Zamknij

Biedronka chciała ominąć limit klientów. „30 tys. zł kary dla właściciela”

10.04.2020 22:25
Biedronka
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Biedronka w Poznaniu postanowiła obejść nowe regulacje dotyczące limitu klientów. W jednym ze sklepów dostawiono dodatkową, umieszczoną na wózku, kasę fiskalną. Dzięki temu zabiegowi w obiekcie miało przebywać więcej klientów niż zezwalają obostrzenia. Właściciel poznańskiego sklepu sieci Biedronka otrzymał 30 tys. zł kary. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Biedronka, podobnie jak inne sieci sklepów w Polsce, musi dostosować się do nowych obostrzeń, które rząd ogłosił w związku z epidemią koronawirusa w Polsce. W sklepach mogą przebywać maksymalnie trzy osoby, w przeliczeniu na jedną kasę. Przed wejściem do sklepu trzeba obowiązkowo zakładać rękawiczki.

W godzinach od 10 do 12 tylko osoby powyżej 65. roku życia mogą zrobić zakupy w sklepach spożywczych, drogeriach i aptekach. 

Biedronka w Poznaniu ominęła limit liczby klientów 

Rzecznik prasowa Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu Cyryla Staszewska poinformowała w piątek o kontroli, jaką po zgłoszeniu od klientów inspektorzy sanepidu przeprowadzili w niedzielę w jednym z poznańskich sklepów sieci Biedronka.

W sklepie działo sześć stacjonarnych kas fiskalnych, które były prawidłowo zorganizowane. Natomiast jedna kasa została umieszczona na wózku sklepowym i podłączona do prądu

– powiedziała Cyryla Staszewska.

Dostawienie kolejnej kasy mobilnej miało na celu umożliwienie wpuszczenia większej liczby osób, o czym świadczyła zamieszczona na drzwiach wejściowych do obiektu kartka informacyjna, iż na terenie sklepu może jednocześnie przebywać 21 osób

– wyjaśniła rzecznik prasowa Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu. 

Zobacz także

Staszewska podkreśliła, że sztuczne zwiększenie liczby stanowisk kasowych nie tylko stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia wszystkich znajdujących się w sklepie klientów, ale niesie za sobą ryzyko rozprzestrzeniania koronawirusa.

W związku z naruszeniem norm i "mając na względzie ochronę życia i zdrowia ogółu społeczeństwa" Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Poznaniu nałożył na właściciela sklepu karę w wysokości 30 tys. zł.

RadioZET.pl/PAP