Obserwuj w Google News

Rzecznik PiS: Sprawa NCBiR jest bulwersująca. Nadużycia trzeba wypalać gorącym żelazem

6 min. czytania
03.03.2023 07:46
Zareaguj Reakcja

- Jeśli chodzi o sprawę NCBiR to jest ona rzeczywiście bulwersująca i my, jako PiS podchodzimy do tego bardzo zasadniczo – tego typu nadużycia powinny być wypalane gorącym żelazem – ocenia Gość Radia ZET Rafał Bochenek.

Rafał Bochenek
fot. RadioZET

Zdaniem rzecznika Prawa i Sprawiedliwości, najważniejsze jest to, że partii rządzącej udało się w porę zareagować i zatrzymać wypłatę jakichkolwiek środków pieniężnych. - Pierwsze decyzje zostały już podjęte. Osoby, które zasiadają na najwyższych stanowiskach w NCBiR poniosły dyscyplinarne konsekwencje – podkreśla gość Bogdana Rymanowskiego.

Pytany przez prowadzącego o informację Rzeczpospolitej na temat tego, że Jacek Żalek, który nadzorował NCBiR ma szantażować PiS i grozić wyciągnięciem 5 posłów PiS, rzecznik partii odpowiada, że pan minister „został już odsunięty, nie ma żadnych kompetencji w tym zakresie”. - Sprawa jest badana wewnątrz ministerstwa, czy mógł być powiązany i wpływać na decyzje w NCBiR. Jeśli będziemy mieli raporty, wyniki prac – będą zapadały na pewno kolejne decyzje – zapowiada Gość Radia ZET. Jacek Żalek powinien podać się do dymisji? - To już pytanie do pana ministra Żalka. Wszyscy wyrobimy sobie jednoznaczny pogląd, jak będziemy mieli efekty prac, które trwają wewnątrz resortu – podkreśla polityk i dodaje: - My przecinamy takie sprawy, wyciągamy konsekwencje, z drugiej strony takich konsekwencji nie ma.

Bochenek: Politycy PO stworzyli pajęczynę powiązań. Łapówkarstwa i korupcja pod parasolem Trzaskowskiego

Zatrzymanie Włodzimierza Karpińskiego to element kampanii PiS? - To dowód na to, że służby w Polsce działają i dobrze, że takie działania są podejmowane, jeśli dochodzi do łapówkarstwa i korupcji, bo z tym mamy do czynienia, pod parasolem Trzaskowskiego – uważa Rafał Bochenek. - Wychodzi na to, że przetargi w MPO były ustawiane, wokół tego wytworzyła się siatka dziwnych powiązań. Skoro pan Karpiński został aresztowany na 90 dni, to też o czymś świadczy. Istnieje prawdopodobieństwo mataczenia – dodaje Gość Radia ZET. Jego zdaniem „to środowisko ma problemy z tego typu sprawami”. Poseł zapowiada „rozpoczęcie akcji informacyjnej, jeśli chodzi o działania Trzaskowskiego w Warszawie i plany na przyszłość dla Polski i Polaków”.

- Widzicie źdźbło w oku PO, a belki we własnym nie? Borys Budka mówi o skazanej prawomocnie wyrokiem pani Zwiercan, która ma zakaz pełnienia funkcji publicznych, a stoi na czele hufców pracy – mówi Bogdan Rymanowski. - W każdym środowisku pojawiają się różne problemy. Kwestia, jak podchodzimy i wyciągamy konsekwencje. Jeśli chodzi o panią Zwiercan – sprawy są nieporównywalne – komentuje Rafał Bochenek. - Mówimy o gigantycznej aferze łapówkarskiej, pod okiem polityków PO, którzy stworzyli pajęczynę powiązań, układ zamknięty wokół warszawskiego MPO – ocenia polityk PiS. Jego zdaniem, sprawa Małgorzaty Zwiercan, która została skazana za „głosowanie na dwie ręce” „budzi pewne wątpliwości etyczne, ale nie jest to sprawa kryminalna”. - Jest werdykt natury prawnej, ale na pewno to nie jest ta skala nadużyć – uważa Bochenek. Jego zdaniem na pewno sprawa ta będzie analizowana i „pewnie jakieś stanowisko zostanie wydane”.

Rzecznik PiS zapowiada: Marzec będzie elementem przełomu

- Jeśli nie będzie szybkiej reakcji – afera w NCBiR pogrąży PiS? – pyta Bogdan Rymanowski.

- Jest szybka reakcja. Wyciągniemy konsekwencje, jeśli były nadużycia, nieprawidłowości – odpowiada Rafał Bochenek.

- PiS odgryzie się Ziobrze za śledztwo ws. maili Dworczyka? – pyta prowadzący.

- Nikt nikomu nie będzie się odgryzał, bo jesteśmy jednym, dobrze funkcjonującym obozem politycznym – komentuje polityk.

- W kampanii będziemy walić w Tuska jak w bęben? – pyta gospodarz programu.

- Będziemy patrzeć na działania opozycji i weryfikować kłamstwa – zapowiada Gość Radia ZET.

- Jak będzie trzeba, to zrobimy rząd z Konfederacją? – pyta dziennikarz.

- Na pewno chcielibyśmy stworzyć rząd, który będzie skutecznie i sprawnie realizował program dla polskich obywateli – mówi poseł.

- W marcu prezes Kaczyński kolejny raz ruszy w Polskę? – pyta Rymanowski.

- W najbliższych tygodniach będziemy chcieli wrócić na trasę. Marzec będzie elementem przełomu, jeśli chodzi o zintensyfikowanie naszych działań w terenie – zapowiada Bochenek.

