Zamknij

Belgia. Zakaz szczepień AstraZeneką osób do 56 lat. Decyzja wbrew zaleceniom EMA

PAP
07.04.2021 22:06
Astra Zeneca
fot. Gustavo Valiente/SPUTNIK Russia/East News

Belgia ogłosiła w środę czterotygodniowy zakaz podawania szczepionki przeciw Covid-19 firmy AstraZeneca osobom poniżej 56. roku życia, wbrew opublikowanemu wcześniej stanowisku Europejskiej Agencji Leków (EMA), która nie wprowadziła nowych restrykcji wiekowych. Z kolei w Wielkiej Brytanii inną szczepionkę mają dostać osoby poniżej 30. roku życia.

Zakaz pozostanie w mocy przez następne cztery tygodnie, a następnie ponownie ocenimy sytuację – oświadczył belgijski minister zdrowia Frank Vandenbroucke. Zakomunikował, że decyzja ta będzie miała niewielki wpływ na kampanię szczepień w kraju, ponieważ niewiele osób z tej grupy wiekowej czeka w tym miesiącu w kolejce do zaszczepienia.

Częściowy zakaz szczepień AstraZeneką w Belgii i W. Brytanii. EMA: Zakrzepy to bardzo rzadki skutek uboczny

Z kolei brytyjska Wspólna Komisja Szczepień i Immunizacji (JCVI) zdecydowała w środę, że osobom poniżej 30. roku życia w Wielkiej Brytanii zostanie zaoferowana, jeśli będzie to możliwe, szczepionka przeciw Covid-19 alternatywna w stosunku do firmy AstraZeneca.

Brytyjska agencja ds. regulacji leków i produktów ochrony zdrowia MHRA poinformowała, że na 20 mln dawek szczepionki firmy AstraZeneca otrzymała raporty o 79 przypadkach zakrzepów krwi, z czego 19 osób, u których je stwierdzono, zmarło. MHRA zaznaczyła, że nie ma dowodów, by to szczepionka spowodowała zakrzepy, ale związek taki jest coraz wyraźniejszy.

Jak sprecyzowano, prawie dwie trzecie przypadków rzadkich zakrzepów krwi stwierdzono u kobiet. Osoby, które zmarły, były w wieku od 18 do 79 lat. Spośród zmarłych poniżej 30. roku życia były trzy osoby. Jednak - jak wyjaśnił JCVI - młodsi ludzie w znacznie mniejszym stopniu są narażeni na śmierć z powodu Covid-19, więc w ich przypadku ryzyko efektów ubocznych jest relatywnie większe, stąd zalecenie, by podawać im inną szczepionkę.

EMA poinformowała w wydanym w środę komunikacie, że zakrzepy krwi u niewielkiego odsetka zaszczepionych osób są bardzo rzadkim skutkiem ubocznym preparatu AstraZeneki. Jednocześnie nie wprowadziła nowych ograniczeń w stosowaniu tej szczepionki u osób powyżej 18. roku życia i podkreśliła, że korzyści płynące z podania szczepionki nadal w znacznym stopniu przewyższają ryzyko działań niepożądanych.

"EMA potwierdza pozytywny profil bezpieczeństwa szczepionki AstraZeneca! Badane przypadki zakrzepów krwi z małą liczbą płytek krwi występują niezwykle rzadko, a ogólne korzyści przeważają nad ryzykiem skutków ubocznych" - napisał na Twitterze prezes urzędu rejestracji leków Grzegorz Cessak.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP/Twitter