Zamknij

Zatrzymano żołnierza, który rozpowszechniał fake newsy ws. koronawirusa

06.04.2020 14:35
Wojsko
fot. Tomasz Hołod/Polska Press/East News

Szef MON Mariusz Błaszczak poinformował o zatrzymaniu żołnierza, który kolportował nieprawdziwe informacje w związku z koronawirusem oraz sytuacją w wojsku. Chodziło o sfałszowanie dokumenty na temat rzekomego braku obiecanych podwyżek. 

"Zidentyfikowaliśmy żołnierza, który sfałszował pismo ws. rzekomej rezygnacji z przyznania podwyżek w Wojsku Polskim. Stosujemy politykę „zero tolerancji dla osób szerzących dezinformację”. Dziękuję Służbie Kontrwywiadu Wojskowego za sprawną reakcję" - podał na Twitterze minister obrony narodowej.

Chodzi o wzrost uposażenia, które rząd przyznał wojskowym już w zeszłym roku z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy. Teraz średnie wynagrodzenie w armii na wynosić 6150 złotych plus dodatki, a najwięcej, bo aż o 12 proc. wzrosły zarobki żołnierzy z korpusu szeregowych.

Zobacz także

TVP Info informowało, że od kilku dni na forach internetowych, gdzie udzielają się żołnierze, krążyły sprzeczne informacje dot. wypłat uposażeń. Jedni twierdzili, że wszystko jest wypłacane zgodnie z planem, ale byli też tacy, którzy utrzymywali, że decyzja w ministerstwie już zapadła, a wszystkie premie, dodatki i elementy wynagrodzenia poza podstawową pensją mają zostać wstrzymane z uwagi na sytuację pandemiczną w Polsce. Powoływali się przy tym na "pisma", które rzekomo widzieli. 

Zobacz także

"Fake news o rzekomym wycofaniu się z podwyżek dla żołnierzy to kolejna próba siania niepokoju i chaosu informacyjnego w instytucji odpowiedzialnej za bezpieczeństwo RP. Wojsko Polskie jest stale na celowniku w wojnie informacyjnej" - przekonywał rzecznik ministra-koordynatora ds. służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Koronawirus - co trzeba wiedzieć?

RadioZET.pl/Twitter/TVP Info/Gazeta.pl