Zamknij

AstraZeneca nie dostarczy UE uzgodnionej liczby szczepionek na koronawirusa

PAP
22.01.2021 21:11
Szczepionka na Covid-19
fot. Piotr Hukalo/East News

AstraZeneca nie będzie w stanie dostarczyć krajom Unii Europejskiej uzgodnionej wcześniej liczby szczepionek na koronawirusa. Jak poinformował koncern, spowodowane jest to "problemami w produkcji".

AstraZeneca nie dostarczy UE na czas wystarczającej liczby szczepionek na koronawirusa. - Pierwsze dostawy szczepionki przeciw Covid-19 firmy AstraZeneca do krajów Unii Europejskiej będą mniejsze od pierwotnie ustalonych z uwagi na problemy w produkcji - poinformował w piątek brytyjski koncern. Jak podała firma w komunikacie, powodem opóźnień jest niższa od spodziewanej wydajność jednej z fabryk uczestniczących w łańcuchu produkcji.

Preparat opracowany przez naukowców Uniwersytetu Oksfordzkiego nie uzyskał jeszcze aprobaty Europejskiej Agencji Leków (EMA), mimo że szczepionka jest już stosowana w Wielkiej Brytanii i wielu innych krajach świata. Decyzja EMA w tej sprawie ma zapaść 29 stycznia. Komisja Europejska zawarła z AstraZeneca umowę na dostawę 300 mln dawek szczepionki, z opcją dokupienia kolejnych 100 mln.

AstraZeneca nie dostarczy krajom UE uzgodnionej liczby szczepionek na koronawirusa

Jak poinformował rzecznik koncernu, mimo problemów AstraZeneca zamierza dostarczyć do państw UE "dziesiątki milionów" dawek szczepionki w lutym i marcu i będzie starać się zwiększyć produkcję. Dokładne ilości nie są jednak znane. Według doniesień mediów, opóźnienia w dostawach mogą być znaczne, bo np. do Austrii w pierwszym kwartale ma trafić 600 tys. dawek zamiast oczekiwanych 2 mln. Doniesień tych nie potwierdził minister zdrowia tego kraju Rudolf Anschober, który jednak ostrzegł brytyjski koncern, że jakikolwiek poślizg byłby "nie do przyjęcia".

AstraZeneca jest już drugim producentem szczepionek, który zapowiedział opóźnienie dostaw do państw UE. Wcześniej zrobił to Pfizer, który poinformował o tymczasowym zmniejszeniu dostaw, tłumacząc to staraniami na rzecz zwiększenia produkcji w fabryce w Belgii. Firma zapowiedziała "znaczące zwiększenie" dostępności preparatu w drugiej połowie lutego.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP