Zamknij

Abp Gądecki udziela dyspensy od uczestnictwa w mszy. Kolędy nie będzie

16.10.2020 14:17
Kościół w Poznaniu
fot. Jakub Walasek/REPORTER

Dyspensy, czyli zwolnienia od udziału w mszy św. w niedziele i święta udziela katolikom diecezji poznańskiej arcybiskup Stanisław Gądecki. Duchowny apeluje też o nieorganizowanie 1 listopada dużych mszy na cmentarzach.

Kościół reaguje na rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem w Polsce. W piątek 16 października nowe przypadki potwierdzono u kolejnych 7705 osób. Dotąd najwyższy dzienny bilans zakażeń zanotowano w czwartek 15 października. Wtedy poinformowano o wykryciu 8099 nowych przypadków Covid-19 i 91 zgonach

Abp Stanisław Gądecki w związku z nowymi obostrzeniami sanitarnymi dotyczącymi przebywania osób w świątyniach udzielił wszystkim wiernym dyspensy od udziału w mszy św. w niedziele i święta. Hierarcha przypomina, że osoby, które zdecydują się na udział w nabożeństwach, mają obowiązek zakrywania nosa i ust. Każda parafia powinna dysponować dozownikami z płynem dezynfekcyjnym. 

Dyspensa od udziału w mszy św. Abp Gądecki odwołuje kolędy

Metropolita poznański poprosił też duchownych, by ci rozważyli możliwość zrezygnowania z organizowania mszy św. na cmentarzach w dniu 1 listopada. - Zamiast jednej tradycyjnej procesji można zaproponować nabożeństwa za zmarłych w kolejnych dniach listopada - powiedział przewodniczący KEP. Abp Gądecki zapowiedział też odwołanie kolęd w tradycyjnej formie. 

Zobacz także

Dyspensy od udziału w niedzielnej mszy św. udzielili również arcybiskup łódzki Grzegorz Ryś oraz kardynał Kazimierz Nycz. W komunikatach wyjaśniono, że "skorzystanie z dyspensy oznacza, iż nieobecność na mszy św. nie jest grzechem".

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

RadioZET.pl