Zamknij

Koronawirus rozprzestrzenia się w Sejmie. Kolejny poseł zakażony

Magdalena Kulej
06.08.2020 16:30
koronawirus
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Andrzej Grzyb z Koalicji Polskiej-PSL to kolejny poseł, u którego potwierdzono obecność koronawirusa - ustalił Onet. To już piąty zakażony parlamentarzysta.

Zakażenie koronawirusem stwierdzono wcześniej u trzech senatorów i innego posła. Zainfekowani są Jan Filip Libicki i Ryszard Bober z Koalicji Polskiej-PSL oraz Artur Dunin z KO. Badania potwierdziły też obecność SARS-CoV-2 u posła PSL Dariusz Klimczaka. - Byłem zaskoczony, kiedy się okazało, że jestem zakażony, ponieważ czuję się bardzo dobrze - mówił w środę Klimczak.

Po serii zakażeń, zwłaszcza w Senacie, test na obecność koronawirusa zrobił też marszałek Tomasz Grodzki. Wicedyrektor Centrum Informacyjnego Senatu Anna Godzwon w środę wieczorem poinformowała, że jego wynik jest ujemny. Sam Grodzki dodał później, że koszty pokrył z własnej kieszeni.

W związku z zakażeniami w parlamencie najpierw przesunięto zaplanowane na 4-7 sierpnia posiedzenie Senatu, potem taka sama decyzja została podjęta w sprawie piątkowego posiedzenia Sejmu. Obecnie na kwarantannie przebywa co najmniej kilkanaście osób spośród senatorów i kilkanaście spośród personelu.

Tymczasem sytuacja epidemiczna w Polsce zdaje się wymykać spod kontroli. Tylko w tym tygodniu najpierw rekord w dobowym przyroście liczby nowych zakażeń padł we wtorek, gdy Ministerstwo Zdrowia raportowało o 680 nowych zakażeniach, potem, w czwartek padła kolejna rekordowa liczba – 726. 

- Musimy się otrząsnąć - powiedział na czwartkowej konferencji prasowej szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski i zapowiedział, że w 19 powiatach, gdzie w ostatnich dwóch tygodniach wystąpiło dużo przypadków zakażeń koronawirusem, będą wprowadzane większe obostrzenia niż obowiązują w całym kraju.

Zobacz także

RadioZET.pl/Onet