Rafał Bochenek o aborcji: Jestem za tym, by w ogóle nie zajmować się tą sprawą. To nie moment i czas

- Jesteśmy za tym, by się nie zajmować tym tematem. To temat mocno kontrowersyjny, generuje szereg podziałów. To nie moment i czas – w dobie wojny, pocovidowego czasu – aby tą sprawą się zajmować – mówi rzecznik PiS, pytany w internetowej części programu „Gość Radia ZET” o prawo aborcyjne w Polsce. - Jestem przeciwko, by zajmować się temat aborcji w Polsce w tym momencie – podkreśla Rafał Bochenek. Jego zdaniem ta sprawa w ogóle nie powinna być przedmiotem debaty publicznej w tym momencie. Co PiS zrobi z projektem Kai Godek? - Będziemy głosować przeciwko – zapowiada rzecznik partii rządzącej.

Gość Radia ZET ocenia, że PiS ma zwycięstwo w wyborach „w zasięgu ręki”. - Ta baza wyjściowa – ok. 35 proc. poparcia po 8 latach rządów – jest dobrym wynikiem i punktem startu – ocenia polityk.

Bochenek: Apelowałbym do Tuska, by skupił się na jakości. Opowiada ludziom dyrdymały

- Politykom PO chodzi o to, by się pokazywać, objeżdżać kraj i rozmawiać, ale apelowałbym do Donalda Tuska, by nie skupiali się na ilości, tylko jakości. Tusk opowiada ludziom na spotkaniach dyrdymały. Aż włos się jeży na głowie – uważa gość Bogdana Rymanowskiego. Pytany o program mieszkaniowy PO, Rafał Bochenek ocenia, że po wprowadzeniu tego programu, cena mieszkań w Krakowie wzrośnie z 10 tys. za metr do 20 tys. za metr.

Rzecznik PiS: Trzaskowski chce zakazać warszawiakom jedzenia mięsa, nabiału, ograniczyć możliwość podróżowania…

- Wszystkie błędy, które wytykamy Trzaskowskiemu, opozycji są przykrywane atakiem opozycji na nas. Najlepszą obroną jest atak – z tego założenia wychodzą politycy PO – uważa rzecznik Prawa i Sprawiedliwości. - Pamiętamy różne wyjazdy Trzaskowskiego m.in. do Argentyny, na międzynarodowe konferencje C40, na których Trzaskowski obiecywał, że cele tej organizacji, związane ze słuszną ideą ochrony klimaty będą wdrażane – dodaje. Zdaniem Bochenka, prezydent Warszawy „z dnia na dzień do 2030 roku chce zakazać warszawiakom jeść mięsa i nabiału”. - To są dokumenty - dodaje. - Chce ograniczyć ludziom możliwość podróżowania, chce doprowadzić, żeby ludzie mieli 3 sztuki ubrań na rok – mówi polityk. Na uwagę prowadzącego, że prezydent stolicy dementował te informacje, polityk odpowiada: - Powiedział, że rekomendacje już są wdrażane.

Maile Dworczyka? - Dobrze, że prokuratura działa i bada tę sprawę. Pan Michał Dworczyk w ogóle nie jest stroną postępowania. Jest osobą poszkodowaną, ma status osoby pokrzywdzonej – komentuje Gość Radia ZET.

- My robiliśmy wszystko, żeby się od Rosji uniezależnić, jeśli chodzi o import surowców. Mówię o strategicznych kierunkach. Jako PiS nie mówimy o resecie współpracy polsko-rosyjskiej, nie mówimy, że będziemy zacieśniać relacje z Rosją – mówi polityk PiS. - Za czasów PO importowano 97 proc. ropy z Rosji. Dziś importuje się ile? 0 proc. – dodaje. - Bo to Rosja ograniczyła dostawy – komentuje Bogdan Rymanowski.

Biden? „Dobrze, że się zreflektował”

- Nazwał pan prezydenta Bidena „sleeping Joe” i napisał o wyborze nieodpowiedzialnego polityka na głowę najpotężniejszego państwa – zwraca uwagę słuchacz.

- Wpisy popełniłem wówczas, kiedy w ogóle na głowę Bidena, USA sypały się gromy po tym, jak zachowali się w Afganistanie. Wszyscy byliśmy oburzeni tym, jak Amerykanie z dnia na dzień podjęli decyzję o wycofaniu wojsk USA z Afganistanu. Pozostawili ludzi, którzy przez lata z nimi współpracowali na lodzie – komentuje Rafał Bochenek. - Podtrzymuję moje słowa, jeśli chodzi o ocenę sytuacji w Afganistanie. Sytuacja skandaliczna. Jeśli chodzi o działania USA na rzecz Ukrainy i wsparcie wschodniej flanki NATO, współpracę polsko-amerykańską – biję wielkie brawa panu prezydentowi Bidenowi. Jest ok. Dobrze, że się zreflektował – uważa Gość Radia ZET.

- Uszyta afera przez nieprzychylne nam media i polityków PO. Program był jawny, transparentny i to najbardziej boli polityków opozycji, że te pieniądze nie trafiły do lewicowych fundacji, które im sprzyjają i są futrowane przez samorządy – odpowiada Gość Radia ZET, pytany o to, czy „willa+” zaszkodzi PiS. W ocenie Rafała Bochenka, Przemysław Czarnek „jest dobrym ministrem edukacji, jest pod gigantycznym atakiem, ale skutecznie realizuje politykę rządów PiS, jeśli chodzi o wsparcie dla oświaty, wzrost wynagrodzeń dla nauczycieli”.

RadioZET/MA