Obserwuj w Google News

Włodzimierz Czarzasty o marszałek Witek: Była bardzo nieprzyjemna rozmowa...

5 min. czytania
14.11.2023 06:00
Zareaguj Reakcja

- To nie była kwestia blokady politycznej PiS. Elżbieta Witek fatalnie prowadziła obrady Sejmu, wprowadziła mechanizmy powtórnego potrójnego głosowania, jak przegrywali. Uważamy, że manipulowała Sejmem – mówi Gość Radia ZET Włodzimierz Czarzasty, pytany o blokadę kandydatury Witek do prezydium Sejmu.

Włodzimierz Czarzasty
fot. RadioZET

Włodzimierz Czarzasty u Bogdana Rymanowskiego

Współprzewodniczący Nowej Lewicy podkreśla, że jego ugrupowanie nie zmieni w tej sprawie zdania. - Zablokowaliśmy konkretną osobę ze względu na przymioty tej osoby. Miejsce dla PiS w prezydium Sejmu jest. Niech zgłoszą następną osobę – proponuje nowy-stary wicemarszałek Sejmu. Dodaje, że kandydatem powinien być ktoś, kto „spełnia standardy demokratyczne”. - Bardzo konsekwentnie krytykowaliśmy to, co robiła [Elżbieta Witek – red.]. Pół roku temu oddaliśmy sprawę do prokuratury, co do poczynania pani marszałek – komentuje gość Bogdana Rymanowskiego.

„Zabrakło rozsądku i wiary w słowa”

Pytany o swoją współpracę z marszałek Sejmu w poprzedniej kadencji, Włodzimierz Czarzasty opowiada historię: - Jedyną sprawę prokuratorską, którą miałem w trakcie poprzedniej kadencji Sejmu, to sprawa związana z tym, jak pobiłem policjantów w trakcie jednego ze Strajków Kobiet. - Na prezydium Sejmu była bardzo nieprzyjemna rozmowa w tej sprawie, prowadzona przez panią Witek. Potencjalnie uważała, że bardzo możliwe, że jestem winny – wspomina wicemarszałek. - Jak pan się budzi następnego dnia i dowiaduje się, że poprzedniego dnia pobił pan policjantów, dowiaduje się pan z prasy i nie ma pan wsparcia od ludzi, z którymi pracuje… - dodaje polityk. Jego zdaniem Elżbiecie Witek „zabrakło rozsądku i wiary w słowa”.

Krzysztof Bosak wicemarszałkiem Sejmu? – My bardzo krytycznie w trakcie całej kampanii odnosiliśmy się do Konfederacji, wspominając słowa na temat kobiet, UE. Jeśli chodzi o Lewicę – oczywistą decyzją było głosowanie przeciwko kandydaturze pani Witek i przeciwko kandydaturze pana Bosaka. Jedną i drugą rzecz zrobiliśmy – komentuje wicemarszałek Czarzasty. Współprzewodniczący Lewicy zaznacza, że trzeba pamiętać, co mówiło się przed wyborami. - Krytykowaliśmy, krytykujemy i będziemy krytykować takie zachowania [Witek i Bosak – red.] – zapowiada polityk.

„Może się zmienił i Hołownia, i Czarzasty”

Pytany o wczorajsze uścisku z Szymonem Hołownią, Włodzimierz Czarzasty odpowiada: - Bo go lubię. Dodaje, że „wyrażanie sympatii w polityce jest miłą rzeczą”, jest czymś nowym w polityce po 8 latach, „że ludzie się lubią, uśmiechają się do siebie, są dowcipni”. Na uwagę Bogdana Rymanowskiego, że jeszcze 3 lata temu drwił z Hołowni, mówiąc, że ten najpierw płakał nad biblią, potem nad konstytucją i nie ma co z siebie robić idioty, Gość Radia ZET komentuje: - Dobrze, ale może się zmienił i Hołownia i Czarzasty. Zdaniem współprzewodniczącego Lewicy „może czas na to, żeby wszystkie wcześniejsze pstryczki zapomnieć i ich nie czynić”. Czarzasty dodaje, że rozmowy koalicyjne idą dobrze i dają efekty.

Krótka piłka: Nie wiem, co będzie za 2 lata

- Czy kwota wolna do 60 tys. powinna być pierwszą decyzją nowego rządu? – pyta Bogdan Rymanowski.

- Nie. Są sprawy ważniejsze – odpowiada Włodzimierz Czarzasty.

Nasi internauci są w tej sprawie podzieleni. 47 proc. uważa, że tak, a 53 proc., że nie.

- Jeszcze w tej kadencji wyprowadzimy religię ze szkół? – pyta prowadzący.

- Zrobimy wszystko, żeby tak zrobić. Przeniesiemy do salek katechetycznych – zapowiada Gość Radia ZET.

- Wynik Lewicy to moja osobista porażka? – pyta dziennikarz.

- Nie, bo po 18 latach współrządzimy – odpowiada współprzewodniczący tejże.

- Zrezygnuję z przewodniczenia Lewicy, kiedy zostanę marszałkiem Sejmu? – pyta Rymanowski.

- Nie wiem, co będzie za 2 lata – odpowiada Czarzasty.

