Zamknij

Kolejne państwa blokują szczepionkę AstraZeneca. Co zrobi Polska?

15.03.2021 23:29
Szczepionka Astra Zeneca
fot. AP /Associated Press /East News

Portugalia, Cypr, Słowenia i Hiszpania to kolejne państwa europejskie, które podjęły decyzję o zawieszeniu stosowania szczepionki AstraZeneca. Wcześniej na podobny krok zdecydowały się m.in. Holandia, Francja, Niemcy i Włochy. Zawieszenie ma potrwać do czasu wydania przez Europejską Agencję Leków (EMA) zaleceń dotyczących dalszego stosowania preparatu.

Szczepionka AstraZeneca wstrzymana w kolejnych krajach europejskich, m.in. w Portugalii, Hiszpanii, Słowenii i na Cyprze. Władze Portugalii potwierdziły u osób, które przyjęły ten produkt, dwa przypadki zakrzepicy. “Właśnie z powodu tych zdarzeń postanowiliśmy zarekomendować wstrzymanie szczepień dawkami AstraZeneca” - powiedziała podczas wieczornej konferencji w Lizbonie szefowa podległej rządowi Generalnej Dyrekcji Zdrowia (DGS) Graca Freitas. Dodała, że nie są to ciężkie przypadki zakrzepicy.

Przedstawicielka służb medycznych Portugalii wyjaśniła, że dotychczas w tym kraju podano 400 tys. dawek szczepionki przeciwko koronawirusowi koncernu AstraZeneca. "Posiadamy jeszcze około 200 tys. dawek tego produktu, który od dziś pozostanie w magazynach" - dodała Freitas, potwierdzając, że w poniedziałek punkty szczepień otrzymały zakaz podawania tych szczepionek, a jego zniesienie jest uzależnione "od skoordynowanej decyzji państw UE".

Szczepionka AstraZeneca zawieszona w kolejnych krajach. Co zrobi Polska?

Cypr jest kolejnym państwem Unii Europejskiej, który w poniedziałek zawiesił podawanie szczepionki na koronawiursa firmy AstraZeneca. O decyzji tej poinformowało cypryjskie ministerstwo zdrowia. Ministerstwo zdrowia Cypru podało, że w kraju tym nie stwierdzono żadnych skutków ubocznych stosowania szczepionki AstraZeneca. Kontynuowany ma być program szczepień preparatami Pfizer/BioNtech i Moderna.

Decyzję o zawieszeniu szczepień AstrąZeneką ogłosiła także Hiszpania. Decyzja w sprawie wstrzymania szczepień zapadła podczas popołudniowego spotkania tzw. rady między-terytorialnej odpowiedzialnej za szczepienia oraz walkę z epidemią koronawirusa w Hiszpanii. Jak wyjaśniła podczas poniedziałkowej konferencji w Madrycie minister zdrowia Carolina Darias, decyzja o tymczasowym wstrzymaniu szczepień produktem AstraZeneca "została podjęta z powodu potrzeby zachowania środków ostrożności".

Posłuchaj podcastu

Szczepionka AstraZeneca została dziś wstrzymana także w Niemczech, Francji, Holandii i we Włoszech. Niemcy idą za przykładem innych krajów i na razie wstrzymują szczepienia szczepionką AstraZeneca, ogłosiło w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia, które wdraża tym samym zalecenie Instytutu Paula Ehrlicha. Minister zdrowia mówi o decyzji zapobiegawczej.

Na zawieszenie podawania szczepionki AstraZeneca z powodu przypadków zakrzepów krwi u zaszczepionych zdecydowało się już kilkanaście krajów - Niemcy, Francja, Włochy, Hiszpania, Dania, Norwegia, Irlandia, Islandia, Holandia, Bułgaria, Słowenia, Portugalia, Tajlandia i Demokratyczna Republika Konga. Austria, Estonia, Łotwa, Litwa i Luksemburg zawiesiły stosowanie jednej konkretnej partii produktu AstraZeneca.

Adam Niedzielski w Radiu ZET: nie ma powodów do wstrzymania szczepień

- Po stronie Polski nie ma żadnych dowodów i przesłanek o wstrzymaniu szczepionek firmy AstraZeneca - mówi  w programie "Gość Radia ZET"  minister Adam Niedzielski. - Pracujemy bardzo ściśle z prezesem Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych Grzegorzem Cessakiem, który jest polskim przedstawicielem w EMA. Według najnowszych informacji w tym tygodniu ma odbyć się specjalne posiedzenie komitetu ryzyka, które będzie dokonywało oceny szczepionki firmy AstraZeneca.

- Porównując współczynnik NOP-ów z Wielką Brytanią przy szczepionce AstraZeneca, w Polsce wynosi on poniżej 0,4%. W Wielkiej Brytanii te współczynnik, przy podaniu blisko 10 mln [dawek szczepionek - red] wynosi on 0,5%. Proszę pamiętać, że Wielka Brytania wychodzi już z trzeciej fali, możliwe, że nawet z całej pandemii, ponieważ ma ona bardzo duży spadek emisji koronawirusa. Minister zdrowia zapewnia, że Polska zawiesi szczepienia AstrąZenecą, gdy taką decyzję podejmie instytucja europejska. -Będziemy się indywidualnie przyglądali poszczególnym przypadkom. Mamy własne władze rejestracyjne i prowadzimy własne rejestry NOP-ów i je rejestrujemy - mówi Andrzej Niedzielski w Gościu Radia ZET.

RadioZET.pl/ PAP