Zamknij

Pracownik WHO zginął w ataku. Przewoził wymazy pacjentów badanych na Covid-19

21.04.2020 14:15
Pracownik WHO zginął w ataku. Przewoził wymazy pacjentów badanych na Covid-19
fot. Li He/Xinhua News/East News

Pracownik WHO, który przewoził wymazy pacjentów badanych w kierunku zakażenia koroanwirusem, zginął w brutalnym ataku. Na razie nie wiadomo, kto dopuścił się napaści na pojazd Światowej Organizacji Zdrowia.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Pojazd Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), przewożący wymazy pacjentów testowanych na obecność koronawirusa, został we wtorek zaatakowany w stanie Rakhine na zachodzie Birmy. W wyniku napaści zginął kierowca. Nie wiadomo, kto przeprowadził atak.

Zobacz także

Biuro ONZ w Birmie podało na Facebooku, że jest "głęboko zasmucone" śmiercią mężczyzny.

Zobacz także

Jadący oznakowanym samochodem WHO Pyae Song Win Maung został zaatakowany w miasteczku Minbya w targanym przemocą stanie Rakhine (Arakan).

Współpracownik WHO jechał oznakowanym pojazdem ONZ z Sittwe do Rangunu, transportując materiał (medyczny) w celu wsparcia ministerstwa zdrowia i sportu Birmy

 - zakomunikowało biuro ONZ. Nie poinformowało, kto przeprowadził atak.

Nie wiadomo, kto dokonał ataku

Jak pisze agencja Reutera, zarówno birmańska armia, jak i rebelianci z Arakanu zaprzeczali odpowiedzialności za atak i wzajemnie się oskarżali.

Zobacz także

W zeszłym tygodniu Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka wyraziło zaniepokojenie tragiczną sytuacją w stanach Rakhine i Czin w Birmie, gdzie wojna domowa kosztuje życie wielu cywilów. Według Biura siły zbrojne Birmy przeprowadzają "niemal codzienne naloty" i ostrzał artyleryjski w stanach, gdzie aktywni są buddyjscy partyzanci z Armii Arakanu (AA). Obie strony zignorowały wezwanie sekretarza generalnego ONZ do globalnego zawieszenia broni w czasie pandemii.

Zobacz także

Według najnowszego zestawienia agencji Reutera od początku pandemii Covid-19 w Birmie zakażonych zostało zaledwie 111 osób, a pięć zmarło, podczas gdy na świecie odnotowano ponad 2,46 mln przypadków infekcji, a prawie 170 tys. ludzi zmarło.

RadioZET.pl/PAP