Zamknij

Drugi kraj na świecie dopuszcza do użycia szczepionkę Pfizer/BioNTech

04.12.2020 21:02
Szczepionka Pfizer
fot. Shutterstock

Bahrajn to drugi kraj na świecie, który dopuścił do użycia szczepionkę Pfizer/BioNTech na koronawirusa - poinformowały w piątek wieczorem władze Bahrajnu. Jako pierwsza zrobiła to Wielka Brytania. 

Bahrajn jako drugi kraj na świecie dopuszcza do użycia szczepionkę Pfizer/BioNTech. ''Potwierdzenie zaaprobowania szczepionki przez Krajowy Urząd Regulacji Zdrowia królestwa Bahrajnu nastąpiło po dokładnej analizie i przeglądzie dokonanym przez władze wszystkich dostępnych danych'' - poinformowano za pośrednictwem państwowej agencji Prasowej Bahrajnu (BNA). Nie podano, jak będą dostarczone szczepionki, ani kiedy rozpoczną się szczepienia.

Bahrajn dopuścił do użycia szczepionkę Pfizera

Szczepionka Pfizer/BioNTech musi być przechowywana i wysyłana w bardzo niskich temperaturach, około minus 70 stopni Celsjusza, co jest bezpośrednim wyzwaniem dla Bahrajnu, w którym latem regularnie występują temperatury około 40 stopni Celsjusza i wysoka wilgotność.

Bahrajn dysponuje państwowym przewoźnikiem Gulf Air, którego mógłby użyć do transportu szczepionek. W niedalekich Zjednoczonych Emiratach Arabskich przewoźnik na dalekich trasach w Dubaju poinformował już, że przygotowuje swoje urządzenia do dystrybucji szczepionek w bardzo niskich temperaturach. - Zatwierdzenie szczepionki Pfizer/BioNTech to kolejna krajowa odpowiedź królestwa na koronawirusa Covid-19, w której priorytetem jest ochrona zdrowia wszystkich obywateli i mieszkańców podczas pandemii - powiedziała dr Mariam al-Jalahma, dyrektor generalna Krajowego Urzędu Regulacji Zdrowia Bahrajnu.

Zobacz także

W Bahrajnie leżącym na małej wysepce w pobliżu Arabii Saudyjskiej nad Zatoką Perską, liczącym 1,6 mln mieszkańców, potwierdzono ponad 87 tys. przypadków zakażenia koronawirusem; zmarło 341 osób. Do tej pory wykonano tu ponad 2 mln testów.

W środę Wielka Brytania stała się pierwszym państwem świata, które dopuściło do użycia szczepionkę Pfizer/BioNTech. Jak podają brytyjskie media, od wtorku zaczną się szczepienia. Pierwsza partia opracowanych przez firmy Pfizer i BioNTech szczepionek przeciw koronawirusowi znajduje się już na terytorium Wielkiej Brytanii - podała w czwartek późnym popołudniem stacja Sky News.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP