że daje pożywkę naszym wrogom i wrogom Ukrainy. Powinien przestać to robić – apeluje Żukowska.

Kobieta premierem? „To nie jest miejsce na parytety”. Rząd Lewicy nie podniesie podatków? „Nie mogę tego zadeklarować”

- Nie poprę rządu, w którym szefem dyplomacji byłby Radosław Sikorski? – pyta Bogdan Rymanowski.

- Tak – deklaruje Anna Maria Żukowska.

- Jedna lista będzie wtedy, kiedy Szymon Hołownia przestanie gwiazdorzyć? – pyta prowadzący.

- Nie. Tu jeszcze PSL musiałby zmienić nastawienie – uważa posłanka Lewicy.

- Nie Tusk, nie Trzaskowski, to kobieta powinna być przyszłym premierem? – pyta dziennikarz.

- Nie. Nie lubię sztucznych założeń. Ten, kto wywalczy władzę. Władzy się nie dostaje, władzę się wyszarpuje i wygrywa. To nie jest miejsce na parytety – ocenia polityk.

- Włodek Czarzasty to najlepszy szef, jakiego mogłam sobie wyobrazić? – pyta gospodarz programu.

- Tak, zdecydowanie. Współpracuję z nim od wielu lat – mówi Gość Radia ZET.

- Rząd Lewicy nie podniesie ani jednego podatku? – pyta Rymanowski.

- Nie, nie mogę tego zadeklarować. Jeśli chodzi o wielkie korporacje, to nie wykluczam, że rzeczywiście takie podwyżki powinny się wydarzyć. W przypadku np. Orlenu – komentuje Żukowska.

Anna Maria Żukowska: Trzeba zrewidować system emerytalny, podnieść podatki dużym korporacjom

- Trzeba zrewidować system emerytalny, to, w jaki sposób wypłacane są emerytury – mówi posłanka Lewicy, w internetowej części programu „Gość Radia ZET”. Zdaniem Anny Marii Żukowskiej należy rozważyć, by były one wypłacane z budżetu. Likwidacja ZUS? - To byłaby bardzo duża rewolucja. Trzeba o tym rozmawiać. Sam system emerytalny wymaga zmiany – uważa gość Bogdana Rymanowskiego i dodaje, że postulatem Lewicy jest rozmowa „o różnych modelach systemu emerytalnego”. Wiek emerytalny? - Naszym zdaniem nie trzeba go podnosić. Powinien zostać na takim poziomie, na jakim jest w tej chwili – ocenia Żukowska.

Dopytywana przez prowadzącego o podniesienie podatków, Anna Maria Żukowska odpowiada, że powinny spodziewać się tego „korporacje, które tutaj zarabiają, a płacą podatki w innym kraju”. - Facebook, Google też powinni płacić podatki tutaj. Nie widzę w tym nic kontrowersyjnego, w żaden sposób nie uderzy to w przeciętnego obywatela – mówi Gość Radia ZET.

„Renta wdowia” flagowym postulatem Lewicy na kampanię wyborczą

- „Renta wdowia”, pod którą zbieramy podpisy. Chcemy złożyć w trybie projektu obywatelskiego, by musiał zostać rozpatrzony jeszcze w tej kadencji – odpowiada posłanka Lewicy, pytana przez słuchacza o to, jaki będzie flagowy postulat jej ugrupowania, przed wyborami parlamentarnymi. Żukowska przypomina, że chodzi o to, by osoby, które straciły współmałżonka mogły otrzymywać „całość swojej emerytury plus 50 proc. po współmałżonku albo odwrotnie”.

Pytana przez internautę o to, skąd wziąć pieniądze na pomysły socjalne Lewicy, polityk wylicza, że: z z podatków od gigantów cyfrowych, likwidacji funduszu kościelnego, zmiany systemu podatkowego. - Te kwestie będą pracować efektywniej na zwiększenie wpływów budżetowych – uważa Gość Radia ZET.

Posłanka Lewicy: Jak patrzę na Niemcy, to rzeczywiście mam poczucie, że jest to niesprawiedliwe

- Zamykanie kopalń jest konieczne. Ale jak patrzę na Niemcy, to rzeczywiście mam poczucie, że jest to niesprawiedliwe, że państwo, które dysponuje energetyką jądrową, rozwala sobie miasto, by poszerzyć kopalnię, a równocześnie mówi Polsce: wy musicie zamknąć – ocenia Anna Maria Żukowska.

Żukowska: W sumie to popieram jedzenie robaków. Łatwiej pozyskać białko, niż np. z wołowiny

- Czy popiera pani jedzenie robaków? – pyta słuchacz. Chodzi o nową dyrektywa UE pozwalającą na wprowadzenie do obrotu mąki ze świerszczy.

- W sumie to popieram, bo to cenne źródło białka, a je na pewno jest łatwiej pozyskać z małych zwierzątek, jeśli chodzi o ochronę klimatu, niż np. jeśli mówimy o wołowinie. Żeby wyprodukować kg wołowiny, trzeba zużyć strasznie duże ilości wody – komentuje Gość Radia ZET.  - Jadłam kiedyś robaki, takie chrupiące były, smażone. Nic takiego niesamowitego – dodaje.

- Czy może pani powiedzieć coś dobrego o rządach PiS? Co tej władzy się udało? – pyta internauta.

- Kwestia dot. alimentów, natychmiastowej izolacji sprawców przemocy domowej, 500+ także jest tą rzeczą, która się PiS udała – odpowiada polityk Lewicy.

Pytana o Unię Europejską, Anna Maria Żukowska przyznaje, że wiele spraw jej się nie podoba. - Nie podoba mi się to, że PE nie ma inicjatywy ustawodawczej, że jest zasada weta, skandal korupcyjny też mi się nie podoba – wylicza Gość Radia ZET w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim. Posłanka Lewicy przyznaje, że jest za odejściem od unijnego weta. - Powinien być parytet w zależności od wielkości kraju, żeby nie można było zablokować wszystkiego jednoosobowo – komentuje.

- Niemcy tracą swoją siłę. Za chwilę okaże się, że państwa europejskie nie mogą bazować na Niemczech jako stabilizatorze bezpieczeństwa, kiedy to Niemcy wzbraniają się przed pomocą zbrojną dla Ukrainy – uważa Gość Radia ZET.

RadioZET/MA