Włodzimierz Czarzasty: Nawet jakby hipopotam zjadł mnie jako przystawkę, to by zdechł

- Coraz bardziej poznaję pana premiera Tuska. Mamy prawie codziennie spotkania koalicyjne. To rozsądny, otwarty człowiek. Pewnie będzie słuchał różnych spraw – mówi współprzewodniczący Lewicy, w internetowej części programu „Gość Radia ZET”. Włodzimierz Czarzasty dodaje, że z lidera PO poznał 1,5 roku temu, ma z nim dobre kontakty, politycznie partnerskie. - Raczej uważam, że jest koncyliacyjny. Jest ciekawy – ocenia wicemarszałek Sejmu. Dopytywany o to, czy nie obawia się, że zostanie przystawką Donalda Tuska, Włodzimierz Czarzasty komentuje: - Ze mnie zrobić przystawkę… mnie nawet jakby hipopotam zjadł jako przystawkę, to by zdechł.

Co dalej z prawem aborcyjnym? Czarzasty: Zobaczymy, kto i jak będzie w Sejmie głosował

- Będziemy walczyli o sprawę wolności kobiet w podejmowaniu decyzji ws. aborcji – zapewnia współprzewodniczący Lewicy. Polityk dodaje: - Złożyliśmy 2 ustawy w tej sprawie. - Zobaczymy, kto i jak będzie w Sejmie głosował. Chcemy zobaczyć na sali sejmowej, jak układ przełoży się na głosy – komentuje Gość Radia ZET.

Czarzasty zapowiada: Będziemy naciskali. Podwyżki dla nauczycieli i sektora publicznego jednymi z pierwszych decyzji

- W umowie koalicyjnej mamy zapisanych masę rzeczy, na których nam zależy. Na pewno będziemy naciskali, tak, jak każda z partii, żeby zajmować się naszymi sprawami – zapowiada Włodzimierz Czarzasty i dodaje, że jest zadowolony z umowy koalicyjnej. Gość Radia ZET zaznacza również, że jednymi z pierwszych decyzji nowego rządu będą podwyżki dla nauczycieli oraz całego sektora publicznego. Co z kwotą wolną od podatku, do 60 tys. złotych? - Premier Tusk będzie układał harmonogram rzeczy, którymi będzie się zajmować rząd. Nie chcę ingerować w jego plan pracy – komentuje wicemarszałek Czarzasty.

- Musimy zrobić bilans państwa. Zobaczyć, jak wyglądają finanse państwa. Musimy zobaczyć, na co państwo polskie stać – dodaje polityk.

Włodzimierz Czarzasty: Cwaniacy będą sobie zmieniali umowy o pracę. Zastraszani urzędnicy dają nam znak

Desygnowanie Mateusza Morawieckiego na premiera? Gość Radia ZET uważa, że „za przyzwoleniem prezydenta zdarzy się bardzo wiele złych rzeczy”. - Po cholerę to przedłużać? Jaki to ma sens? Cwaniacy będą sobie zmieniali umowy o pracę z rocznym wypowiedzeniem, będą niszczone dokumenty – ocenia Włodzimierz Czarzasty i zapowiada, że przyszły rząd rozliczy PiS z tego. - Coraz więcej urzędników, którzy byli zastraszani, w tej chwili daje nam znak co i gdzie jest złego robionego – zdradza współprzewodniczący Lewicy.

„Zauważył, że świat mu odjeżdża”

Pytany o Jarosława Kaczyńskiego, Włodzimierz Czarzasty ocenia, że jest to „zmęczony, bezradny człowiek, który zauważył, że świat, który uważał, że jest jedyny na świecie mu odjeżdża”. - Jego marzenia o świecie, który mu się bardzo, bardzo, bardzo nie podoba się nie ziszczą – dodaje polityk.

Dopytywany o uchwałę o unieważnieniu sędziów dublerów TK, wicemarszałek Sejmu odpowiada, że „tak powinno być”. Kiedy? - Wtedy, kiedy marszałek Hołownia to zarządzi – komentuje wicemarszałek Czarzasty. Dodaje, że „według prawników nie będzie to drogą na skróty”. - Nie będziemy robili niczego politycznie tylko dlatego, że nam się to podoba. Decyzje muszą być wybronione, bo niosą za sobą olbrzymi ciężar gatunkowy – mówi Gość Radia ZET.

Pytany przez słuchacza o to, czy Władysław Kosiniak-Kamysz odwzajemnia jego miłość, Włodzimierz Czarzasty odpowiada: - My się lubimy i to coś nowego, jak się patrzy na ludzi, którzy się lubią, uśmiechają się do siebie, jedzą ze sobą kolację, normalnie rozmawiają. - Ja taki jestem. Lubię ludzi. Nauczył mnie tego Kwaśniewski. Jestem otwartym facetem – dodaje. - Dlaczego mam nie pokazywać na scenie politycznej, że ludzie mogą być normalni, że mogą się przytulać, że mogą być uśmiechnięci do siebie? Czy to jest, do cholery złe?! Po 8 latach ponurych rządów tych, którzy się nie lubili – mówi polityk.

Lewica rozpadnie się przez Razem? - Chciałoby kilkaset tysięcy osób, żeby tak się zdarzyło. Lewica otworzyła wspólny klub, pani Biejat została wicemarszałkinią Senatu, pani Zawisza została wiceprzewodniczącą klubu. Lewica wie, że jak ze sobą współpracuje, to odnosi sukcesy – komentuje Czarzasty.

RadioZET/MA