Zamknij

Maseczki obowiązkowe w całym kraju. RCB wysyła wiadomości SMS

09.10.2020 13:40
Zdjęcie ilustracyjne
fot. Jan Graczynski/East News

Maseczki w przestrzeni publicznej od soboty 10 października obowiązywać będą na terenie całego kraju. Jest alert RCB w tej sprawie. W piątek mieszkańcy Polski mają otrzymać SMS-y z wytycznymi. Do niektórych wiadomość z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa o obostrzeniach już dotarła.

Maseczki ochronne od soboty 10 października trzeba będzie mieć na sobie nawet w przestrzeni publicznej, takiej jak np. ulica. Do tej pory wymagane było to jedynie w komunikacji miejskiej, sklepach i innych pomieszczeniach zamkniętych.

W piątek Polacy mają otrzymać alert RCB w tej sprawie. Niektórzy dostali już wiadomość z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

alertRCB

fot. screenshot

Od soboty zasady obowiązujące w strefie żółtej zostają rozciągnięte na cały kraj. Zakrywać trzeba będzie usta i nos w przestrzeni publicznej – w sklepach, autobusie, na ulicy. Z takiego obowiązku zwolnione będą jedynie osoby z zaświadczeniem lekarskim lub z dokumentem potwierdzającym niepełnosprawność lub niesamodzielność.

Alert RCB ws. maseczek. Zakrywanie ust i nosa obowiązkowe w całej Polsce

Nie trzeba będzie też zakładać maseczki w lesie, parku, zieleńcu, ogrodzie botanicznym czy zabytkowym i na plaży, bo są to miejsca o podobnym charakterze.

Zobacz także

Dodatkowo w całym kraju w restauracjach, pubach i barach będzie trzeba zachować bezpieczną odległość – na osobę powinny przypadać co najmniej 4 mkw. W całym kraju nie będzie można w tych miejscach tańczyć. Ograniczono też czas, w których wszystkie lokale gastronomiczne będą mogły działać. Otwarte mogą być w godzinach od 6.00 do 22.00, z wyjątkiem dostawy żywności i produktów wydawanych na wynos.

Wydarzenia kulturalne w przestrzeni zamkniętej odbywać się będą z udziałem 25 proc. publiczności – taka sama zasada obowiązywać będzie w kinach. W wydarzeniach kulturalnych, które odbywają się w plenerze, będzie mogło uczestniczyć maksymalnie 100 osób – jednak liczba widzów, słuchaczy, zwiedzających lub uczestników nie może być większa niż jedna osoba na 5 mkw. W strefie czerwonej obowiązywać będzie całkowity zakaz organizacji i uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych. W kinach może być wypełnionych 25 proc. dostępnych miejsc.

Zobacz także

Ponadto w całym kraju w zgromadzeniach będzie mogło uczestniczyć maksymalnie 150 osób. Będą one musiały zakrywać usta i nos oraz zachować minimum 1,5 m odległości od siebie.

Zobacz także

Dodatkowo między m.in. przemarszami czy manifestacjami zachować trzeba będzie odległość – minimum 100 m, by wyeliminować praktykę zgłaszania kilku zgromadzeń w jednym miejscu. Stosowano ją, aby obejść wymogi dotyczące liczby uczestników.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET/RCB/Twitter/PAP