Zamknij

51 482 pracowników służby zdrowia zakażonych koronawirusem

30.05.2020 17:06
koronawirus
fot. JAVIER SORIANO /AFP /East News

Koronawirus w Hiszpanii: Z powodu zachorowania na Covid-19 zmarło do piątkowego popołudnia 63 pracowników służby zdrowia - poinformował rząd tego kraju.

Z komunikatu ministerstwa zdrowia, opublikowanego w piątek wieczorem, wynika, że od lutego, kiedy w Hiszpanii zanotowano pierwsze przypadki infekcji koronawirusem, na Covid-19 zachorowało łącznie 51 482 pracowników służby zdrowia.

Jak dowiedział się wydawany w Barcelonie dziennik „La Vanguardia”, wśród zakażonych koronawirusem członków personelu medycznego jest około 10 tys. osób zatrudnionych w służbie zdrowia w regionie Katalonii.

Koronawirus w Hiszpanii. Na Covid-19 zmarło 63 pracowników służby zdrowia

„La Vanguardia” wskazuje, że innym poważnym problemem epidemii jest masowe zgłaszanie się do poradni psychologicznych personelu szpitali. Z szacunków medycznej Fundacji Galatea wynika, że jej psycholodzy przyjęli w okresie epidemii w formie wideokonferencji ponad 500 pracowników służby zdrowia cierpiących na zaburzenia psychologiczne, głównie lekarzy i pielęgniarek.

W sobotę służby sanitarne Katalonii poinformowały, że z powodu epidemii i paraliżu lokalnej służby zdrowia od marca konieczne było odwołanie lub przełożenie na inny termin 70 tys. operacji w szpitalach tego północno-wschodniego regionu Hiszpanii.

Zobacz także

Tymczasem od kilku dni władze sanitarne Katalonii oskarżają rząd Hiszpanii o zaniżanie liczby zmarłych. O ile w piątek resort zdrowia Hiszpanii poinformował, że w całym kraju od czwartku zanotowano zaledwie dwa przypadki śmierci na Covid-19, to służby sanitarne Katalonii ogłosiły, że w tym samym okresie tylko na terenie tego regionu nastąpiły 42 zgony.

Zobacz także

Według komunikatu ministerstwa zdrowia Hiszpanii do piątkowego popołudnia w całym kraju zanotowano ogółem 27 121 zmarłych wskutek infekcji koronawirusem, a liczba zakażonych osób wynosiła 238 564.

Zobacz także

RadioZET.pl/ PAP