Zamknij

Koniec 14-dniowej kwarantanny. Zmiany dla pracowników i uczniów transgranicznych

30.04.2020 17:14
Mateusz Morawiecki
fot. PAP

Osoby pracujące lub uczące się tuż za granicą – pracownicy, studenci i uczniowie transgraniczni, od dnia 4 maja będą mogli wrócić do pracy i nauki. Nie będą musieli przechodzić obowiązkowej, 14-dniowej kwarantanny - poinformował w czwartek na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

Zobacz także

Mateusz Morawiecki podkreślił, że decyzję podjęto po głębokich analizach epidemiologicznych we współpracy z rządami w Berlinie i Pradze oraz po konsultacjach z samorządami.

Przyrost nowych zakażeń jest relatywnie niski i stabilny. Nie wygraliśmy z epidemią, ale mamy ją w coraz większym stopniu pod kontrolą. Możemy więc działać bardziej zdecydowanie, aby życie gospodarcze mogło znowu zacząć nabierać tempa

 - napisał Morawiecki. Zastrzegł przy tym, że przedwczesne otwarcie granic to duże ryzyko.

Wyważenie interesu ekonomicznego pracowników transgranicznych i bezpieczeństwa waszych wspólnot samorządowych, to spacer po linie. W żadnym wypadku nie możemy stracić równowagi. Priorytetem jest bezpieczeństwo ludzi. Jeśli dopuścimy do reaktywacji wirusa na terenach przygranicznych zaprzepaścimy to co udało się dotychczas osiągnąć

- wskazał szef rządu.

14-dniowa kwarantanna po przekroczeniu granicy. Protest mieszkańców miast przygranicznych

W związku z epidemią koronawirusa wprowadzono zasadę, że wszystkie osoby wracające z zagranicy, także polscy pracownicy zatrudnieni w sąsiednich miastach przygranicznych, obligatoryjnie kierowani są na dwutygodniową kwarantannę.

W minionych piątek protestowali przeciwko temu mieszkańcy polsko-niemieckiego pogranicza (w okolicy m.in. Słubic) oraz polsko-czeskiego pogranicza (w Chałupkach w woj. śląskim). Mieszkańcy apelowali o zniesienie obostrzeń, ponieważ - jak mówili - uniemożliwiają one wielu z nich pracę.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP