Zamknij

Granice Schengen otwarte od 15 czerwca? Apeluje o to Angela Merkel

13.05.2020 16:52
Angela Merkel
fot. East News/DPA/Associated Press

Angela Merkel, kanclerz Niemiec zakomunikowała w środę, że chce, aby od 15 czerwca zniesiono kontrole na granicach strefy Schengen, które zostały wprowadzone z powodu koronawirusa.

"Naszym celem jest, jeśli pozwoli na to występowanie zakażenia, chcę to podkreślić, aby od 15 czerwca zostały całkowicie zniesione kontrole (graniczne) na obszarze Schengen" - oświadczyła Angela Merkel w Bundestagu.

Angela Merkel apeluje o zniesie kontroli na granicach Schengen

Angela Merkel zaapelowała o zniesienie kontroli granicznej w strefie Schengen od 15 czerwca, o ile pozwoli na to sytuacja epidemiologiczna. Dodała ona również, że nie można zmarnować wysiłku, jaki Niemcy włożyli w spowolnienie epidemii SARS-CoV-2, dlatego otwarcie granic nie może doprowadzić do sytuacji nasilenia pandemii.

Zobacz także

"Byłoby to przygnębiające, gdybyśmy musieli wrócić do restrykcji, które chcemy już mieć za sobą, ponieważ chcemy za dużo i za szybko" - podkreśliła kanclerz.

Zobacz także

Polityczka oświadczyła także, że Unia Europejka potrzebuje lepszych paneuropejskich mechanizmów i systemów wymiany informacji, aby przygotować się na kolejną pandemię.

Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie poinformował w środę rano, że w ciągu ostatniej doby odnotowano w Niemczech 798 nowych zakażeń SARS-CoV-2, a 101 osób zmarło na Covid-19. Łączna liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Niemczech wzrosła do 171306, a liczba ofiar śmiertelnych do 7634.

RadioZET.pl/PAP